Dawna żwirownia pod Łukowem

Formalnie nie jest to kirkut. Jest to jednak miejsce spoczynku wielu Żydów z Łukowa jak i jego okolic. Zmarli podczas II wojny światowej, w większości śmiercią tragiczną.

Obrazek

Pomnik lotników poległych we wrześniu 39 pod Ułężem

Pomnik przy drodze wylotowej z Ułęża w kierunku Moszczanki. W pobliżu znajdują się 3 lotniska. We wrześniu 1939 roku spadł tu zestrzelony polski samolot.

Obrazek

Kopiec i pomnik w Parchatce

W Parchatce, przy drodze łączącej Puławy z Kazimierzem Dolnym znajduje się kopiec. Umieszczone na jego szczycie krzyż i tablicę zasłaniają gałęzie drzew. Kopiec nie jest opisywany w żadnym przewodniku. Ale to jeszcze można zrozumieć - od wielu lat szlaki turystyczne omijają to miejsce wąwozami, bądź brzegiem Wisły.

Obrazek

Pałac Potockich w Olesinie

Olesin to dziwna miejscowość. Powstała wraz z pałacem. Teren parku i pałacu został wyłączony z Kurowa w którym wcześniej się znajdował. Obecnie są plany by ponownie Olesin do Kurowa przyłączyć w wypadku odzyskania przez Kurów praw miejskich.

Obrazek

Kwatera żołnierzy Petlury w Lublinie

Cmentarz prawosławny jest częścią cmentarza przy ulicy Lipowej w Lublinie. W pobliżu cerkwi cmentarnej znajduje się kwatera żołnierzy armii Ukraińskiej Republiki Ludowej Symona Petlury. Po zwolnieniu z obozów w których byli internowani, pozostający w Polsce otrzymali status uchodźcy politycznego i mogli zamieszkać w Polsce. Część z nich zamieszkała w Lublinie i okolicach.

Obrazek

Dworki Ignacego Wessla Karczmiska i Żyrzyn

Karczmiska trafiły w ręce Ignacego Wessela jako zakup z dóbr państwowych. W 1832 roku miejscowość ta, jak i całe dobra Czartoryskich została skonfiskowana. Jednak w posiadaniu Czartoryskich dobra te były tylko 2 lata. W 1829 roku nabyli je od ks. Anny z Sapiechów Sanguszkowej II voto Sewerynowej Potockiej (gdzie indziej występuje jako Anna Sapieżyna z Zamoyskich). Były to starostwa kazimierskie i wąwolnickie. Ks. Anna była w ich posiadaniu od 1819 roku więc nie wiele dłużej.
Nowy właściciel musiał sobie wybudować dom. Tak powstał zespół dworsko-parkowy w Karczmiskach.

Obrazek

Dwór Budnych w Jastkowie

Dwór, nazywany czasami pałacem, powstał w roku 1894 wg projektu Aleksandra Zwierzchowskiego. Obok niego wzniesiono zabudowania folwarczne oraz uporządkowano park krajobrazowy. Właścicielem dóbr był w tym czasie urodzony w Jastkowie 15 IX 1863 roku Nikodem Budny. Ożeniony w roku 1896 roku z Natalią Popławską Nikodem Budny, zanim objął majątek w Jastkowie ukończył szkołę średnią we Włocławku, a następnie studiował na Akademii Rolniczej w Dublanach pod Lwowem. Zaraz po studiach ożenił się i przejął majątek w Jastkowie - ojciec pozostawił sobie jeszcze na jakiś czas majątki w Niemcach i Zakrzewie.

Obrazek

Kwatera wojenna w Rybitwach

Na cmentarzu parafialnym w Rybitwach pod Józefowem znajduje się kwatera na której pochowano ok. 160 żołnierzy armii cesarsko-królewskiej i ok. 75 żołnierzy armii carskiej. Wszyscy polegli w walkach prowadzonych na tym terenie w lipcu 1915 roku. Kwatera ta jest bardzo podobna i znajduje się stosunkowo blisko opisanej już kwatery w Prawnie.

Obrazek

Kwatera wojenna w Karczmiskach

Cmentarz parafialny w Karczmiskach. Spoczywa tu kilkunastu żołnierzy armii cesarsko-królewskiej i prawdopodobnie kilkudziesięciu żołnierzy armii carskiej. Nie zachowały się pierwotnie postawione tu krzyże. Nie znane są też nazwiska poległych.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Wólce Łubkowskiej

Do cmentarza w Wólce Łubkowskiej o wiele łatwiej jest dojechać od Kraczewic Rządowych niż od samej Wólki Łubkowskiej. Kształt cmentarza sugeruje, że jego część jest obecnie polem uprawnym. Może też po jego terenie przebiega droga.

Obrazek

Strony

Subskrybuj Złe miejsca dla ślimaków RSS