Nowy cmentarz żydowski w Piotrkowie Trybunalskim zlokalizowany jest przy ulicy Spacerowej. Wybrałem się tam od strony dawnego centrum miasta więc miałem przyjemność przejechać się po starym bruku.
Cmentarz powstał w 1791 roku. Zastąpił stary cmentarz przy synagodze (do dziś nie pozostał po nim żaden ślad). Po przejściu przez bramę cmentarną nie można nie zauważyć połamanych macew ułożonych po wewnętrznej stronie muru cmentarnego. Jest to lapidarium powstałe z macew odzyskanych podczas remontu drogi (niestety nie poradziłem sobie z oświetleniem). Być może są tu też stele nagrobne ze starego cmentarza.
Pokaż Judaika na większej mapie
Po lewej stronie za wejściem znajduje się mogiła zbiorowa. Pochowani tu ludzie spoczywają w miejscu śmierci.
Po stronie przeciwnej masowa mogiła powstała po przeniesieniu na teren cmentarza ciał spoczywających wcześniej w masowych grobach w podpiotrkowskim Lesie Wolborskim. Zamordowano tam ok 3000 osób. Ich ciała przeniesiono po wojnie z miejsca kaźni na cmentarz.
Nagrobki w pobliżu wejścia na cmentarz
W tle - ohele cadyków piotrkowskich wzniesione na oryginalnych fundamentach. Na filmie z 1999 dostępnym w portalu Wirtualny Sztetl jeszcze były tu ruiny.
I jeszcze jeden ohel, bliżej najstarszej części cmentarza
Najstarsza część cmentarza to małe wzniesienie pokryte starymi nagrobkami. Wiele z nich uległo już erozji ale i tak zachwycają.
Podobno do dnia dzisiejszego zachowała się może 1/3 nagrobków z okresu przed II wojną światową. Ograniczony czasem poprzestałem na części najstarszej. Od kilku lat nie istnieje część muru otaczającego nekropolię. Przez wyłom notorycznie teren jest zaśmiecany. Nie widziałem tego naocznie ale wydaje się dziwne, że tak piękna nekropolia nie jest równie zadbana jak cmentarz w pobliskiej Łodzi. Za to nie trzeba tu płacić za wstęp i nie ma zakazu fotografowania.