Cmentarz wojenny w Sułowcu

Informacje na temat cmentarza są raczej skąpe. W Ogólnopolskiej Komputerowej Bazie Cmentarzy Wojennych przeczytać można jedynie:

Cytuj:
cmentarz o powierzchni 3115 m kw ogrodzony wałem ziemnym szerokości 4,0 m i wysokości 1,0 m Zadrzewiony. Mogił 55 zbiorowych i 20 pojedynczych

a taże, że spoczywa tu ok 5000 poległych żołnierzy.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Zaleszanach

Cmentarz znajduje się pomiędzy Ruską Wsią, a Zbydniowem, w małym lesie nazywanym Plebańskim lub Księżym (oba określenia usłyszałem od jednej osoby, którą pytałem o drogę do cmentarza). Prawdopodobnie spoczywa tu 300-400 żołnierzy poległych w 1914 roku. W ostatnich latach zacierające się już mogiły zostały otoczone płotem.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Bystrzycy Nowej

Cmentarz znajduje się za gospodarstwem stojącym przy drodze Niedrzwica Duża - Bychawa. Przy pierwszej próbie jego odnalezienia objechałem teren niemal dookoła szukając przejścia. Pytałem też napotkanych przy drodze mieszkańców pobliskich domów czy widziana przeze mnie kępa drzew za zabudowaniami jest cmentarzem. Potwierdzenie otrzymałem od... dziecka. Dorośli nie wiedzieli. Dowiedziałem się też, że dojść tam można tylko przez porzeczki. Chciałem być grzeczny i parokrotnie przejeżdżając sprawdzałem czy jest ktoś w porzeczkach lub na podwórku za którym jest cmentarz. Ostatecznie zrezygnowałem z grzeczności i wszedłem bez pytania.

Obrazek

Kwatera wojenna w Annopolu

Mogiła znajduje się na terenie cmentarza parafialnego w Annopolu. W opisie tego cmentarza powstałego w 1886 roku, a zamieszczonym w "Zabytkowych cmentarzach..." napisano, że spoczywają tu żołnierze - Polacy - służący w armii austro-węgierskiej polegli w 1914 roku. Nie podano skąd ta informacja pochodzi.

Obrazek

Cmentarz żydowski w Piotrkowie Trybunalskim

Nowy cmentarz żydowski w Piotrkowie Trybunalskim zlokalizowany jest przy ulicy Spacerowej. Wybrałem się tam od strony dawnego centrum miasta więc miałem przyjemność przejechać się po starym bruku.

Cmentarz powstał w 1791 roku. Zastąpił stary cmentarz przy synagodze (do dziś nie pozostał po nim żaden ślad). Po przejściu przez bramę cmentarną nie można nie zauważyć połamanych macew ułożonych po wewnętrznej stronie muru cmentarnego. Jest to lapidarium powstałe z macew odzyskanych podczas remontu drogi (niestety nie poradziłem sobie z oświetleniem). Być może są tu też stele nagrobne ze starego cmentarza.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Zbydniowie

Cmentarz znajduje się na skraju lasu w pobliżu zabudowań wsi. Brakuje oznakowanego dojścia na miejsce. Zlokalizowany na stromej skarpie wznosi się nad boiskiem do siatkówki i małym stawem. Spod skarpy widoczny jest jedynie szczyt krzyża. Jest zaznaczony na tablicy z mapą okolic Zbydniowa umieszczoną w centrum wsi oraz na mapach Geoportalu.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Zbydniowie - tzw. grób Panieńskiego

Na terenie Zbydniowa w gminie Zaleszany znajdują się dwa cmentarze wojenne. Obydwa położone są na wschód od centrum wsi, w tym samym lesie. Dzieli je odległość 1 kilometra. Opisywany tu cmentarz znajduje się przy torach kolejowych linii Dębica - Rozwadów (kilkanaście metrów od torowiska, w lesie).

Obrazek

Pałac w Krowiarkach

W miejscu dziś zajmowanym przez pałac w Krowiarkach najpierw stał zamek. Drewniany dwór (lub zamek) wybudowany pod koniec XVII stulecia. W latach dwudziestych wieku XIX powstał pałac murowany ale jego część północna pozostaje budowlą drewnianą. Ta część spłonęła pod koniec wieku XIX. Zaraz została odbudowana w stylu secesyjnym ale już nie z drewna. Być może dlatego dziś pałac wygląda jakby składał się z dwóch przylegających do siebie budynków, a nie jako jedna całość.

Obrazek

Pałac i cmentarz w Łubowicach

Skoro już był Sławików to nie mogę przemilczeć ruin pałacu w Łubowicach. Jego właściciele byli też przez jakiś czas posiadaczami Sławikowa. Nazwisko znane miłośnikom poezji romantycznej - Eichendorff. Tu urodził się Józef Freiherr von Eichendorff. Zwiedzając okolice można spotkać tablice z jego wierszami w oryginale i tłumaczeniu na język polski.

Obrazek

Pałac w Sławikowie

Pałac w Sławikowie dotąd nie doczekał się remontu czy też nawet jego planów. Pojawił się za to ostatnio w lokalnej prasie na Śląsku. Ja odwiedziłem go za sprawą przyjaciół z Forum Zbuntowanych Poszukiwaczy. Budowla od zawsze kojarzona jest z nazwiskiem Eikstedt, data powstania określana jest zaś na koniec XIX wieku. Wtedy to prawdopodobnie wzniesiono pałac wykorzystując ruiny wcześniejszej budowli. Od frontu w maju podejść się nie dało, a przynajmniej ja nie byłem na tyle zdesperowany by się przedzierać przez krzaki.

Obrazek

Strony

Subskrybuj Złe miejsca dla ślimaków RSS