Cmentarze Wielkiej Wojny

Cmentarze poległych w walkach w latach 1914-1918

Cmentarz w Agatówce

Cmentarza tego nie odnalazłem w dostępnej mi literaturze tematu. W internecie jest tylko jedno miejsce w którym można o tym miejscu przeczytać - Wikipedia.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Niedrzwicy Dużej

Cmentarz nie jest typowym miejscem pochówku ofiar walk w jego okolicy. Znajduje się w pobliżu stacji kolejowej. Prawdopodobnie chowano tu rannych żołnierzy zmarłych podczas transportu z linii frontu do szpitali na tyłach. Nie znam liczby pochowanych w takich okolicznościach. Znane są tylko liczby pochówków przeniesionych tu z innych miejsc w latach trzydziestych XX wieku. 165 żołnierzy z cmentarza w Niedrzwicy Dużej przy drodze i ok. 300 żołnierzy z cmentarza w (prawdopodobnie) Borkowiznie. Także i w przypadku tych przeniesionych pochówków zachodzi podejrzenie, że byli to zmarli z pociągów zatrzymujących się tu w drodze na zachód.

Zdjęcia z roku 2010. W roku 2011 cmentarz wygląda już inaczej

Obrazek

Cmentarz wojskowy w Zwierzyńcu

Cmentarz ten nazywany jest najczęściej "cmentarzem za campingiem". Pochowano na nim powstańców walczących w powstaniu styczniowym oraz żołnierzy poległych w obu wojnach światowych. Zlokalizowany na skraju lasu na tyłach campingu "Echo".

Obrazek

Kwatera wojenna w Bychawie

Kwatera wojenna w Bychawie była kiedyś samodzielnym cmentarzem wojennym znajdującym się obok cmentarza parafialnego. Rozdzielała je uliczka. Uliczka pozostała do dnia dzisiejszego - rozdziela teren starego i nowego cmentarza parafialnego. Szukając kwatery pytałem o nią na miejscu i nikt nie potrafił mi jej wskazać. Nie ma tu żadnej tablicy informacyjnej. Na mogiłach zbiorowych stoją proste, stalowe krzyże. Pomiędzy nimi, a czasami wręcz na nich powstały nowe groby cywilne. Mogiły można rozpoznać po posadzonych na nich drzewach iglastych. Mogiły tworzą pojedynczy szereg ciągnący się od drogi rozdzielającej obie części cmentarza. Jest ich dziewięć. Ostatnia przypomina swym kształtem okrągły kopiec i jest z nich najwyżej położona.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Opatowie

Cmentarz wojenny w Opatowie graniczy z cmentarzem parafialnym. Spoczęli tu żołnierze polegli w okolicach Opatowa w roku 1915 jak i w roku 1939. Wśród poległych w 1915 roku są i Legioniści Polscy. Z nazwiska znany jest kpt. Franciszek Piększyc-Grudziński dowodzący 2 kompanią VI Baonu I Brygady Legionów Polskich. Poległ pod Żernikami 3 czerwca 1915 roku.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Sułowcu

Informacje na temat cmentarza są raczej skąpe. W Ogólnopolskiej Komputerowej Bazie Cmentarzy Wojennych przeczytać można jedynie:

Cytuj:
cmentarz o powierzchni 3115 m kw ogrodzony wałem ziemnym szerokości 4,0 m i wysokości 1,0 m Zadrzewiony. Mogił 55 zbiorowych i 20 pojedynczych

a taże, że spoczywa tu ok 5000 poległych żołnierzy.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Zaleszanach

Cmentarz znajduje się pomiędzy Ruską Wsią, a Zbydniowem, w małym lesie nazywanym Plebańskim lub Księżym (oba określenia usłyszałem od jednej osoby, którą pytałem o drogę do cmentarza). Prawdopodobnie spoczywa tu 300-400 żołnierzy poległych w 1914 roku. W ostatnich latach zacierające się już mogiły zostały otoczone płotem.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Bystrzycy Nowej

Cmentarz znajduje się za gospodarstwem stojącym przy drodze Niedrzwica Duża - Bychawa. Przy pierwszej próbie jego odnalezienia objechałem teren niemal dookoła szukając przejścia. Pytałem też napotkanych przy drodze mieszkańców pobliskich domów czy widziana przeze mnie kępa drzew za zabudowaniami jest cmentarzem. Potwierdzenie otrzymałem od... dziecka. Dorośli nie wiedzieli. Dowiedziałem się też, że dojść tam można tylko przez porzeczki. Chciałem być grzeczny i parokrotnie przejeżdżając sprawdzałem czy jest ktoś w porzeczkach lub na podwórku za którym jest cmentarz. Ostatecznie zrezygnowałem z grzeczności i wszedłem bez pytania.

Obrazek

Kwatera wojenna w Annopolu

Mogiła znajduje się na terenie cmentarza parafialnego w Annopolu. W opisie tego cmentarza powstałego w 1886 roku, a zamieszczonym w "Zabytkowych cmentarzach..." napisano, że spoczywają tu żołnierze - Polacy - służący w armii austro-węgierskiej polegli w 1914 roku. Nie podano skąd ta informacja pochodzi.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Zbydniowie

Cmentarz znajduje się na skraju lasu w pobliżu zabudowań wsi. Brakuje oznakowanego dojścia na miejsce. Zlokalizowany na stromej skarpie wznosi się nad boiskiem do siatkówki i małym stawem. Spod skarpy widoczny jest jedynie szczyt krzyża. Jest zaznaczony na tablicy z mapą okolic Zbydniowa umieszczoną w centrum wsi oraz na mapach Geoportalu.

Obrazek

Strony

Subskrybuj RSS - Cmentarze Wielkiej Wojny