woj. lubelskie

Cmentarz wojenny w Krzczonowie

W Krzczonowie założono dwa cmentarze wojenne. Do dnia dzisiejszego przetrwał tylko jeden z nich. Znajduje się on na wzgórzu przy szosie Krzczonów-Olszanka.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Gardzienicach

Cmentarz znajduje się przy drodze Stryjno - Piaski. Podobnie jak cmentarz w Rybczewicach. Otoczony rowem i wałem ziemnym. Zarośnięty samosiejkami robinii akacjowej i innych drzew.

Obrazek

Dwór w Stryjnie

Wieś Stryjno w okresie od XV w. do lat trzydziestych wieku XIX należała do rodziny Stryjeńskich. Pierwsze informacje o drewnianym dworze pochodzą z wieku XVI. Dwór murowany wzniesiony został w drugiej połowie wieku XVIII. Budowa ta wiązana jest z osobą Zygmunta (lub Pawła) Stryjeńskiego. Budowla utrzymana była w stylu barokowym. O. 1880 roku dwór przebudowano w stylu neobarokowym. Autorem projektu przebudowy był architekt Kornel Gabrielski. Kolejna modernizacja nastąpiła po roku 1922 wg projektu architekta Idzikowskiego. Dwór w tym czasie należał do Mieczysława Dołęgi Szczepańskiego.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Rybczewicach

Cechą szczególną tego cmentarza są tabliczki imienne żołnierzy niemieckich zamocowane na krzyżach prawosławnych. Ale to stało się dopiero podczas odnawiania cmentarza przeprowadzonego kilka co najmniej lat przed moją wizytą. O fakcie tym bowiem napisał już M. Dąbrowski w książce wydanej w 2004 roku.

Obrazek

Dwór w Rybczewicach

Budynek wzniesiono prawdopodobnie w pierwszej połowie XIX wieku. Pod koniec tego samego wieku został przebudowany.

Obrazek

Mogiła wojenna w Podizdebnie

Mogiła zbiorowa z 1914 roku. Znajduje się w pobliżu szosy Częstoborowice - Izdebno. Jak na miejscu dowiedział się M. Dąbrowski na mogiłę wykorzystano wykopaną przed I wojną światową studnię, która do wojny zdążyła wyschnąć.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Tarnogórze Kolonii

Cmentarz z 1915 roku założony na szczycie wzgórza nieopodal uroczyska Czantoria. Na terenie o powierzchni 0,3 ha znajduje się 11 ziemnych mogił zbiorowych.

Obrazek

Cmentarz prawosławny w Łopienniku Dolnym

Kawałek trudnej historii. Natknąłem się na niego przypadkowo. Szukając spokojnej drogi do Izbicy zwróciłem uwagę na szosę biegnącą z Trawnik do Krasnegostawu. Droga biegnie wzdłuż Wieprza i wzdłuż szosy Piaski - Zamość. We wsi Łopiennik Dolny przecina dopływ Wieprza, rzekę Łopę. Przy ruchliwej szosie z Piask do Zamościa znajdują się cmentarze z I wojny światowej (co najmniej cztery). Sięgnąłem do map by sprawdzić czy nie ma ich i przy tej szosie, którą chciałem jechać (pomijam tu znajdujący się na początku drogi cmentarz w Trawnikach). Na mapach WIG zauważyłem w pobliżu rzeki, wśród pól, zaznaczony cmentarz. Geoportal zawiera tą samą informację - to jest cmentarz. Na zdjęciach Geoportalu teren cmentarza jest porośnięty gęsto drzewami i krzewami. Pojechałem przyjrzeć się temu z bliska. A z bliska nie wyglądało to najlepiej.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Łysołajach

Cmentarz znajduje się obok zabudowań folwarcznych, przy przejeździe kolejowym.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Piotrkówku

Cmentarz który częściowo przeoczyłem. Częściowo tzn. znalazłem go na mapach ale nie zauważyłem jego opisu w książce M. Dąbrowskiego. Z tej przyczyny jechałem do lasu koło Piotrkówka z uczuciem odkrywcy. Uczucie wspaniałe. Zlokalizowany cel i niewiadoma w punkcie docelowym. Na miejscu zastałem odnowiony cmentarz na planie prostokąta. Na wysokich kopcach znajdujących się na wschodnim i zachodnim skraju cmentarza znajdują się nowe krzyże. Pozostawiono jednak szczątki starych krzyży. Mogiły z krzyżami są podwyższone. Tak samo pogłębiony jest rów otaczający cmentarz i podwyższony wał ziemny.

Obrazek

Strony

Subskrybuj RSS - woj. lubelskie