Cmentarze Wielkiej Wojny

Cmentarze poległych w walkach w latach 1914-1918

Cmentarz wojenny w Huminie

Cmentarz znajduje się przy drodze łączącej Bolimów z Guzowem. Choć nie oznakowany i zarośnięty jest jednak dobrze widoczny. Jest to kopiec o bokach wzmocnionych kamieniem.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Bolimowskiej Wsi

Cmentarz znajduje się w rozwidleniu dróg za rzeką Rawką (patrząc od strony Bolimowa). Choć z dat śmierci tu pochowanych żołnierzy wynika, że zakończono tu chować poległych w maju 1915 nie musi to być prawdą. Możliwe, że tu pochowano także poległych w ostatnim ataku gazowym. Informacje na temat ich miejsca spoczynku były utajnione tak jak sam fakt ich śmierci spowodowanej zmianą kierunku wiatru gnającego chmurę śmiercionośnego chloru.

Obrazek

Mogiła wojenna w Miedniewicach

Mogiła wśród pól. Widoczna z drogi Miedniewice - Popielarnia. To tu, tak jak w Guzowie i Wiskitkach pochowano żołnierzy poległych po pierwszym ataku gazowym (31 V 1915).

Obrazek

Cmentarze wojenne w Guzowie

Cmentarze wojenne w Guzowie

Guzów w opisach wydarzeń roku 1915 znajduje się w cieniu Bolimowa. Tereny te podobnie jak na froncie zachodnim okolice Ypres w 1915 roku były miejscem prowadzenia eksperymentów. Eksperymentów okrutnych. Nie ma tu bowiem miejsca na prowadzenie ofensyw, ataków, zdobywanie terenu. Z prostej przyczyny. Niemcy część sił przenieśli na inny teren działań by wspomóc swojego sojusznika. Działania prowadzone pod Bolimowem i pod Ypres miały ten fakt ukryć przed przeciwnikami.

Na zdjęciu dzwon w Bolimowie wykonany z pojemnika na ciekły chlor (tak przynajmniej mówią na miejscu)

Obrazek

Mogiła wojenna w Górze Puławskiej

W Górze Puławskiej poza cmentarzem wojennym jest też mogiła na cmentarzu parafialnym. Nie wiele o niej wiadomo. Pojawia się w wykazie PTTK i w opracowaniu M. Dąbrowskiego. Informacji jednak jest tyle ile zapisano na tablicy umieszczonej na samej mogile.

Obrazek

Mogiła w Nowym Pożogu

Kierując się informacjami z wykazu istniejących cmentarzy z I wojny światowej w dawnym województwie lubelskim, a opracowanego przez Wojskowy Oddział PTTK w Chełmie wybrałem się do Nowego Pożoga leżącego w pobliżu Końskowoli.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Przyłęku w powiecie garwolińskim

W Przyłęku w powiecie garwolińskim w 1915 roku, w nieistniejącym dziś dworze funkcjonował szpital rosyjski. Zmarłych żołnierzy armii carskiej chowano na założonym w pobliżu cmentarzu. Wg informacji od Tomasz Kulińskiego było tu 116 mogił widocznych jeszcze po II wojnie światowej. Teraz... Teraz jest inaczej.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Dąbkach

Cmentarz w pobliżu lazaretu w Górach Pęchowskich działającego podczas trwania bitwy pod Konarami. Spoczywają na nim legioniści z I Brygady Legionów.

Obrazek

Cmentarz wojenny i wojskowy na Górze Zamkowej w Chełmie

Cmentarz powstał w roku 1915. Poniżej cmentarza prawosławnego. Schodzi do samego podnóża góry. Na samym dole znajdują się groby żołnierzy Armii Czerwonej poległych podczas walk w 1944 roku. Poniżej połowy wzniesienia są też groby partyzantów GL/AL oraz oficerów Ludowego WP. Na poziomie pomnika znajduje się jeszcze mogiła 13 żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku. Las krzyży nad mogiłami z pierwszej wojny światowej.

Obrazek

Kwatera wojenna w Tarłowie

Jeżdżąc z Tarłowa do Solca nad Wisłą często wybieram jako trasę przejazdu niebieski szlak pieszy. Jeszcze w Tarłowie przebiega on wzdłuż muru cmentarnego. Przy samym końcu cmentarza znajdują się brzozowe krzyże. Minęło sporo takich przejazdów zanim zdecydowałem się zobaczyć na czyich grobach one stoją.

Obrazek

Strony

Subskrybuj RSS - Cmentarze Wielkiej Wojny