Cmentarz ten nazywany jest najczęściej "cmentarzem za campingiem". Pochowano na nim powstańców walczących w powstaniu styczniowym oraz żołnierzy poległych w obu wojnach światowych. Zlokalizowany na skraju lasu na tyłach campingu "Echo".
Pokaż Cmentarze I wojny światowej na większej mapie
Kilka dni przed moją wizytą przechodziły przez Zwierzyniec ulewne burze z porywistym wiatrem. Ucierpiał i cmentarz - drzewo przewracając się na mogiły połamało drewniane ogrodzenie.
Na zdjęciu zamieszczonym poniżej na pierwszym planie widać krzyż stojący na mogile żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku. Znajdujące się za nim mogiły tworzą kwaterę z I wojny światowej.
Wg informacji zamieszczonych w książce Artura Pawłowskiego pt. Roztocze, a udostępnionej w Google books spoczywają tu żołnierze austro-węgierscy i rosyjscy polegli w 1914 roku. Na razie więcej informacji na ten temat nie posiadam.
Mogiły powstańców
Na cmentarzu wojskowym w Zwierzyńcu znajdują się dwie mogiły powstańców. Pierwsza zaraz przy wejściu na cmentarz od strony campingu.
Druga mogiła znajduje się obok grobów żołnierzy poległych w II wojnie światowej, czyli w drugim końcu cmentarza.
Pochowani na cmentarzu powstańcy być może byli uczestnikami bitwy pod Panasówką zmarłymi po bitwie wskutek odniesionych ran.
Kwatera żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku
Na cmentarzu w Zwierzyńcu spoczywa niemal stu żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku. 81 z pochowanych pozostaje niezidentyfikowanych. Jak informuje strona internetowa Zwierzyńca przez miasto we wrześniu 1939 roku prowadził szlak bojowy Stefana Roweckiego i Stanisława Sosabowskiego.