Cmentarze Wielkiej Wojny

Cmentarze poległych w walkach w latach 1914-1918

Cmentarz wojenny w Tarnogórze Kolonii

Cmentarz z 1915 roku założony na szczycie wzgórza nieopodal uroczyska Czantoria. Na terenie o powierzchni 0,3 ha znajduje się 11 ziemnych mogił zbiorowych.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Łysołajach

Cmentarz znajduje się obok zabudowań folwarcznych, przy przejeździe kolejowym.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Piotrkówku

Cmentarz który częściowo przeoczyłem. Częściowo tzn. znalazłem go na mapach ale nie zauważyłem jego opisu w książce M. Dąbrowskiego. Z tej przyczyny jechałem do lasu koło Piotrkówka z uczuciem odkrywcy. Uczucie wspaniałe. Zlokalizowany cel i niewiadoma w punkcie docelowym. Na miejscu zastałem odnowiony cmentarz na planie prostokąta. Na wysokich kopcach znajdujących się na wschodnim i zachodnim skraju cmentarza znajdują się nowe krzyże. Pozostawiono jednak szczątki starych krzyży. Mogiły z krzyżami są podwyższone. Tak samo pogłębiony jest rów otaczający cmentarz i podwyższony wał ziemny.

Obrazek

Piotrków w gminie Jabłonna - cmentarze wojenne

W Piotrkowie (gmina Jabłonna) znajdują się 3 cmentarze z okresu I wojny światowej. Pierwszy z nich zlokalizowany jest w pobliżu szosy Lublin - Przemyśl. Otoczony płotem pozbawionym furtki. Za ogrodzeniem znajduje się zachowana mogiła zbiorowa w postaci kopca. Wg opracowania M. Dąbrowskiego jest tu też 7 mogił rzędowych. W roku 2011 nie udało mi się ich zlokalizować.

Obrazek

Kwatera wojenna w Kozienicach

Cmentarz w Kozienicach powstał w połowie XIX wieku poza miastem. Znajdują się tu groby rzymskich katolików jak i wyznawców prawosławia. Jest także zadbana kwatera Legionistów.

Obrazek

Trawniki - cmentarz wojenny

Cmentarz pozostaje pod opieką miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej do której remizy przylega jednym ze swoich boków. Tak jak w Cycowie tu także obok poległych w I wojnie światowej spoczęli żołnierze biorący udział w bitwie z bolszewikami stoczonej pod Cycowem w 1920 roku.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Cycowie

Cmentarz wojenny w Cycowie powstał po przejściu frontu w 1915 roku. Kolejnych pochówków na jego terenie dokonano po bitwie w wojnie polsko-bolszewickiej. Zachowało się kilka krzyży umieszczonych na mogiłach żołnierzy poległych w sierpniu 1915 roku. Na pewno nie wszystkie. Brak informacji o liczbie poległych z tego okresu.

Obrazek

Kwatera wojenna w Kijanach

Kwatera wojenna na cmentarzu parafialnym w Kijanach obecnie wygląda jak mogiła zbiorowa i kryje prochy żołnierzy poległych w sierpniu 1915 roku i we wrześniu 1939 roku. Jak podaje M. Dąbrowski jest tu pochowanych prawdopodobnie kilkunastu żołnierzy armii carskiej i być może armii niemieckiej.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Uścimowie Kolonii

Cmentarz znajduje się w rozwidleniu dróg do Orzechowa Nowego i Orzechowa Starego. Założony był na planie trójkąta dla ok. 90 żołnierzy niemieckich i kilkunastu rosyjskich. W latach trzydziestych XX wieku przeniesiono tu szczątki żołnierzy z cmentarzy w Maśluchach (ok. 50 poległych) i w Uścimowie Nowym (ok. 100 żołnierzy). Na terenie cmentarza znajdowało się 90 pojedynczych mogił i jedna zbiorowa. Otoczony był drutem kolczastym i drewnianymi słupami. Na grobach stały drewniane krzyże z tabliczkami.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Okszowie?

Okszów jest miejscowością leżącą na północ od Chełma. Praktycznie z Chełmem jest połączony. Z tych powodów nie brałem pod uwagę poszukiwania w Okszowie grobów wojennych. Przecież w samym Chełmie są ogromne cmentarze. A nie zastanowiłem się dlaczego jest ich tam kilka, a nie jeden. Kierując się jeszcze dalej na północ, w stronę Włodawy przejeżdżałem przez las i zatrzymał mnie dziwnie znajomy widok.

Obrazek

Strony

Subskrybuj RSS - Cmentarze Wielkiej Wojny