woj. małopolskie

Biskupice Radłowskie - cmentarz nr 259

Cmentarz znajduje się blisko centrum wsi, przy samej drodze do Szczurowej ale po przeciwnej stronie Dunajca niż cmentarze o numerach 257 i 258. I tutaj znajduje się tabliczka informująca o liczbie pochowanych żołnierzy. Składa się z mogił pojedynczych w których spoczywa 88 żołnierzy.

Obrazek

Cmentarze wojenne 257 i 258 w Biskupicach Radłowskich

Cmentarze znajdują się po dwóch stronach drogi do Biskupic Radłowskich z Żabna i Niedomic. Nie wiem czy to w tym miejscu znajdował się zniszczony doszczętnie przez ostrzał artyleryjski w I wojnie światowej przysiółek Gródek. Wg informacji ze strony internetowej Niedomic wraz z wojną do wsi przyszła epidemia ospy. Na pewno dotknęła i żołnierzy. Biskupice Radłowskie od tych cmentarzy oddzielone są przepływającym tu Dunajcem.

Cmentarz nr 258

Obrazek

Cmentarz nr 257

Obrazek

Cmentarz wojenny nr 200 Tarnów - Chyszów

Cmentarz na przedmieściu. Trafiłem tu zupełnie przypadkiem poszukując drogi do kampingu na którym się zatrzymałem. Słońce już zachodziło. Z tego powodu zdjęcia są raczej marne.

Podstawowe informacje o cmentarzu znaleźć można na tablicy informacyjnej przy wejściu.

Obrazek

Cmentarz wojenny nr 202 w Tarnowie

Ten cmentarz miał zniknąć z powierzchni ziemi. Miał być wymazany z pamięci. Zaprzęgnięto do tego celu kłamstwo i prawo czasów PRL i jak zwykle - nie wyszło.

Obrazek

Cmentarz żydowski w Tarnowie

Cmentarz żydowski w Tarnowie funkcjonował już prawdopodobnie w wieku XVI. Na pewno zaś w wieku XVII. Zlokalizowany był początkowo w należącej do miasta wsi Pogwizdów. Dziś obok cmentarza przebiega ulica Szpitalna i jest to teren znajdujący się w granicach miasta. Nekropolia zajmuje obszar około 3,2 ha. Zdewastowana podczas okupacji od końca lat osiemdziesiątych XX wieku jest remontowana.

Na zdjęciu poniżej kwatera rabinów i seniorów gminy.

Szczepanów - Cmentarz wojenny nr 273

Na ten cmentarz trafiłem przez przypadek. Po pierwsze: pomyliłem drogi i zaniosło mnie do Szczepanowa. Po drugie: z daleka było widać gdzie szukać na cmentarzu parafialnym cmentarza wojennego. Monumentalne krzyże w ogrodzeniu były dla mnie jednoznacznym sygnałem, że pod murem są groby żołnierzy poległych w I wojnie światowej. Po wejściu na cmentarz odkryłem, że także w Małopolsce cmentarze wojenne są niszczone. Teren jest zarośnięty trawą. Z niej wystają pnie ściętych drzew rosnących na granicy cmentarza wojennego i parafialnego. Śmieci nie ma zapewne tylko dlatego, że zaraz za murem znajduje się śmietnik.

Obrazek

Rudy-Rysie - Cmentarz wojenny nr 265

Cmentarz znajduje się przy drodze Szczurowa - Brzesko. Obok niego wyrósł cmentarz rzymskokatolicki. Cmentarz wojenny pozostaje jednak od reszty terenu cmentarnego oddzielony żywopłotem. Nie zauważyłem tabliczek imiennych. Może są zasłonięte kwiatami?

Obrazek

Wał-Ruda - Cmentarz wojenny nr 261

Cmentarz znajduje się przy bocznej drodze odchodzącej od szosy Biskupice Radłowskie - Szczurowa. Jest pod opieką młodzieży z pobliskiej szkoły. O czym informuje tabliczka umieszczona na furtce cmentarnej.

Obrazek

Biadoliny Szlacheckie - Cmentarz wojenny nr 271

Cmentarz znajduje się w pobliżu linii kolejowej i stacji w Biadolinach Szlacheckich. Bezpośrednio przy nim przebiega też droga z Wokowic do Biadolin Radłowskich.

Obrazek

Bielcza - cmentarz wojenny nr 270

Cmentarz znajduje się na terenie cmentarza parafialnego. Jest ogrodzony, zadbany... jednak zachodzące bielmem tabliczki imienne na mnie zrobiły niezmiernie przykre wrażenie. Tak jakby umierała pamięć o tu pochowanych żołnierzach.

Obrazek

Strony

Subskrybuj RSS - woj. małopolskie