Cmentarz wojskowy w Zwierzyńcu

Cmentarz ten nazywany jest najczęściej "cmentarzem za campingiem". Pochowano na nim powstańców walczących w powstaniu styczniowym oraz żołnierzy poległych w obu wojnach światowych. Zlokalizowany na skraju lasu na tyłach campingu "Echo".

Obrazek

Pokaż Cmentarze I wojny światowej na większej mapie

Obrazek

Kilka dni przed moją wizytą przechodziły przez Zwierzyniec ulewne burze z porywistym wiatrem. Ucierpiał i cmentarz - drzewo przewracając się na mogiły połamało drewniane ogrodzenie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na zdjęciu zamieszczonym poniżej na pierwszym planie widać krzyż stojący na mogile żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku. Znajdujące się za nim mogiły tworzą kwaterę z I wojny światowej.

Obrazek

Wg informacji zamieszczonych w książce Artura Pawłowskiego pt. Roztocze, a udostępnionej w Google books spoczywają tu żołnierze austro-węgierscy i rosyjscy polegli w 1914 roku. Na razie więcej informacji na ten temat nie posiadam.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mogiły powstańców

Na cmentarzu wojskowym w Zwierzyńcu znajdują się dwie mogiły powstańców. Pierwsza zaraz przy wejściu na cmentarz od strony campingu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Druga mogiła znajduje się obok grobów żołnierzy poległych w II wojnie światowej, czyli w drugim końcu cmentarza.

Obrazek

Obrazek

Pochowani na cmentarzu powstańcy być może byli uczestnikami bitwy pod Panasówką zmarłymi po bitwie wskutek odniesionych ran.

Kwatera żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku

Na cmentarzu w Zwierzyńcu spoczywa niemal stu żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku. 81 z pochowanych pozostaje niezidentyfikowanych. Jak informuje strona internetowa Zwierzyńca przez miasto we wrześniu 1939 roku prowadził szlak bojowy Stefana Roweckiego i Stanisława Sosabowskiego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek