Dworek w Ułężu

Dworek wybudowany na początku wieku XIX wg projektu Jakuba Kubickiego. Właścicielami byli Bentkowscy. Zespół dworski składa się z dworku, parku krajobrazowego, pozostałości murów i bramy oraz figury Matki Boskiej. Po Bentkowskich dworek zamieszkiwali Janiccy. Po II wojnie światowej przejęty przez państwo. Dziś jest siedzibą Urzędu Gminy oraz Policji.

Obrazek

Pomnik Żydów zamordowanych w Rachowie

Rachów jest dziś częścią Annopola. Pomnik znajduje się w pobliżu drogi łączącej Annopol z Puławami. Na skraju zagajnika, za domami mieszkalnymi.
Upamiętnia on najprawdopodobniej zamordowanych w Rachowie w listopadzie 1943 roku Żydów przewiezionych z kraśnickiego obozu w Budzyniu (dziś dzielnica Kraśnika).

Obrazek

Kościół w Czyżowie Szlacheckim

Kościół w Czyżowie szlacheckim powstał w 1453 roku. Fundatorami byli właściciele Czyżowa Szlacheckiego - Czyżowscy. Była to budowla gotycka. Po przejściu części rodu na stronę reformacji kościół stał się zborem kalwińskim. W 1615 roku majątek odziedziczył po bezdzietnym Hieronimie Mikołaj Czyżowski. Mikołaj był katolikiem i świątynia znów stała się kościołem. Budynek z XV wieku został zniszczony podczas najazdów szwedzkich. Więc nie o nim o tu powinienem pisać... Zachowały się po nim informacje u Długosza i w Encyklopedii Powszechnej S. Oldenbrada z 1861 roku. Stał jednak w tym samym miejscu co i obecny kościół - w pobliżu zamku, który tak jak kościół został zniszczony podczas najazdów szwedzkich.

Obrazek

Pałac w Czyżowie Szlacheckim

Pałac znajduje się na sztucznie usypanym wzniesieniu. Jak można się domyślić nie dla pałacu je usypano. Naturalne wzniesienie podwyższono na potrzeby zamku w XV wieku. Materiał do budowy zamku pochodził częściowo z rozbiórki murów klasztoru Klarysek i oraz kościoła w Zawichoście. Michał Ligęza, który tego dokonał miał z tego powodu popaść w niełaskę u króla. Legendy opisują i pośmiertne męki Mikołaja, pochowanego w kościele w Czyżowie Szlacheckim.

Obrazek

Zbrodnia pod Ciepielowem popełniona przez żołnierzy Wehrmachtu w 1939 roku

Zbrodnia Wehrmachtu dokonana 9 września 1939 roku na ok. 300 jeńcach. Nazywana zbrodnią pod Ciepielowem ale to wieś Dąbrowa jest najbliżej tego miejsca. Nie byłoby o niej wiadomo gdyby nie pewne zdarzenie w Republice Federalnej Niemiec. Do konsulatu PRL w Monachium w 1950 roku dostarczono anonimową przesyłkę zawierającą fragment pamiętnika przepisanego na maszynie i 5 fotografii.

Obrazek

Pomnik w Drygulcu

We wsi Drygulec, leżącej pomiędzy Ożarowem i Ćmielowem jest przejazd kolejowy. Kiedyś był tu i przystanek kolejowy. Być może na nim 6 września 1939 roku zatrzymał się pociąg jadący z Jarosławia na zachód, na front. Pociąg został ostrzelany i zbombardowany. Wielu żołnierzy zginęło lub zostało rannych. Dziś przypomina o nich pomnik stojący w pobliżu przejazdu kolejowego.

Obrazek

Stary kościół w Chotczy Dolnej

Kościół w Chotczy Dolnej nigdy jakoś szczególnie mnie nie zainteresował. Ciekawość pojawiła się dopiero po lekturze krótkiej informacji z Wikipedii

Parafia i kościół istnieją w Chotczy Dolnej od XV wieku. Na początku XV wieku kościół w Chotczy posiadał kaplicę filialną w Siennie.

Zachowały się w Chotczy dwa zabytkowe kościoły: stary, obecnie opuszczony, nad Wisłą, w bardzo malowniczej okolicy oraz nowy, zbudowany wg projektu Oskara Sosnowskiego w latach międzywojennych w tzw. stylu narodowym.

Ten nowy kościół znajduje się przy samej drodze do Lipska, którą często przejeżdżam jadąc z Janowca do Solca nad Wisłą.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Ostrowcu Świętokrzyskim

Cmentarz wojenny przy ulicy Denkowskiej raczej jest kwaterą wojenną. Znajduje się on bowiem na terenie cmentarza parafialnego. Powstał jako cmentarz z I wojny światowej. W późniejszym okresie pochowana na jego terenie również żołnierzy poległych w II wojnie światowej.

Obrazek

Grób Nieznanego Żołnierza w Solcu nad Wisłą

Na jednym z cmentarzy w Solcu nad Wisłą znajduje się miejsce pamięci narodowej. Informuje o nim znak przy drodze. Na cmentarzu odnalezienie już nie jest tak proste. Mogiła znajduje się w odległym od wejścia miejscu, pod murem cmentarnym. Najlepiej ruszyć do niej alejką z lewej strony.

Obrazek

Kwatera wojenna w Prawnie

Kwatera znajduje się na cmentarzu parafialnym i podobnie jak ta z pobliskich Rybitw była niedawno odnawiana.

Obrazek

Strony

Subskrybuj Złe miejsca dla ślimaków RSS