Cmentarze Wielkiej Wojny

Cmentarze poległych w walkach w latach 1914-1918

Szczepanów - Cmentarz wojenny nr 273

Na ten cmentarz trafiłem przez przypadek. Po pierwsze: pomyliłem drogi i zaniosło mnie do Szczepanowa. Po drugie: z daleka było widać gdzie szukać na cmentarzu parafialnym cmentarza wojennego. Monumentalne krzyże w ogrodzeniu były dla mnie jednoznacznym sygnałem, że pod murem są groby żołnierzy poległych w I wojnie światowej. Po wejściu na cmentarz odkryłem, że także w Małopolsce cmentarze wojenne są niszczone. Teren jest zarośnięty trawą. Z niej wystają pnie ściętych drzew rosnących na granicy cmentarza wojennego i parafialnego. Śmieci nie ma zapewne tylko dlatego, że zaraz za murem znajduje się śmietnik.

Obrazek

Rudy-Rysie - Cmentarz wojenny nr 265

Cmentarz znajduje się przy drodze Szczurowa - Brzesko. Obok niego wyrósł cmentarz rzymskokatolicki. Cmentarz wojenny pozostaje jednak od reszty terenu cmentarnego oddzielony żywopłotem. Nie zauważyłem tabliczek imiennych. Może są zasłonięte kwiatami?

Obrazek

Wał-Ruda - Cmentarz wojenny nr 261

Cmentarz znajduje się przy bocznej drodze odchodzącej od szosy Biskupice Radłowskie - Szczurowa. Jest pod opieką młodzieży z pobliskiej szkoły. O czym informuje tabliczka umieszczona na furtce cmentarnej.

Obrazek

Biadoliny Szlacheckie - Cmentarz wojenny nr 271

Cmentarz znajduje się w pobliżu linii kolejowej i stacji w Biadolinach Szlacheckich. Bezpośrednio przy nim przebiega też droga z Wokowic do Biadolin Radłowskich.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Kobylanach

Cmentarz w pobliżu Terespola. Pochowano na nim żołnierzy poległych w 1915 roku. Tablica informacyjna mówi o żołnierzach rosyjskich, "Zabytkowe cmentarze..." dodają, że prawdopodobnie i niemieckich. Na terenie cmentarza dają się dostrzec zarysy mogił. Prawdopodobnie dokonano tu też pochówku z latach siedemdziesiątych o czym mówi tabliczka na krzyżu umieszczonym na końcu cmentarza.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Irenie (gmina Zaklików)

Cmentarz przy głównej drodze biegnącej przez wieś. Pochowano na nim powstańców poległych podczas powstania styczniowego jak i żołnierzy poległych podczas Wielkiej Wojny.

Obrazek

Bielcza - cmentarz wojenny nr 270

Cmentarz znajduje się na terenie cmentarza parafialnego. Jest ogrodzony, zadbany... jednak zachodzące bielmem tabliczki imienne na mnie zrobiły niezmiernie przykre wrażenie. Tak jakby umierała pamięć o tu pochowanych żołnierzach.

Obrazek

Szczurowa - cmentarz nr 264

Cmentarz znajduje się w południowej części cmentarza rzymskokatolickiego. Jego lokalizacja nie jest raczej powszechnie znana. Pytana przeze mnie osoba nie potrafiła wskazać miejsca pochówków żołnierzy Wielkiej Wojny. Za to wiedziała gdzie znajduje się zbiorowa mogiła zamordowanych podczas II wojny światowej Romów zamieszkujących Szczurową. Tak się składa, że mogiła zlokalizowana jest obok cmentarza wojennego. A dokładniej: obok jednej z jego dwóch części. Cmentarz bowiem ulokowano po dwóch stronach alei cmentarnej. Pomiędzy obiema częściami stoi też budynek - być może schowek na narzędzia potrzebne przy pielęgnacji jak i użytkowaniu cmentarza.

Zachodnia część cmentarza wojennego przylega do kwatery z grobami dziecięcymi.

Obrazek

Zabawa - cmentarz wojenny nr 260

Cmentarz znajduje się przy samej drodze Biskupice Radłowskie - Szczurowa. Na miejscu brak informacji o tym, że jest to cmentarz z I wojny światowej jak i o pochowanych tu żołnierzach. Jedynie na mogile żołnierzy poległych w 1939 roku są umieszczone nazwiska. Na cokole pomnikowego orła umieszczono tylko napis "Poległym na polu chwały". Cmentarz przylega do cmentarza parafialnego.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Niedomicach

Cmentarz wojenny w Niedomicach zdaje się znajdować pod opieką szkoły zlokalizowanej tuż obok niego. Choć nie jest widoczny z drogi, schowany za budynkami to przy samej drodze jest znak wskazujący jego lokalizację. I najważniejsze, to co najbardziej mi się spodobało w małopolskich cmentarzach - tabliczka informacyjna:

Obrazek

Strony

Subskrybuj RSS - Cmentarze Wielkiej Wojny