Cmentarz wojenny w Krzczonowie

W Krzczonowie założono dwa cmentarze wojenne. Do dnia dzisiejszego przetrwał tylko jeden z nich. Znajduje się on na wzgórzu przy szosie Krzczonów-Olszanka.

Obrazek

Pokaż Cmentarze I wojny światowej na większej mapie
Obecnie cmentarz wygląda na zadbany. Jego opis zamieszczony w opracowaniu M. Dąbrowskiego przedstawia obraz zapomnianego miejsca wiecznego spoczynku:

M. Dąbrowski napisał:
Założony na planie prostokąta o wym. 44 na 32 m. Otoczony był wałem. Obecnie układ mogił zatarty. Cmentarz zdewastowany, całkowicie zarośnięty, służy jako wysypisko śmieci. Podorywany od wschodu. Pochowano tu około 200 żołnierzy rosyjskich i około 100 austro-węgierskich, poległych w 1914 i 1915 r. (w większości - w 1914).Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Drugi cmentarz w Krzczonowie w okresie międzywojennym nie został wpisany do ewidencji cmentarzy. Nie znany jest jego los i lokalizacja. Wiadomo jednak, że składał się z kilkunastu mogił w których spoczęło...

M. Dąbrowski napisał:
co najmniej 40 żołnierzy austro-węgierskich (m.in. z 55 i 58 pułku piechoty) oraz co najmniej 34 żołnierzy rosyjskich (m.in. z 8 i 15 pułku piechoty), poległych i zmarłych w 1914 i 1915 r.