Pałace dwory zamki

Siedziby rodowe i innego typu rezydencje o funkcjach mieszkalnych i obronnych czasami też

Pałac w Garbowie

Późnoklasycystyczny pałac z II połowy XIX w. - wybudowany przez hr. Jana Jezierskiego herbu Nowina.

Obrazek

Zamek w Szydłowcu

Zamek ten wybudował Stanisław Szydłowiecki pod koniec XV wieku. Przebudowywano go w wiekach XVI i XVII.

Obrazek

Zespół pałacowo-parkowy w Podzamczu

W drugiej połowie XVI w. Maciejowscy (właściciele Maciejowic) otrzymali zgodę na budowę zamku obronnego. Już w wieku XVII, gdy Maciejowice należały do Zbąskich lub Oleśnickich pojawia się w miejscu zamku pałac. W 1792 roku Maciejowice stają się własnością Zamoyskich, a już dwa lata później pałac zostaje zniszczony podczas ostatniej bitwy Insurekcji Kościuszkowskiej. Nowy pałac powstaje około 1798 roku (do 1800).

Obrazek

Pałac Szlubowskich w Radzyniu Podlaskim

Pałac wzniesiony z inicjatywy Potockich pod koniec XVIII wieku. Przebudowany w połowie XIX wieku. Na początki wieku XX otrzymał nazwę "Gubernia" i był siedzibą ostatnich właścicieli Radzynia Podlaskiego - Szlubowskich.

Obrazek

Dwór w Jagodnem

Jagodne w powiecie ryckim nie było celem mojej podróży. Nawet nie miało być po drodze. Zgubiłem się chcąc sobie skrócić drogę. Pewnie przejechałbym nic nie wiedząc o dworze gdyby nie ciekawość. Zobaczyłem bowiem niszczejący budynek gospodarczy przy drodze...

Obrazek

Zamek w Iłży

W Wikipedii napisano:

Zamek biskupi w Iłży - na Górze Zamkowej, w parku im. D. Czachowskiego pozostałości kamiennego zamku biskupów krakowskich, wzniesionego około 1340 r. przez biskupa Jana Grota, przekształconego około 1560 r. w renesansową rezydencję

* okrągła wieża bez szczytu z XIII wieku,
* podstawa kwadratowej wieży z XIV wieku,
* ślady wjazdu - filary mostu wjazdowego,
* jedna ściana zewnętrzna z kluczowymi strzelnicami.

Obrazek

Dwór Tęczyńskich w Końskowoli

Budynek plebanii (do niedawna) w Końskowoli datowano na początek wieku XVII. Całkiem niedawno datę jego powstania przesunięto o niemal wiek w przeszłość.

Obrazek

Wieża w Wojciechowie

Wieża ariańska jak wieść niesie powstała na majdanie zamku w Wojciechowie w okolicach przełomu wieków XV i XVI.

Obrazek

Pałac w Nieborowie i park w Arkadii

Nie miałem w planach odwiedzenia tych miejsc. Zawieziono mnie tam samochodem. Ponieważ jest aż tak bardzo inaczej w przypadku innych miejsc opisywanych na tych stronach to może niech będzie inaczej do końca. Historię pałacu można poznać zaglądając na stronę muzeum a ja poszaleję ze zdjęciami.

Na początek budynek nie pałacowy ale przybliżający historię tutejszej manufaktury. Warto zajść. Ja dzięki temu zrozumiałem od razu dlaczego w samym pałacu jest tak wiele ceramiki.

Obrazek

Dworek w Kiernozi

Chyba nie ma co pisać o pani Walewskiej. Jej słynny romans... to nie temat na artykuł o dworku. Choć właśnie ten romans ją tak rozsławił, że aż zagrała ją Grata Garbo - zupełnie nie podobna do oryginału.

Z drogi wygląda to intrygująco. Brama. Most.

Obrazek

Strony

Subskrybuj RSS - Pałace dwory zamki