W miejscu dziś zajmowanym przez pałac w Krowiarkach najpierw stał zamek. Drewniany dwór (lub zamek) wybudowany pod koniec XVII stulecia. W latach dwudziestych wieku XIX powstał pałac murowany ale jego część północna pozostaje budowlą drewnianą. Ta część spłonęła pod koniec wieku XIX. Zaraz została odbudowana w stylu secesyjnym ale już nie z drewna. Być może dlatego dziś pałac wygląda jakby składał się z dwóch przylegających do siebie budynków, a nie jako jedna całość.
Pokaż Pałace dwory zamki na większej mapie
Obok pałacu znajduje się kościelisko. Jego teren jest ogrodzony murem. Z drewnianego kościoła niewiele zostało do dnia dzisiejszego. Na pewno jednak teren wokół kościoła pełnił rolę cmentarza. W trawie można odnaleźć resztki prezbiterium.
Nad samą skarpą pozostało wejście główne na teren kościelny. Wierni musieli się do niego wspinać, być może po schodach ale do dnia dzisiejszego nie zachowały się ich ślady.
Pałac jest obecnie remontowany. W zabudowaniach przypałacowych miałem przyjemność spotkać nowych mieszkańców zespołu pałacowo-parkowego w Krowiarkach.
Wnętrze pałacu (zwykle niedostępne ale jakoś naszej grupie forumowiczów się poszczęściło i weszliśmy na chwilę) jest w trakcie prac remontowych, a i tak zachwyca.
W takich warunkach lampa błyskowa potrafi przeszkadzać. Poniżej dwa zdjęcia tego samego miejsca. Pierwsze z lampą, drugie bez.
Choć zostałem w to miejsce przywieziony samochodem i tak planowałem się tu pojawić jadąc na rowerze. Tyle tylko, że nie zobaczyłbym wnętrz pałacowych. A warto było je zobaczyć. O samej historii pałacu, wsi i dawnego kościoła można przeczytać na stronach Zespołu pałacowo-parkowego w Krowiarkach oraz w Wikipedii, a także oczywiście na Forum Zbuntowanych Poszukiwaczy.