Stary kościół w Chotczy Dolnej

Kościół w Chotczy Dolnej nigdy jakoś szczególnie mnie nie zainteresował. Ciekawość pojawiła się dopiero po lekturze krótkiej informacji z Wikipedii

Parafia i kościół istnieją w Chotczy Dolnej od XV wieku. Na początku XV wieku kościół w Chotczy posiadał kaplicę filialną w Siennie.

Zachowały się w Chotczy dwa zabytkowe kościoły: stary, obecnie opuszczony, nad Wisłą, w bardzo malowniczej okolicy oraz nowy, zbudowany wg projektu Oskara Sosnowskiego w latach międzywojennych w tzw. stylu narodowym.

Ten nowy kościół znajduje się przy samej drodze do Lipska, którą często przejeżdżam jadąc z Janowca do Solca nad Wisłą.

Obrazek

Pokaż Świątynie na większej mapie

Natomiast znajdujący się nad Wisłą opuszczony kościół był dla mnie zagadką. Nie raz tamtędy jeździłem. Po wale wiślanym od Gniazdkowa do Chotczy. Ruin, czy nawet kościoła nie widziałem. Także znalezione w internecie opisy przejazdów tymi drogami nie wspominają o opuszczonym kościele. Musiałem pojechać jeszcze raz i dokładniej rozejrzeć się w okolicy. Zwłaszcza, że wg informacji ze Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich w Chotczy od XV wieku znajdował się kościół drewniany. Słownik wydany w 1880 roku nie podaje wiele więcej informacji o samym kościele. Ruiny drewnianego kościoła? Zwykle drewniane ruiny rozbierano.

Po dojechaniu do wału w Chotczy Dolnej zszedłem z roweru i rozpocząłem poszukiwania. Szybko też je zakończyłem. W zagajniku w pobliżu drogi znalazłem opuszczoną budowlę. Drzewa i krzaki bardzo dobrze ją maskują.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Tak logicznie patrząc kościół mógł powstać pod koniec XIX wieku. Głowy jednak za to nie dam sobie uciąć. Drewniany nie jest, co widać. Jest za to odwiedzany - wkoło są wydeptane ścieżki. Nie wiem czy znajduje się w miejscu poprzednich świątyń. Cmentarz znajduje się w pobliżu nowego kościoła, na drugim końcu wsi. Stare nagrobki są zniszczone. Prawdopodobnie w wyniku działań wojennych - w 1944 prowadzono tu artyleryjskie przygotowanie do przeprawy przez Wisłę i wieś została niemal zupełnie zniszczona.