Cmentarze Wielkiej Wojny

Cmentarze poległych w walkach w latach 1914-1918

Cmentarz wojenny w Maniach

Na cmentarzu spoczywają żołnierze polegli w bitwie jaka rozegrała się 29 sierpnia 1831 roku w okolicach wsi Manie i Rogoźnica w gminie Międzyrzec Podlaski. Powstańczy korpus dowodzony przez gen. Hieronima Ramorino rozbił korpus rosyjski prowadzony przez gen. Grigorija Rosena. Nie znana jest liczba poległych, którzy spoczęli w Maniach. Wiadomo tylko, że z inicjatywy ks. Adama Czartoryskiego odbył się uroczysty obiad wydany ku czci zwycięzców co zdaniem gen. Prądzyńskiego uratowało Rosena przed zupełną klęską. Więcej informacji na ten temat na stronie Ogólnopolskiej Komputerowej Bazy Cmentarzy Wojennych.


Cmentarz wojenny w Zaraszowie Kolonii

Cmentarz wojenny w Zaraszowie Kolonii znajduje się około 100 m od szosy Bychawa - Wysokie. Od drogi oddzielają go pola. Na terenie cmentarza zachowały się 3 kopce mogił zbiorowych i 10 mogił pojedynczych.

Nasutów - zaorany cmentarz

Przy przy drodze Nasutów - Niemce znajduje się grób nieznanego żołnierza Armii Czerwonej poległego prawdopodobnie w 1944 roku. Gmina Niemce wymienia go pośród cmentarzy i grobów objętych opieką. W mojej pamięci jego obraz odbiega nieco od tego jaki zarejestrowałem aparatem w 2010 roku. Wydaje mi się, że wcześniej płyta umieszczona na grobowcu leżała bezpośrednio na ziemi. Były też słabo widoczne napisy. Ale pamięć lubi płatać figle - może wcale tak nie było? Wiem jednak, że grób ten jest dla mnie pretekstem by napisać o cmentarzu, który w tym miejscu został założony podczas I wojny światowej, a dziś nie ma po nim śladu na powierzchni ziemi.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Tuszowie

Tuszów w gminie Jabłonna. Cmentarz znajduje się ok. 15 m od szosy Lublin - Bychawa. Dojść do niego można tylko przez pole uprawne.


Mogiła wojenna w Chmielu

Przy leśnej drodze, blisko południowego skraju wsi Chmiel (gmina Jabłonna, powiat lubelski) pochowano poległego w 1914 roku oficera rosyjskiego. Do dnia dzisiejszego na grobie znajduje się drewniany krzyż postawiony w latach trzydziestych. Marcin Dąbrowski nie jest pewien czy spoczywa tu tylko jedna osoba. Nikt tego nigdy nie sprawdzał, a mogiła nie została ujęta w ewidencji grobów wojennych tworzonej w okresie międzywojennym. Ewidencja austro-węgierska jak podaje M. Dąbrowski wymienia wiele mogił w bliskiej okolicy wsi i nie wiadomo czy tą też uwzględnia.


Cmentarz wojenny w Sosnowie

Sosnów w gminie Puławy.
Cmentarz znajduje się w zagajniku wśród pól około 100 m na wschód od zabudowań Sosnowa. Od niedawna jego lokalizację wskazuje znak ustawiony przy starej drodze Puławy - Radom. Jak napisał M. Dąbrowski w "Cmentarzach wojennych z lat I wojny światowej w dawnym województwie lubelskim" w okresie międzywojennym na cmentarzu nie było krzyży ani nie był on ogrodzony. Podczas II wojny światowej władze okupacyjne otoczyły teren cmentarza parkanem z kamienia wapiennego i drewna oraz umieściły na terenie cmentarza krzyże. Cmentarz został zniszczony już w 1944 roku podczas ostrzału artyleryjskiego prowadzonego przez rzekę przez Armię Czerwoną.


Cmentarz wojenny w Nowym Orzechowie

Cmentarz znajduje się na skraju lasu pomiędzy Starym Orzechowem i Nowym Orzechowem. Wspomniano o nim na stronie internetowej Urzędu Gminy w Sosnowicy. Jest tam jedno zdjęcie pomnika postawionego na kopcu w lesie. Zanim tam pojechałem sprawdziłem mapy WIG. Na nich wyraźnie widać dwa cmentarze położone blisko siebie.


Cmentarz wojenny w Łowczy

W pobliżu wsi Łowcza w gminie Sawin znajduje się cmentarz wojenny na którym pochowano żołnierzy poległych w roku 1915. Tablica informacyjna odsyła po szczegóły do Urzędu Gminy. Strona internetowa gminy informuje tylko o pozostałościach stanowisk armatnich we wsiach: Bukowa Mała, Czułczyce, Łowcza, Petryłów oraz transzejach w lasach koło wsi Łukówek. Cmentarz jest widoczny z drogi łączącej Chełm z Włodawą. Choć może nie najlepiej widoczny skoro już parokrotnie tą trasą jeździłem, a cmentarza nie widziałem.


Cmentarze w Sobieszczanach

Cmentarz wojenny w Sobieszczanych (gmina Niedrzwica Duża) został założony obok cmentarza kolonistów niemieckich. Cmentarz ewangelicki powstał w wieku XIX. Dokładna data nie jest jednak znana. Na tablicy informacyjnej zapisano tylko, że na zachowanych nagrobkach odczytać można daty z przełomu XIX i XX wieku. Ale na miejscu odnalazłem tylko jeden nagrobek z inskrypcją. Otoczone jednym płotem cmentarze rozdziela rów. W części wojennej znajdują się: 8 mogił zbiorowych żołnierzy poległych w sierpniu 1914 roku oraz 6 zbiorowych i 31 pojedynczych mogił żołnierzy poległych w lipcu 1915 roku. Oba cmentarze znajdują się przy drodze gruntowej około 100 m od zabudowań wsi.


Mogiła wojenna w Czernięcinie Poduchownym

Mogiła znajduje się na terenie cmentarza parafialnego. Znalazła się w jego obrębie w roku 1916 po powiększeniu cmentarza w pobliżu którego powstała. W roku 1918 na jej szczycie umieszczono pomnik z nazwiskami ośmiu poległych. Brak informacji o dacie ich śmierci oraz o przydziałach służbowych.


Strony

Subskrybuj RSS - Cmentarze Wielkiej Wojny