Cmentarze Wielkiej Wojny

Cmentarze poległych w walkach w latach 1914-1918

Cmentarz wojskowy w Lublinie, ul. Biała

Cmentarz przy ulicy Lipowej w Lublinie powstał po wydaniu rozporządzenia przez władze austriackie nakazującego wyznaczenie miejsca pochówków poza granicami miast. Pierwszych pochówków dokonano tu w roku 1811. Wkrótce teren przeznaczony do celów grzebalnych okazał się za mały i cmentarz powiększono. Do II wojny światowej teren cmentarza powiększano co najmniej czterokrotnie. W sąsiedztwie cmentarza rzymskokatolickiego powstały ewangelicko-augsburski i prawosławny. Śladem dawnych podziałów pozostają fragmenty murów wewnątrz obecnej nekropolii. W roku 1915 wojskowe władze austro-węgierskie wydzieliły z części rzymskokatolickiej teren na którym dokonano pochówku żołnierzy poległych podczas działań wojennych w I wojnie światowej. Część ta dziś nazywana jest cmentarzem wojskowo-komunalnym i ma osobne wejście od ulicy Białej. Sąsiaduje ona z budynkami Radia Lublin.

Stare kwatery austro-węgierskie wyglądają dziś dość ubogo. Zniknęły dawne krzyże. Na ich teren miejscami wkraczają nowsze pochówki.


Cmentarz prawosławny w Opolu Lubelskim

Cmentarz znajduje się przy ulicach Lubelskiej i Leśnej. Nie posiada ogrodzenia i w przeszłości był dewastowany. Zachowane nagrobki zebrano w jedno miejsce i ogrodzono. Brakuje informacji o przeznaczeniu tego miejsca i o jego historii.

Przez teren cmentarza wydeptano ścieżkę.


Cmentarz wojenny w Piotrowicach (gm. Strzyżewice)

Cmentarz znajduje się na zachodnim skraju wsi, przy drodze. Z dwóch stron zachowały się dobrze otaczające cmentarz rów i wał ziemny. Teren cmentarza porastają drzewa. Brak krzyży na zachowanych mogiłach.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Rudzie Wielkiej

Nie zachowały się informacje o dacie założenia cmentarza na piaszczystej skarpie obok wsi Ruda Wielka. Wiadomo jedynie, że spoczywają tu żołnierze trzech armii uczestniczący w walkach toczonych w okresie maj-lipiec 1915. Obecnie cmentarz ten zasłania las i drogi do niego nie wskazują żadne drogowskazy.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Osowej

O cmentarzu na podstawie zapisów z karty cmentarza napisał w monografii Gminy Hańsk Andrzej Wawryniuk:

Cytuję:
Cmentarz z I wojny światowej. Założony w 1915 r. Najstarszy nagrobek pochodzi z 1915 r. Powierzchnia 0,03 ha. Cmentarz położony w młodym lesie sosnowym, ok. 40 m od szosy Chełm - Włodawa



Obrazek

Cmentarz wojenny w Macoszynie Małym

Cmentarz w lesie przy drodze gruntowej. Wzmianki o nim pojawiają się w dwóch monografiach gminy Hańsk autorstwa A. Wawryniuka i B. Seniuka. W pierwszym przypadku jest to notka sporządzona na podstawie karty cmentarza:

Cytuję:
Data założenia 1915 r. Najstarszy istniejący pomnik pochodzi z 1915 r. Powierzchnia 0,05 ha. Cmentarz położony w lesie około 1600 m od drogi Kosyń - Macoszyn Mały.



Obrazek

Cmentarz wojenny w Krzczonowie

W Krzczonowie założono dwa cmentarze wojenne. Do dnia dzisiejszego przetrwał tylko jeden z nich. Znajduje się on na wzgórzu przy szosie Krzczonów-Olszanka.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Gardzienicach

Cmentarz znajduje się przy drodze Stryjno - Piaski. Podobnie jak cmentarz w Rybczewicach. Otoczony rowem i wałem ziemnym. Zarośnięty samosiejkami robinii akacjowej i innych drzew.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Rybczewicach

Cechą szczególną tego cmentarza są tabliczki imienne żołnierzy niemieckich zamocowane na krzyżach prawosławnych. Ale to stało się dopiero podczas odnawiania cmentarza przeprowadzonego kilka co najmniej lat przed moją wizytą. O fakcie tym bowiem napisał już M. Dąbrowski w książce wydanej w 2004 roku.

Obrazek

Mogiła wojenna w Podizdebnie

Mogiła zbiorowa z 1914 roku. Znajduje się w pobliżu szosy Częstoborowice - Izdebno. Jak na miejscu dowiedział się M. Dąbrowski na mogiłę wykorzystano wykopaną przed I wojną światową studnię, która do wojny zdążyła wyschnąć.

Obrazek

Strony

Subskrybuj RSS - Cmentarze Wielkiej Wojny