Martyrologia XX wieku

Cmentarz, pomniki związane z wydarzeniami wieku XX z pominięciem I wojny światowej

Kwatera wojenna w Wisznicach

Na cmentarzu parafialnym w Wisznicach znajduje się wydzielona kwatera wojenna. Znajdują się na niej groby z obu wojen światowych.

Obrazek

Pomniki - Rossosz

Wracając nocą z Lebiedziewa do Puław przejeżdżałem przez Rossosz. Uwagę moją zwróciły białe krzyże stojące przy drodze. Następny wyjazd w te rejony musiał o tą miejscowość zahaczyć w dzień. Po przyjeździe odkryłem, że krzyże są pomnikiem, a całość znajduje się na przeciwko drewnianego kościoła. Kościół chyba zasługuje na osobny temat. Tu będzie o wysepce na środku skrzyżowania dróg na której umieszczono pomnik, a wcześniej była tu już przydrożna kapliczka.

Widok całości

Obrazek

Cmentarz żydowski i miejsce zagłady w Łomazach

Cmentarz powstał w XVII w. Pierwsze wzmianki o ludności żydowskiej pochodzą z wieku XVI. Istnienie licznej społeczności żydowskiej wiązane jest nie tylko z lokalizacją miasta na trasie Wilno - Kraków. Drugim istotnym elementem mającym wpływ na liczebność społeczności żydowskiej były ograniczenia osiedlania w pobliskiej Białej Podlaskiej. Niewiele więcej da się opowiedzieć o wyznawcach religii mojżeszowej w Łomazach przed II wojną światową. Po jej wybuchu jako pierwsi Łomazy zajęli Rosjanie. W tedy miało dojść do sprofanowania kościoła. Jak sądzę mogli się tego dopuścić młodzi komuniści rozzuchwaleni obecnością Armii Czerwonej. Po wycofaniu się Rosjan doszło do pogromu ludności żydowskiej, w reakcji na wcześniejszą profanację. Zginęła jedna osoba, spłonął jeden dom. (Informacje o profanacji i pogromie pochodzą ze strony Wirtualnego Sztetla - autor nie podał źródeł).

Obrazek

Cmentarz żydowski w Zawichoście

Cmentarz powstał w wieku XVIII. Do dziś nie zachował się na nim żaden nagrobek.

Obrazek

Pomnik żołnierzy AK w Ćmielowie

Pomnik 4 żołnierzy AK zamordowanych przez Niemców. Pomnik znajduje się przy ulicy Zamkowej. Już właściwie za miastem. Przebiegają tędy dwa szlaki rowerowe. Jednak turyści szukający zamku w Ćmielowie aż tak daleko nie docierają. Ja dotarłem z rozpędu, trzymając się szlaku rowerowego.

Obrazek

Kirkut w Łukowie

W Łukowie znana jest lokalizacja cmentarza nazywanego starym. W tym miejscu obecnie znajduje się częściowo szpital i park. "Stary" w nazwie służy jedynie odróżnieniu od "Nowego" przy obecnej ulicy Warszawskiej. Otwarcie nowego jednocześnie oznaczało zamknięcie starego, który najstarszym nie był. Początki obecności Żydów w Łukowie określa się na XIII lub XIV wiek. Cmentarzy więc musiało być wiele skoro nie można było chować kolejnych osób w miejscu już raz do tego celu wykorzystanego. Ten zakaz obchodzono czasami nanosząc na terenie cmentarza nową warstwę ziemi przeznaczoną na kolejne pochówki. Nic jednak nie wiadomo na temat tych wcześniejszych cmentarzy w Łukowie.

Obrazek

Mord w Józefowie Dużym pod Serokomlą

Wg informacji na pomniku 14 kwietnia 1940 roku Niemcy zamordowali w Józefowie Dużym pod Serokomlą 217 osób. Informacja o liczbie zamordowanych nie jest identyczna z przechowywaną w archiwum listą ofiar. Tam doliczyć się można 191 osób. Tylko nie o liczby tu chodzi, a o ludobójstwo, o działanie mające na celu eksterminację ludności polskiej przez okupantów.

Obrazek

Kwatera wojenna w Ciepielowie

Na cmentarzu parafialnym w Ciepielowie znajduje się kwatera w której spoczywają żołnierze polscy zamordowani przez Wehrmacht w 1939 roku. Ciała ich ekshumowano w roku 1945 i przeniesiono z mogił w lesie.

Obrazek

Pomnik w Uhninie

Nic w zasadzie na ten temat powiedzieć nie mogę poza tym co i tak jest napisane na pomniku. Na pierwszym zdjęciu w kadrze też przydrożny krzyż stojący przed pomnikiem.

Obrazek

Pomnik pomordowanych w Lendzie Wielkim

Kamień z listą 34 osób zamordowanych 5 lutego 1943 roku w Lendzie Wielkim nie przypomina historii tylko ludzi. Rzadko jednak ludzie ginęli tak bez powodu. W przypadku tego mordu popełnionego przez okupantów istnieje kilka informacji.

Obrazek

Strony

Subskrybuj RSS - Martyrologia XX wieku