Cmentarz żydowski w Kamionce

Cmentarz powstał prawdopodobnie w pierwszej połowie XIX gdy w Kamionce powstała samodzielna gmina żydowska. Żydzi zawsze stanowili mniejszą część mieszkańców osady. Zamieszkiwali głównie w okolicach rynku i od XVIII wieku zmonopolizowali na miejscu handel oraz rzemiosło. Część z mieszkających w Kamionce Żydów trudniła się uprawą ziemi. Cmentarz został zniszczony po II wojnie światowej. Do dnia dzisiejszego na porośniętym lasem terenie zachowało się tylko kilka stel nagrobnych.

Obrazek

Cmentarz żydowski w Biłgoraju

Nowy cmentarz żydowski w Biłgoraju powstał na początku XIX wieku. Zajmował 2 ha ziemi. Zniszczony przez okupantów niemieckich podczas II wojny światowej. W latach osiemdziesiątych ogrodzony. Z ocalałych macew stworzono lapidarium. Wiele odzyskanych macew leży na terenie cmentarza.

Obrazek

Kwatera wojenna w Księżpolu

Cmentarz w formie kurhanu zlokalizowany jest na terenie cmentarza parafialnego. Brak informacji o datach czy też liczbie pochowanych tu żołnierzy. Obok kopca znajduje się kwatera żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku.

Będąc w Księżpolu pomyliłem cmentarze. Wydawało mi się, że poszukiwana mogiła znajduje się na cmentarzu prawosławnym. Zanim jednak dotarłem do tego cmentarza - dziś opuszczonego - mijałem cmentarz katolicki. Moją uwagę zwróciły na siebie drzewa otaczające kopiec.

Obrazek

Synagoga w Tarnogrodzie

Wybudowana w 1686 roku synagoga była już trzecią z kolei bożnicą w Tarnogrodzie. Dwie pierwsze były budowlami drewnianymi i uległy zniszczeniu. Synagoga murowana była budowlą barokową. Utraciła barokowe cechy w wyniku późniejszych przebudów. Do pierwotnej barokowej bryły najpierw dobudowano od północy babiniec. W XIX wieku w miejscu istniejącego wcześniej od zachodu przedsionka wzniesiono na całej szerokości budynku piętrową przybudówkę. Na jej piętrze znajdował się drugi babiniec. Przebudowano także dach budynku. W trakcie tych zmian zniknęły z elewacji elementy barokowe. Z zewnątrz budynek uzyskał wygląd utrzymany w stylu klasycystycznym. I taki zachował się do dnia dzisiejszego.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Stalowej Woli - Rozwadowie

Cmentarz wojenny w Rozwadowie znajdował się obok cmentarza parafialnego. Tak było na pewno jeszcze w 1995 roku. Latem 2011 roku już nie zastałem go jako osobnej nekropolii. Teraz jest już częścią cmentarza parafialnego. Stan cmentarza z końca XX wieku wg zapisów w "Zabytkowych cmentarzach" przedstawiał się następująco:

Cytuję:
Pierwotne rozplanowanie nieczytelne, mogiły ziemne zatarte. Na cmentarzu pochowani w mogiłach pojedynczych i zbiorowych żołnierze wojsk austro-węgierskich i rosyjskich polegli w 1914 r. i żołnierze Wojska Polskiego polegli z 1939 i 1944 r. Zachowane dwa nagrobki: sarkofag z tablicą inskrypcyjną w językach węgierskim i niemieckim Karola Bauera, porucznika rezerwy c.k. armii 1 Batalionu Strzelców Polowych poległego w bitwie pod Rozwadowem oraz obelisk z tablicą z napisem: JAN MENDLOWSKI, LAT 34, +9.X.1914 R//PADŁ ŚMIERCIĄ BOHATERSKĄ WRAZ Z KOLEGAMI oraz drewniany krzyż prawosławny. Teren porośnięty trawą. Wzdłuż ogrodzenia młode klony, lipy i wiązy; brak starodrzewu.



Widok spod sarkofagu w stronę bramy wejściowej.

Obrazek

Hucisko - cmentarz z I wojny światowej

Cmentarza w Hucisku szukałem wyposażony jedynie w wiedzę książkową. Nie udało mi się określić jego lokalizacji przy użyciu map. Musiałem więc improwizować. "Zabytkowe cmentarze..." podają tylko:

Cytuję:
Położony w polu, na południe od zabudowań wsi, w pobliżu drogi Biłgoraj - Krzeszów. Na planie prostokąta, pierwotnie otoczony niskim wałem ziemnym, ze słabo czytelnymi mogiłami, w układzie szeregowym.(...)
Cmentarz zdewastowany, gęsto porośnięty drzewami (sosna, brzoza) i krzakami (maliny, dziki bez). W latach 1993-1994 podjęto prace porządkowe, cmentarz ogrodzono, wycięto krzaki. Zieleń wysoka niepielęgnowana. Brak starodrzewu.


Cmentarz jest wpisany do rejestru zabytków z numerem 479/92. Ale te informacje wcale nie mówią jak do cmentarza dotrzeć - o czym przekonałem się na własnej skórze.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Dąbrowie pod Annopolem

Na cmentarzu prawdopodobnie pochowani są żołnierze polegli w 1914 roku, podczas pierwsze bitwy o Kraśnik. Brak szczegółowych informacji na temat poległych. Tak jak brak jest oznakowania drogi którą można do cmentarza dotrzeć. Opublikowany w 1995 roku opis cmentarza podaje informacje o 4 mogiłach i umieszczonych na nich starych, drewnianych krzyżach. Zlokalizowane miały być w odległości około 300 m od zabudowań wsi w kierunku północno-wschodnim. Geoportal podpowiadał, że cmentarz znajduje się przy leśnej drodze. Uzbrojony w taką wiedzę o cmentarzu spędziłem w lesie niemal dwie godziny na poszukiwaniach. Odnalazłem go jedynie dzięki informacjom uzyskanym od mieszkańców wsi. Ale już wcześniej, błądząc po lesie dostrzegłem, że zmienił się w nim układ dróg. Ślady wskazywały, że kilka z nich nie jest już od dawna używanych i zarosły.

Obrazek

Cmentarz żydowski i miejsce zagłady społeczności żydowskiej w Krzeszowie

Cmentarz powstał prawdopodobnie w XVII wieku. Nie jest znana dokładna data jego założenia. Krzeszów będąc częścią Ordynacji Zamojskiej pełnił w niej ważną funkcję portu na Sanie - spławiano tędy zboże z Ordynacji. Ta rola sprawiła, że mimo zniszczeń jakie przynosiły tu kolejne wojny i powstania Krzeszów się rozwijał. Był miastem trzech religii. Najliczniejszą grupą byli Żydzi. W XVII wieku posiadali tu synagogę (spalona w wieku XVII). Kolejną synagogę wzniesiono w wieku XVIII i została zniszczona podczas I wojny światowej wraz z większością zabudowań miasta. Zagładę ludności żydowskiej przyniosła kolejna wojna światowa. Podczas okupacji zdewastowano też cmentarz żydowski. W roku 2001 został z inicjatywy 3 osób otoczony betonowym murem.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Białym Słupie

Cmentarz w pobliżu roztoczańskiego Zwierzyńca. Ukryty w lesie. Pochowani tu żołnierze polegli w bitwie stoczonej 18 września 1939 roku z oddziałami niemieckiej 8 Dywizji Piechoty. Dowódcą poległych żołnierzy z chorzowskiego III Batalionu 75 Pułku Piechoty był major Tadeusz Chodorowski. Łącznie pochowano na cmentarzu 73 żołnierzy wraz z ich dowódcą.

Obrazek

Cmentarz w Agatówce

Cmentarza tego nie odnalazłem w dostępnej mi literaturze tematu. W internecie jest tylko jedno miejsce w którym można o tym miejscu przeczytać - Wikipedia.

Obrazek

Strony

Subskrybuj Złe miejsca dla ślimaków RSS