Cmentarze Wielkiej Wojny

Cmentarze poległych w walkach w latach 1914-1918

Cmentarz wojenny w Niedrzwicy Kościelnej

Cmentarz wojenny w Niedrzwicy Kościelnej należy do grupy cmentarzy zadbanych. Posiada formę kopca o wysokości 5 m. Gmina nadała mu jeszcze jedną funkcję - punktu widokowego. Na szczyt prowadzą schody, dla ułatwienia wspinaczki zamontowano też poręcze.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Kraśniku

W sierpniu 1914 roku pod Kraśnikiem przez 3 dni armia carska powstrzymywała oddziały c.k. armii w marszu na Lublin. We wrześniu tego samego roku do Kraśnika powrócili Rosjanie. W lipcu 1915 roku walki o Kraśnik trwały dni 8. Jednym ze śladów tamtych czasów jest cmentarz w Kraśniku przy ul. Lipowej.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Terebiniu

W drodze z Hrubieszowa do Tomaszowa Lubelskiego zatrzymałem się przy bramie z tabliczką. Nawet nie wiedziałem, że jest to brama cmentarna. Ogrodzony teren jest bowiem bardzo duży w porównaniu z terenem z widocznymi nagrobkami. Zakładam, że cmentarz wojenny znajduje się w części bliskiej tej bramie. Druga brama, odległa o ok. 200m znajduje się na wprost obecnie używanej części cmentarza. Tu zaś kilkadziesiąt metrów w bok od bramy znajdują się resztki dawnej terebińskiej nekropolii.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Chmielniku

To jeden z tych cmentarzy o których istnieniu nie miałem pojęcia zanim go nie zobaczyłem. W roku 2009 pojawiłem się przy nim dość późno. Zachodziło już słońce. Furtka niemiłosiernie skrzypiała. Ostatecznie odpuściłem wejście na teren cmentarza. Zadowoliłem się paroma zdjęciami z poza ogrodzenia. I pojechałem pod synagogę. Ale pozostał pewien niedosyt.

Obrazek

Cmentarz wojenny na Białej Górze pod Bychawą

Cmentarz znajduje się w miejscu nazywanym "Biała Góra". Jest całkowicie otoczony przez pola - nie ma drogi którą można podejść w jego bezpośrednie sąsiedztwo. Ja wybrałem na odwiedziny okres po żniwach licząc na jakieś ściernisko którym przeszedłbym nic nie niszcząc.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Lublinie na ul. Nowy Świat

Cmentarz usytuowany jest w pobliżu bloków mieszkalnych oraz stosunkowo niedaleko od linii kolejowej. Osiedle mieszkaniowe, jednostka wojskowa - znajdujące się w pobliżu - powstały w okresie międzywojennym. Wcześniej tereny te znajdowały się poza miastem. Nie posiadam informacji na temat liczby pochowanych tu żołnierzy.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Łukowie w dzielnicy Łapiguz

Cmentarz znajduje się w Łukowie przy ulicy Strzelniczej w dzielnicy Łapiguz. Założony został przez Niemców. Później obok żołnierzy poległych w pierwszej wojnie pochowano tu poległych w wojnie polsko-bolszewickiej. W rocznice wydarzeń 1920 roku odbywają się tu uroczystości, a groby z I wojny pozostają w lekkim zapomnieniu. Wg informacji ze strony Spis Poległych w Pierwszej Wojnie Światowej w latach 50-tych rozebrano pomnik ku czci poległym. W 1972 spłonął drewniany kościółek cmentarny stojący tu od 1918 roku. Pomnik lub nagrobek "mahometański" został zabrany z cmentarza do skansenu w Lublinie.

Widok na ulicę Strzelniczą przy cmentarzu wojennym

Obrazek
Widok na sam cmentarz

Obrazek

Kwatera wojenna w Rybitwach

Na cmentarzu parafialnym w Rybitwach pod Józefowem znajduje się kwatera na której pochowano ok. 160 żołnierzy armii cesarsko-królewskiej i ok. 75 żołnierzy armii carskiej. Wszyscy polegli w walkach prowadzonych na tym terenie w lipcu 1915 roku. Kwatera ta jest bardzo podobna i znajduje się stosunkowo blisko opisanej już kwatery w Prawnie.

Obrazek

Kwatera wojenna w Karczmiskach

Cmentarz parafialny w Karczmiskach. Spoczywa tu kilkunastu żołnierzy armii cesarsko-królewskiej i prawdopodobnie kilkudziesięciu żołnierzy armii carskiej. Nie zachowały się pierwotnie postawione tu krzyże. Nie znane są też nazwiska poległych.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Wólce Łubkowskiej

Do cmentarza w Wólce Łubkowskiej o wiele łatwiej jest dojechać od Kraczewic Rządowych niż od samej Wólki Łubkowskiej. Kształt cmentarza sugeruje, że jego część jest obecnie polem uprawnym. Może też po jego terenie przebiega droga.

Obrazek

Strony

Subskrybuj RSS - Cmentarze Wielkiej Wojny