Cmentarze Wielkiej Wojny

Cmentarze poległych w walkach w latach 1914-1918

Cmentarz wojenny w Kolembrodach

Cmentarz znajduje się przy drodze Kozły - Kolembrody. Wg informacji z książki "Cmentarze zabytkowe. Woj. bialskopodlaskie" jest otoczony rowem i znajduje się na skraju lasu. Ta druga informacja mnie zmyliła. Szukałem wału i rowu w lesie pomiędzy obiema miejscowościami. Dopiero gdy już się poddałem zwróciłem uwagę na kępę krzaków przy drodze znajdującą się ok 50m od skraju lasu.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Komarówce Podlaskiej

Cmentarz ten miał powstać w sierpniu 1915 roku dla poległych żołnierzy niemieckich. Znajduje się na skraju lasu przy drodze Komarówka Podlaska - Wólka Komarowska. Mogiły już się zatarły. Pozostał wał ziemny otaczający cmentarz. Obelisk stojący w centrum cmentarza kiedyś zapewne posiadał na szczycie metalowy krzyż, który ktoś odłamał. Prawdopodobnie obelisk był też otynkowany i posiadał tablicę pamiątkową. Wejście na cmentarz wyznaczały wzniesione z kamieni i murowane słupy - po nich pozostał jedynie gruz. Brak informacji o liczbie pochowanych żołnierzy i jakichkolwiek informacji o formacjach wojskowych w jakich służyli.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Skierbieszowie

Skierbieszów w powiecie zamojskim. O cmentarzu wojennym wiadomo niewiele. Na pewno jest wpisany do rejestru zabytków. Informacji zamieszczonych na mapach Targeo nie mam jak zweryfikować.

Obrazek

Cmentarz w Iłowcu

Cmentarz znajduje się przy drodze z Iłowca do Skierbieszowa w sąsiedztwie kilku domów oddalonych od wsi. Miejsce to na mapach oznaczone jest jako Popławy.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Hajownikach

Cmentarz znajduje się przy drodze pomiędzy miejscowościami Hajowniki i Nowa Lipina. Wydaje się niedostępny. Nie dostrzegłem bramy. Z trzech stron otacza go pole uprawne. Od strony drogi dostępu broni stroma i wysoka skarpa. Na zdjęciu cmentarz to porośnięty drzewami grunt po prawej strony drogi.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Wolicy Uchańskiej

Cmentarz znajduje się na skraju miejscowości od strony Skierbieszowa. Używany był także po I wojnie światowej. Jest tu kilka lub kilkanaście grobów dzieci zmarłych w innych okresach.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Starej Wsi k. Kraśniczyna

Cmentarz wojenny założony podczas I wojny światowej. Pochowano tu także poległych w wojnie następnej. Znajduje się przy skrzyżowaniu dróg. Mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Chełmem i Zamościem.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Krzesimowie

Cmentarz wojenny znajduje się obok cmentarza ofiar istniejącego w Krzesimowie w latach 1944-1945 (albo i dłużej) obozu Urzędu Bezpieczeństwa.

Trzeba się do niego wspiąć z "doliny krzyży".

Obrazek

Kwatera wojenna w Siennie

Bardziej domyślałem się istnienia tego cmentarza niż byłem pewien, że jest. Na mapach WIG zaznaczone są dwa małe cmentarze do których teraz dojechać czy dojść byłoby trudno. W okolicy: Bałtów, Lipsko, Tarłów są mogiły bądź kwatery wojenne. W roku 2010 ograniczyłem się do przeszukania najstarszej części cmentarza w Siennie - bez skutku. Teraz - jeszcze przed wiosną ale już przy znośnych temperaturach wybrałem się ponownie w trochę innym celu i poszukiwania rozpocząłem od części najnowszej.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Mazanowie

Jest to jeden z cmentarzy które mogą zaskoczyć tym jak odbiegają od dostępnego o nich opisu. W opisie autorstwa Marcina Dąbrowskiego jest to zachowany cmentarz o rzucie prostokątnym otoczony wałem ziemnym. Mogiły częściowo zatarte.

Rzeczywistość jest nieco inna. Kapliczka na drzewie jest być może jedynym znakiem mającym przypominać o tym, że w gąszczu za nim znajduje się cmentarz.

Obrazek

Strony

Subskrybuj RSS - Cmentarze Wielkiej Wojny