Cmentarz wojenny w Zaczopkach

Zaczopki (gmina Rokitno, powiat bialski). Cmentarz znajduje się na wzniesieniu przy szosie Terespol - Janów Podlaski. Powstał w sierpniu 1915 roku. Na tablicy informacyjnej podano, że spoczywa tu 83 żołnierzy niemieckich i rosyjskich.


Cmentarz wojenny w Rokitnie

Cmentarz wojenny powstał w drugiej połowie sierpnia 1915 roku. Wg informacji zamieszczonych na tablicy informacyjnej - znajdującej się przy ogrodzeniu - spoczywa tu około 50 żołnierzy z armii niemieckiej, austro-węgierskiej i rosyjskiej.


Dawna cerkiew w Kurmanowie

Jak głosi legenda w Kurmanowie znajdowała się grota w której mieszkał pustelnik przybyły z Ławry Peczersko-Kijowskiej. W tym samym miejscu miała powstać ufundowana przez Michała Wydżgę kaplica dworska. Był to rok 1790. W 1831 kaplica została rozbudowana być może wg projektu Piotra Aignera. Klasycystyczny budynek wzniesiony na planie krzyża z wydłużoną nawą frontową uzupełniono o boczne kaplice i zwieńczono kopułą. Od tego czasu budynek służył jako cerkiew greko-katolicka. Do 1875 roku gdy zlikwidowano greko-katolicką diecezję chełmską. Od 1875 roku jest to cerkiew prawosławna. Zmiany przyniosły walki toczone podczas I wojny światowej. Podczas walk świątynia została częściowo uszkodzona.


Uchanie - cmentarz żydowski

Cmentarz założony prawdopodobnie w XVI wieku (w serwisie Wirtualny Sztetl podaje się wiek XVI, zaś w serwisie Polin wiek XIX). Znajduje się w pobliżu nekropolii katolickiej.


Cmentarz wojenny w Wojsławicach

O istnieniu cmentarza dowiedziałem się od osób opiekujących się nim społecznie. Nie podali jego lokalizacji. Jedynie poinformowali mnie, że trudno jest go odnaleźć. Potraktowałem to jak wyzwanie...


Ruiny zamku w Sielcu

Zamek w Sielcu (w pobliżu Chełma) powstał w końcu XVI wieku. Wznieśli go właściciele okolicznych dóbr - Uhrowieccy. W wieku XVII należał do rodziny Daniłowiczów. Prawdopodobnie Daniłowiczowie przebudowali zamek z którego do dnia dzisiejszego pozostały tylko fragmenty muru i popadająca w ruinę ostatnia z czterech basteja. Resztki muru kurtynowego grożą zawaleniem.


Mogiła zbiorowa w Wierzchowinach

6 czerwca 1945 roku we Wsi Wierzchowiny wymordowano niemal wszystkich jej prawosławnych mieszkańców. Sprawców zbrodni do dnia dzisiejszego nie ustalono.


Cmentarz ewangelicki w Cycowie

O społeczności kolonistów niemieckich zamieszkujących Cyców i Cyców Kolonię trochę więcej napisałem w wątku poświęconym budynkowi kościoła ewangelickiego w Cycowie. Cmentarz znajduje się na drugim końcu wsi. Przy ulicy Nowej. Nieopodal cmentarza prawosławnego. W przeciwieństwie do cmentarza prawosławnego ewangelicki jest nieogrodzony i zarośnięty.


Ostrów-Kolonia - cmentarz wojenny

Cmentarz odnowiony w 1991 roku. Prace tu przeprowadzone to oprócz postawienia pomnika, także podniesienie wału i pogłębienie rowu otaczających teren cmentarza. Zlokalizowany na skraju lasu, na szczycie wzgórza. Dotrzeć do niego można tylko drogami gruntowymi. Brak znaków wskazujących drogę. Zachowały się 3 oryginalne krzyże z inskrypcjami - jeden z nich już w stanie uniemożliwiającym odczytanie danych o pochowanym pod nim żołnierzu.


Synagoga w Wojsławicach

Wojsławice stały się na Lubelszczyźnie jednym z pierwszych ośrodków osadnictwa żydowskiego. Już w XV wieku w osadzie przebywali wyznawcy judaizmu. W wieku XVI działał tu kahał. Dwa wieki później Żydzi jednak zostali z Wojsławic wygnani. Wiąże się ten fakt z przybyciem do miasta członków sekty Jakuba Franka. To z ich inspiracji miało dojść do wygnania Żydów pod pozorem dokonania przez nich mordu rytualnego. Wkrótce po Żydach i frankiści opuścili miasto i rozpoczął się w dziejach Wojsławic okres upadku. W 1780 roku (19 lat po wygnaniu) pozwolono ponownie na zamieszkanie Żydów w Wojsławicach. W tym też roku prawdopodobnie powstała tzw. stara synagoga rozebrana na początku lat osiemdziesiątych XX wieku. Do dnia dzisiejszego zachowała się zaś synagoga "nowa", której data budowy pozostaje nieustalona ze 100% pewnością. Na szczycie fasady zapisano - 1903. Jednak dokumenty wskazują na lata 1890-1894 jako lata budowy.


Strony

Subskrybuj Złe miejsca dla ślimaków RSS