Cmentarz żydowski w Kamionce

Cmentarz powstał prawdopodobnie w pierwszej połowie XIX gdy w Kamionce powstała samodzielna gmina żydowska. Żydzi zawsze stanowili mniejszą część mieszkańców osady. Zamieszkiwali głównie w okolicach rynku i od XVIII wieku zmonopolizowali na miejscu handel oraz rzemiosło. Część z mieszkających w Kamionce Żydów trudniła się uprawą ziemi. Cmentarz został zniszczony po II wojnie światowej. Do dnia dzisiejszego na porośniętym lasem terenie zachowało się tylko kilka stel nagrobnych.

Obrazek

Pokaż Judaika na większej mapie
Obrazek

Na zdjęciach widzianych wcześniej w Wirtualnym Sztetlu było ich więcej. I kilka stało. Ruszyłem więc dalej w las, najpierw kierując się na zachód. Szybko natknąłem się na przewróconą macewę ze zniszczonymi inskrypcjami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wciąż jednak nie były to te stele które widziałem wcześniej na zdjęciach. Odnalazłem je kierując się teraz na północny- zachód.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wszystkie znajdują się w promieniu kilkunastu metrów. Cmentarz na pewno jest większy. Wg informacji z Wirtualnego Sztetlu cmentarz zajmuje teren o powierzchni 0,7 ha. Nie jest ogrodzony. Brak znaków wskazujących jego lokalizację. Dla mnie punktem orientacyjnym było bliskie położenie wysypiska śmieci. Zachowane macewy odnowiono w roku 2004 z inicjatywy jednej z rodzin żydowskich pochodzących z Kamionki.