Cmentarze Wielkiej Wojny

Cmentarze poległych w walkach w latach 1914-1918

Kwatera wojenna w Koprzywnicy

W tomie poświęconym dawnemu województwu tarnobrzeskiemu z serii "Zabytkowych cmentarzy i mogił w Polsce" przeczytać można o kwaterze wojennej znajdującej się na terenie cmentarza rzymskokatolickiego takie informacje:

Cytuję:
W narożniku południowo-wschodnim znajdowały się groby 280 żołnierzy armii austro-węgierskiej, niemieckiej i rosyjskiej, poległych w czasie I wojny światowej. W 1939 i 1945 r. pochowano tu poległych w okolicy żołnierzy polskich zacierając starsze groby wojenne. Mogiły żołnierskie z 1939 i 1945 r. ogrodzone, z niewielkim pomnikiem i tablicą memoratywną.



Cmentarz wojenny w Tarnobrzegu

Cmentarz na którym pochowano 233 żołnierzy żołnierzy poległych w 1915 roku oraz 72 poległych podczas II wojny światowej. Groby z 1915 roku nakryte są betonowymi płytami.


Cmentarz wojenny w Kramkowie Lipskim

Cmentarz położony przy drodze do miejscowości Nur. Założony w 1915 roku. Spoczywają tu żołnierze armii niemieckiej i rosyjskiej. Wg Ogólnopolskiej Bazy Grobów Wojennych na terenie cmentarza znajduje się dziewięć mogił ziemnych.


Cmentarz wojenny w Broku od strony Małkini

Cmentarz znajdujący się w lesie na wschód od Broku powstał na początku wieku XIX. Obok żołnierzy armii napoleońskiej spoczywają tu żołnierze polegli podczas I wojny światowej jak i prawdopodobnie robotnicy zmarli podczas budowy drogi przed 1811 rokiem. Na przeciwko cmentarza znajduje się leśny parking. Kapliczka nazywana "Białym Krzyżem" podczas mojej wizyty biała nie była.


Cmentarz wojenny w Broku przy drodze do Poręby

W położonej nad Bugiem gminie Brok znajdują się dwa cmentarze z I wojny światowej. Oba na przeciwnych końcach terytorium gminy i przy drodze wojewódzkiej nr 694. Cmentarze zostały odnowione w 2008 roku. Poniżej zdjęcia cmentarza znajdującego się w lesie na zachód od Broku.


Kwatera wojenna w Wodyniach

O istnieniu kwatery z I wojny światowej na cmentarzu parafialnym w Wodyniach dowiedziałem się dość przypadkowo. Szukałem informacji na temat drugiego, obok parafialnego cmentarza zaznaczonego na mapach WIG. Google wskazały na serwis Do broni. Opis lokalizacji tam zamieszczony jest na tyle dokładny, że nie miałem problemów z odnalezieniem kwatery.


Cmentarz wojenny w Starej Rusi

Cmentarz znajduje się przy drodze Sokoły - Wysokie Mazowieckie. Wg informacji z Ogólnopolskiej Komputerowej Bazy Cmentarzy Wojennych spoczywa tu 332 poległych.


Augustowo - cmentarz wojenny

Cmentarz założony w 1915 roku na skraju wsi przy drodze biegnącej z Bielska Podlaskiego do Wyszek i Maleszy.


Cmentarz wojenny w Zaczopkach

Zaczopki (gmina Rokitno, powiat bialski). Cmentarz znajduje się na wzniesieniu przy szosie Terespol - Janów Podlaski. Powstał w sierpniu 1915 roku. Na tablicy informacyjnej podano, że spoczywa tu 83 żołnierzy niemieckich i rosyjskich.


Cmentarz wojenny w Rokitnie

Cmentarz wojenny powstał w drugiej połowie sierpnia 1915 roku. Wg informacji zamieszczonych na tablicy informacyjnej - znajdującej się przy ogrodzeniu - spoczywa tu około 50 żołnierzy z armii niemieckiej, austro-węgierskiej i rosyjskiej.


Strony

Subskrybuj RSS - Cmentarze Wielkiej Wojny