Cmentarz wojenny w Osowej

O cmentarzu na podstawie zapisów z karty cmentarza napisał w monografii Gminy Hańsk Andrzej Wawryniuk:

Cytuję:
Cmentarz z I wojny światowej. Założony w 1915 r. Najstarszy nagrobek pochodzi z 1915 r. Powierzchnia 0,03 ha. Cmentarz położony w młodym lesie sosnowym, ok. 40 m od szosy Chełm - Włodawa



Obrazek

Cmentarz wojenny w Macoszynie Małym

Cmentarz w lesie przy drodze gruntowej. Wzmianki o nim pojawiają się w dwóch monografiach gminy Hańsk autorstwa A. Wawryniuka i B. Seniuka. W pierwszym przypadku jest to notka sporządzona na podstawie karty cmentarza:

Cytuję:
Data założenia 1915 r. Najstarszy istniejący pomnik pochodzi z 1915 r. Powierzchnia 0,05 ha. Cmentarz położony w lesie około 1600 m od drogi Kosyń - Macoszyn Mały.



Obrazek

Kościół w Kosyniu

Wieś leży w gminie Wola Uhruska. Patronem kościoła jest św. Stanisław Kostka. Budowlę wzniesiono w latach 1889-1890. Wcześniejsza świątynia w Kosyniu była wykonana z drewna i spłonęła w 1877 roku. Projektantem świątyni murowanej był Wiktor Iwanowicz Syczugow, który nadał jej styl bizantyjsko-rosyjski (na tablicy informacyjnej napisano: bizantyjsko-klasycystyczny). W 1908 roku budowlę wyremontowano. Świątynia nie służyła w tym czasie katolikom, miała też innego patrona.

Obrazek

Pomnik partyzantów WiN w Macoszynie

Pomnik stoi przy kapliczce obok skrzyżowania drogi przebiegającej przez Macoszyn do Piask z drogą do Stulna. Upamiętnia dwóch partyzantów z oddziału "Żelaznego" poległych w walce z "utrwalaczami systemu" 6 listopada 1948 roku.

Obrazek

Cmentarz prawosławny w Czułczycach

Czułczyce (pow. chełmski, gmina Sawin) to przykład wsi wielokulturowej. Obok rzymskich katolików mieszkali tu prawosławni/grekokatolicy i protestanci. Były trzy świątynie i zapewne też 3 cmentarze. Jadąc od strony Okszowa zatrzymałem się widząc kępę drzew jednoznacznie kojarzącą mi się z cmentarzem. W pobliżu widoczna była wieża bardziej przypominająca cerkiew niż kościół.

Obrazek

Dwór w Okszowie

Okszów jest małą osadą sąsiadującą z Chełmem. Pierwsze wzmianki o dworze tu pobudowanym pochodzą z XVIII wieku. Do dnia dzisiejszego nie zmieniła się tylko lokalizacja budynku. Sam budynek był zaś gruntownie przebudowywany. Otacza go park powstały w XIX wieku. Zarówno dwór jak i park należą do szkoły rolniczej w Okszowie.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Krzczonowie

W Krzczonowie założono dwa cmentarze wojenne. Do dnia dzisiejszego przetrwał tylko jeden z nich. Znajduje się on na wzgórzu przy szosie Krzczonów-Olszanka.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Gardzienicach

Cmentarz znajduje się przy drodze Stryjno - Piaski. Podobnie jak cmentarz w Rybczewicach. Otoczony rowem i wałem ziemnym. Zarośnięty samosiejkami robinii akacjowej i innych drzew.

Obrazek

Dwór w Stryjnie

Wieś Stryjno w okresie od XV w. do lat trzydziestych wieku XIX należała do rodziny Stryjeńskich. Pierwsze informacje o drewnianym dworze pochodzą z wieku XVI. Dwór murowany wzniesiony został w drugiej połowie wieku XVIII. Budowa ta wiązana jest z osobą Zygmunta (lub Pawła) Stryjeńskiego. Budowla utrzymana była w stylu barokowym. O. 1880 roku dwór przebudowano w stylu neobarokowym. Autorem projektu przebudowy był architekt Kornel Gabrielski. Kolejna modernizacja nastąpiła po roku 1922 wg projektu architekta Idzikowskiego. Dwór w tym czasie należał do Mieczysława Dołęgi Szczepańskiego.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Rybczewicach

Cechą szczególną tego cmentarza są tabliczki imienne żołnierzy niemieckich zamocowane na krzyżach prawosławnych. Ale to stało się dopiero podczas odnawiania cmentarza przeprowadzonego kilka co najmniej lat przed moją wizytą. O fakcie tym bowiem napisał już M. Dąbrowski w książce wydanej w 2004 roku.

Obrazek

Strony

Subskrybuj Złe miejsca dla ślimaków RSS