Cmentarz wojenny w Niedrzwicy Kościelnej należy do grupy cmentarzy zadbanych. Posiada formę kopca o wysokości 5 m. Gmina nadała mu jeszcze jedną funkcję - punktu widokowego. Na szczyt prowadzą schody, dla ułatwienia wspinaczki zamontowano też poręcze.
W sierpniu 1914 roku pod Kraśnikiem przez 3 dni armia carska powstrzymywała oddziały c.k. armii w marszu na Lublin. We wrześniu tego samego roku do Kraśnika powrócili Rosjanie. W lipcu 1915 roku walki o Kraśnik trwały dni 8. Jednym ze śladów tamtych czasów jest cmentarz w Kraśniku przy ul. Lipowej.
W drodze z Hrubieszowa do Tomaszowa Lubelskiego zatrzymałem się przy bramie z tabliczką. Nawet nie wiedziałem, że jest to brama cmentarna. Ogrodzony teren jest bowiem bardzo duży w porównaniu z terenem z widocznymi nagrobkami. Zakładam, że cmentarz wojenny znajduje się w części bliskiej tej bramie. Druga brama, odległa o ok. 200m znajduje się na wprost obecnie używanej części cmentarza. Tu zaś kilkadziesiąt metrów w bok od bramy znajdują się resztki dawnej terebińskiej nekropolii.
To jeden z tych cmentarzy o których istnieniu nie miałem pojęcia zanim go nie zobaczyłem. W roku 2009 pojawiłem się przy nim dość późno. Zachodziło już słońce. Furtka niemiłosiernie skrzypiała. Ostatecznie odpuściłem wejście na teren cmentarza. Zadowoliłem się paroma zdjęciami z poza ogrodzenia. I pojechałem pod synagogę. Ale pozostał pewien niedosyt.
Cmentarz znajduje się w miejscu nazywanym "Biała Góra". Jest całkowicie otoczony przez pola - nie ma drogi którą można podejść w jego bezpośrednie sąsiedztwo. Ja wybrałem na odwiedziny okres po żniwach licząc na jakieś ściernisko którym przeszedłbym nic nie niszcząc.
Cmentarz usytuowany jest w pobliżu bloków mieszkalnych oraz stosunkowo niedaleko od linii kolejowej. Osiedle mieszkaniowe, jednostka wojskowa - znajdujące się w pobliżu - powstały w okresie międzywojennym. Wcześniej tereny te znajdowały się poza miastem. Nie posiadam informacji na temat liczby pochowanych tu żołnierzy.
Cmentarz znajduje się w Łukowie przy ulicy Strzelniczej w dzielnicy Łapiguz. Założony został przez Niemców. Później obok żołnierzy poległych w pierwszej wojnie pochowano tu poległych w wojnie polsko-bolszewickiej. W rocznice wydarzeń 1920 roku odbywają się tu uroczystości, a groby z I wojny pozostają w lekkim zapomnieniu. Wg informacji ze strony Spis Poległych w Pierwszej Wojnie Światowej w latach 50-tych rozebrano pomnik ku czci poległym. W 1972 spłonął drewniany kościółek cmentarny stojący tu od 1918 roku. Pomnik lub nagrobek "mahometański" został zabrany z cmentarza do skansenu w Lublinie.
Widok na ulicę Strzelniczą przy cmentarzu wojennym
Na cmentarzu parafialnym w Rybitwach pod Józefowem znajduje się kwatera na której pochowano ok. 160 żołnierzy armii cesarsko-królewskiej i ok. 75 żołnierzy armii carskiej. Wszyscy polegli w walkach prowadzonych na tym terenie w lipcu 1915 roku. Kwatera ta jest bardzo podobna i znajduje się stosunkowo blisko opisanej już kwatery w Prawnie.
Cmentarz parafialny w Karczmiskach. Spoczywa tu kilkunastu żołnierzy armii cesarsko-królewskiej i prawdopodobnie kilkudziesięciu żołnierzy armii carskiej. Nie zachowały się pierwotnie postawione tu krzyże. Nie znane są też nazwiska poległych.
Do cmentarza w Wólce Łubkowskiej o wiele łatwiej jest dojechać od Kraczewic Rządowych niż od samej Wólki Łubkowskiej. Kształt cmentarza sugeruje, że jego część jest obecnie polem uprawnym. Może też po jego terenie przebiega droga.