Cmentarze Wielkiej Wojny

Cmentarze poległych w walkach w latach 1914-1918

Cmentarz wojenny w Ostrowcu Świętokrzyskim

Cmentarz wojenny przy ulicy Denkowskiej raczej jest kwaterą wojenną. Znajduje się on bowiem na terenie cmentarza parafialnego. Powstał jako cmentarz z I wojny światowej. W późniejszym okresie pochowana na jego terenie również żołnierzy poległych w II wojnie światowej.

Obrazek

Kwatera wojenna w Prawnie

Kwatera znajduje się na cmentarzu parafialnym i podobnie jak ta z pobliskich Rybitw była niedawno odnawiana.

Obrazek

Mogiła wojenna i pomnik w Żyrzynie

Kilkanaście metrów od mogiły żołnierzy AK i WiN w Żyrzynie znajduje się od lat 80-tych pomnik poświęcony żołnierzom Wojska Polskiego z 1939 roku, partyzantom Batalionów Chłopskich i powstańcom 1863 roku.

Obrazek

Mogiła w Marcinowie

Kopiec z umieszczonym na jego szczycie pomnikiem znajduje się przy skrzyżowaniu dróg Michów-Kurów i Abramów-Dębiny. Choć wiele razy tędy przejeżdżałem nie zwróciłem na niego uwagi. Dopiero teraz gdy wycięto drzewa przy drodze rzucił mi się w oczy. Wg spisu cmentarz Wielkiej Wojny stworzonego przez PTTK jest to cmentarz wojenny w Marcinowie gm. Abramów.

Obrazek

Cmentarz wojenny we Wronowie

Pochowani tu żołnierze w większości zginęli w lipcu 1915 r. Wg tablicy informacyjnej spoczywa tu 26 żołnierzy niemieckich i 4 armii cesarsko-królewskiej. Jednak znajduje się tam też grób partyzanta z oddziału "Zapory", choć akurat na nim brak jest informacji o nazwisku, dacie urodzenia czy dacie śmierci. Pozostałe groby posiadają informacje o imionach i nazwiskach pochowanych, ich stopniach wojskowych, symbole jednostek w których pełnili służbę oraz datę śmierci. Wśród nich jest kanonier Val. (Waldemar?) Marciniak.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Paprotni

O cmentarzu wojennym w Paprotni dowiedziałem się z wykazu cmentarzy stworzonym przez Oddział Wojskowy PTTK w Chełmie. Jest tam nieścisłość, którą szybko wyjaśnił rzut oka na mapę. Napisano bowiem, że cmentarz znajduje się przy drodze do Żyrzyna. Tymczasem jedyna droga która wchodziła w grę biegnie do Życzyna. Drogą tą już kiedyś przejeżdżałem ale nie było przy niej żadnych informacji o cmentarzu. Za to zapis, że jest to na początku lasu niewiele mi ułatwiał lokalizację. Pamiętałem, że jest tam wiele zagajników po wskazanej stronie, a lista PTTK powstała dawno. Dlatego posłużyłem się mapami i zdjęciami ze strony geoportal.gov.pl. Mapa wiele pomogła - cmentarz jest na niej zaznaczony.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Poliku

Cmentarz znajduje się kilkanaście metrów od drogi łączącej Maciejowice z Łaskarzewem, w lesie pomiędzy wsiami Polik i Pogorzelec. Jest tu 7 zbiorowych mogił o wyraźnie zachowanym obrysie. Na jednej z nich zachowała się płyta z danymi jednego z pochowanych. Data z sierpnia 1915 roku. Nie wiadomo ilu jest tu pochowanych żołnierzy ani w jakich jednostkach służyli (poza tym jedynym zachowanym). Krzyże stalowe umieszczone na mogiłach podobno pochodzą z cmentarza parafialnego. Teren cmentarza jest ogrodzony i oznakowany tablicą stojącą przy ogrodzeniu. Przy wejściu na ogrodzony teren stoi kamień z tablicą zawierającą następujący napis: Tu spoczywają żołnierze polegli podczas I wojny światowej. Cześć ich pamięci.

Kamień z tablicą, ogrodzenie i krzyże pojawiły się tu podczas prac porządkowych przeprowadzonych w latach 2003 i 2004.
Większość informacji pochodzi ze strony http://www.polegli.tgcp.pl

Obrazek

Cmentarz twierdzy iwangorodzkiej

Cmentarz założony w 1857 roku dla stacjonujących w twierdzy oficerów, podoficerów oraz ich rodzin. Oprócz nich do 1914 roku chowano tu i żołnierzy stanowiących załogę twierdzy. W latach 1914-1915 znaleźli tu spoczynek żołnierze polegli w Wielkiej Wojnie. W okresie późniejszym cmentarz był rzadziej wykorzystywany. Ostatni pochówek pochodzi z 1946 roku.

Choć cmentarz znajduje się przy samej Trasie Nadwiślańskiej przy wylocie z Dęblina w kierunku Stężycy, nie jest właściwie widoczny. Teren nekropolii zarastają krzaki, a tablica informacyjna stoi nie przy głównej, tylko bocznej drodze. Oprócz części nagrobków zachowały się wiele słupków stojących w rogach kwater. Nie byłem w stanie spenetrować całego terenu cmentarza ale skoro już wiem o jego istnieniu to może się kiedyś uda dokładniej obejrzeć.

Obrazek

Kwatera wojenna w Wisznicach

Na cmentarzu parafialnym w Wisznicach znajduje się wydzielona kwatera wojenna. Znajdują się na niej groby z obu wojen światowych.

Obrazek

Kwatera wojenna w Lipsku

Na cmentarzu parafialny w miejscowości Lipsko znajduje się kwatera wojenna. Jej najstarsza część pochodzi z okresu I wojny światowej.

Obrazek

Strony

Subskrybuj RSS - Cmentarze Wielkiej Wojny