woj. małopolskie

Szczurowa - cmentarz nr 264

Cmentarz znajduje się w południowej części cmentarza rzymskokatolickiego. Jego lokalizacja nie jest raczej powszechnie znana. Pytana przeze mnie osoba nie potrafiła wskazać miejsca pochówków żołnierzy Wielkiej Wojny. Za to wiedziała gdzie znajduje się zbiorowa mogiła zamordowanych podczas II wojny światowej Romów zamieszkujących Szczurową. Tak się składa, że mogiła zlokalizowana jest obok cmentarza wojennego. A dokładniej: obok jednej z jego dwóch części. Cmentarz bowiem ulokowano po dwóch stronach alei cmentarnej. Pomiędzy obiema częściami stoi też budynek - być może schowek na narzędzia potrzebne przy pielęgnacji jak i użytkowaniu cmentarza.

Zachodnia część cmentarza wojennego przylega do kwatery z grobami dziecięcymi.

Obrazek

Zabawa - cmentarz wojenny nr 260

Cmentarz znajduje się przy samej drodze Biskupice Radłowskie - Szczurowa. Na miejscu brak informacji o tym, że jest to cmentarz z I wojny światowej jak i o pochowanych tu żołnierzach. Jedynie na mogile żołnierzy poległych w 1939 roku są umieszczone nazwiska. Na cokole pomnikowego orła umieszczono tylko napis "Poległym na polu chwały". Cmentarz przylega do cmentarza parafialnego.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Niedomicach

Cmentarz wojenny w Niedomicach zdaje się znajdować pod opieką szkoły zlokalizowanej tuż obok niego. Choć nie jest widoczny z drogi, schowany za budynkami to przy samej drodze jest znak wskazujący jego lokalizację. I najważniejsze, to co najbardziej mi się spodobało w małopolskich cmentarzach - tabliczka informacyjna:

Obrazek

Cmentarz żydowski w Żabnie

Cmentarz w Żabnie powstał pod koniec XVII wieku. Część Żabna w której się znajduje oznaczona jest na mapach jako Zakirchale (tak jest na mapie drukowanej, geoportal używa zamiennie tej samej nazwy jak i Zakierchale, Wirtualny Sztetl podaje zaś Zakirchle). Nazwa ta powstała najprawdopodobniej od cmentarza żydowskiego, chyba, że są to jakieś naleciałości niemieckie i chodzi o bardziej swojskie Zakościele. Ale nie o tym tu chciałem...

Cmentarz ogrodzony jest murem i płotem. Kilkusetosobowa społeczność żydowska Żabna dopiero pod koniec wieku XIX stała się większością mieszkańców miasta. Przyrost liczby wyznawców judaizmu w Żabnie mógł mieć związek z obecnością w tej miejscowości kolejno trzech cadyków. Ich ohel i dziś zapewne jest odwiedzany. Jednak jak do niego podejść?

Obrazek

Żabno - Cmentarz wojenny nr 253

Cmentarz znajduje się na terenie cmentarza parafialnego. Ogrodzony. Obok poległych podczas I wojny światowej spoczywają tu także żołnierze polegli w wojnie następnej. Na cmentarzu spoczywa 3 żołnierzy austro-węgierskich i 239 żołnierzy rosyjskich poległych w latach 1914-1915.

Nie będąc pewnym gdzie na terenie cmentarza parafialnego odnajdę cmentarz wojenny zacząłem od strony jeszcze nie zajętej przez pochówki. Ogrodzenie cmentarza wojennego i stojący tam monument odnalazłem bez trudu.

Obrazek

Dąbrowa Tarnowska - Cmentarz wojenny nr 248

Zanim dotarłem do cmentarza odnalazłem znak wskazujący dalszą drogę.

Obrazek

Obrazek

Tarnów - Cmentarz wojenny nr 201

Cmentarz znajduje się na terenie tarnowskiego cmentarza żydowskiego. Pozwolę sobie zacytować informacje z tablicy informacyjnej umieszczonej w pobliżu największego skupiska tych nagrobków:

Na cmentarzu pochowano 54 żołnierzy (46 z armii austriackiej i 6 rosyjskich), ofiar I wojny światowej. Zginęli oni w walkach, jakie miały miejsce od jesieni 1914 do maja 1915 r., lub zmarli później z ran o chorób w miejskim szpitalu. Pochowano ich w rozproszeniu, największe skupisko obejmuje kilkanaście zachowanych nagrobków. Groby żołnierskie oznakowane zostały prostymi betonowymi płytami w formie klasycznych macew, z hebrajskim napisem wymieniającym imię i nazwisko żołnierza oraz datę śmierci. W austriackim rejestrze grobów wojennych oznaczone są jako cmentarz wojenny nr 201.

Do dnia dzisiejszego napisy na tablicach nagrobnych uległy zatarciu.

Obrazek

Strony

Subskrybuj RSS - woj. małopolskie