woj. śląskie

Pałac w Krowiarkach

W miejscu dziś zajmowanym przez pałac w Krowiarkach najpierw stał zamek. Drewniany dwór (lub zamek) wybudowany pod koniec XVII stulecia. W latach dwudziestych wieku XIX powstał pałac murowany ale jego część północna pozostaje budowlą drewnianą. Ta część spłonęła pod koniec wieku XIX. Zaraz została odbudowana w stylu secesyjnym ale już nie z drewna. Być może dlatego dziś pałac wygląda jakby składał się z dwóch przylegających do siebie budynków, a nie jako jedna całość.

Obrazek

Pałac i cmentarz w Łubowicach

Skoro już był Sławików to nie mogę przemilczeć ruin pałacu w Łubowicach. Jego właściciele byli też przez jakiś czas posiadaczami Sławikowa. Nazwisko znane miłośnikom poezji romantycznej - Eichendorff. Tu urodził się Józef Freiherr von Eichendorff. Zwiedzając okolice można spotkać tablice z jego wierszami w oryginale i tłumaczeniu na język polski.

Obrazek

Pałac w Sławikowie

Pałac w Sławikowie dotąd nie doczekał się remontu czy też nawet jego planów. Pojawił się za to ostatnio w lokalnej prasie na Śląsku. Ja odwiedziłem go za sprawą przyjaciół z Forum Zbuntowanych Poszukiwaczy. Budowla od zawsze kojarzona jest z nazwiskiem Eikstedt, data powstania określana jest zaś na koniec XIX wieku. Wtedy to prawdopodobnie wzniesiono pałac wykorzystując ruiny wcześniejszej budowli. Od frontu w maju podejść się nie dało, a przynajmniej ja nie byłem na tyle zdesperowany by się przedzierać przez krzaki.

Obrazek

Subskrybuj RSS - woj. śląskie