woj. lubelskie

Cmentarz wojenny w lesie Krzywda koło Lipna

Marcin Dąbrowski podając lokalizację cmentarza napisał, że cmentarz znajduje się w gminie Wilkołaz. Najbliższe zabudowania (400m) należą do wsi Lipno w gminie Zakrzówek. Cmentarz i odległość do niego podawane są przez przydrożny znak miejsca pamięci narodowej (droga Zakrzówek-Wilkołaz). Cmentarz od strony pól oddziela płot, od lasu pozostałości rowu.


Groby partyzantów w Lasach Parczewskich

Kompleks Lasów Parczewskich, zajmujący powierzchnię około 136 km², podczas II wojny światowej stał się miejscem schronienia. Zarówno dla prześladowanych Żydów, uciekinierów z obozów jenieckich oraz podziemia zbrojnego. Zagrożenie ze strony okupantów i potrzeba przetrwania sprawiły, że także prześladowani musieli walcząc o przetrwanie uzbroić się i walczyć. W zimie 1941/1942 uciekinierzy z obozów jenieckich, żołnierze Armii Czerwonej - utworzyli oddział partyzancki pod dowództwem Fiodora Kowalowa. Stoczył on pierwszą bitwę z Niemcami w dniach 6-8 grudnia 1942 roku. Było to podczas pierwszej z około siedmiu akcji przeciwpartyzanckich przeprowadzonych przez okupantów przeciwko partyzantom do 1944 roku. W Lasach Parczewskich, w miejscu w którym istniał obóz partyzancki powstały mogiły w których spoczęli polegli w walce sowieccy i polscy partyzanci. Obok powstał mały skansen w którym zobaczyć można rozpadające się już ziemianki. Wszystko to około 1800 m od leśnej, utwardzonej drogi przy której postawiono pomnik.


Mogiła zbiorowa z I wojny światowej w Zakrzówku

Mogiła zbiorowa w Zakrzówku jest pozostałością istniejącej tu kiedyś kwatery wojennej. Kwatera składała się z 10 mogił zbiorowych i 10 pojedynczych. Jej wymiary to 16 m długości i 5 m szerokości. Obecnie jest to obszar o wymiarach 9 na 2 m. Wg opisu autorstwa Marcina Dąbrowskiego była to mogiła otoczona metalowym parkanem.


Mogiła powstańcza w Potoku Stanach

Mogiła znajduje się na łąkach czasami zalewanych przez rzeczkę Staniankę. Pochowano tu kilkunastu powstańców poległych w 1864 r.


Mogiła powstańcza w Opolu Lubelskim

W 1863 roku w pobliżu Chruśliny (woj. lubelskie) doszło do dwóch bitew pomiędzy powstańcami i wojskami carskimi. W Opolu Lubelskim na cmentarzu parafialnym znajduje się mogiła powstańcza w której najprawdopodobniej spoczywają uczestnicy tych właśnie walk.


Cmentarz ofiar katastrofy kolejowej z września 1939 r. pod Kraśnikiem

Do cmentarza dotarłem dość przypadkowo. Dwa tygodnie wcześniej przejeżdżałem pociągiem do Stalowej Woli z Lublina. Wypatrywałem w mijanym lesie cmentarza z I wojny światowej. Na widok pomnika aż podskoczyłem - odnowiono cmentarz. Tak jednak nie było. Cmentarz wojenny wygląda jak wyglądał. By odnaleźć pomnik pojechałem przez las wzdłuż torów w stronę miejscowości Góry. Po około 2 km dotarłem w pobliże pomnika otoczonego płotkiem. Teren porasta gęsto barwinek. Ale wcale nie wiedziałem jeszcze o jakie zdarzenie chodzi i czy spoczywają tu ludzie.


Kościół luterański w Cycowie

Luteranie w okolicach Cycowa pojawili się przed 1873 rokiem. W latach 1880-1881 wznieśli kaplicę w której też znajdowała się szkoła. Odnalezione informacje nie wskazują jednoznacznie na to, że chodzi o budynek kościoła dotąd stojący we wsi. W okresie międzywojennym już mówiło się o kościele i szkole umieszczonej w tym samym budynku. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości dzieci uczęszczały do szkoły powszechnej wraz z dziećmi innych wyznań i innych narodowości.


Pomnik bitwy pod Stoczkiem Łukowskim

W miejscowości Zgórznica w pobliżu Stoczka Łukowskiego w setną rocznicę zwycięskiej bitwy powstańców nad armią rosyjską wzniesiono pomnik. W okresie PRL skryty na szczycie wzgórza pośród drzew. Dziś monument ma nawet instalację elektryczną i zapewne bywa nocami podświetlany.


Pomnik pomordowanych podczas wojny mieszkańców wsi Pikule

Wieś Pikule znajduje się w Lasach Janowskich. 3 X 1942 roku została spacyfikowana przez Niemców. Pomnik upamiętniający pomordowanych wystawiono w latach sześćdziesiątych XX wieku.


Stary cmentarz w Bobrownikach

Obecnie mieszkańcy Bobrownik w powiecie ryckim korzystają z cmentarza znajdującego się przy tej samej drodze co cmentarz żydowski, która prowadzi na teren dęblińskiego lotniska (na zachód od zabudowań wsi). Wcześniej (nie wiem od kiedy ani do kiedy) korzystali z cmentarza leżącego na północ od zabudowań, przy granicy lasu. Dojechać do niego można tylko drogami gruntowymi. Ta najczęściej używana zaczyna się przy drodze do Krasnoglin. W miejscu rozwidlenia drogi stoi figura św. Jana Nepomucena. Cmentarza tego nie można nazwać opuszczonym - są tu nawet nowe nagrobki ale na starych grobach.


Strony

Subskrybuj RSS - woj. lubelskie