Dwór Budnych w Jastkowie

Dwór, nazywany czasami pałacem, powstał w roku 1894 wg projektu Aleksandra Zwierzchowskiego. Obok niego wzniesiono zabudowania folwarczne oraz uporządkowano park krajobrazowy. Właścicielem dóbr był w tym czasie urodzony w Jastkowie 15 IX 1863 roku Nikodem Budny. Ożeniony w roku 1896 roku z Natalią Popławską Nikodem Budny, zanim objął majątek w Jastkowie ukończył szkołę średnią we Włocławku, a następnie studiował na Akademii Rolniczej w Dublanach pod Lwowem. Zaraz po studiach ożenił się i przejął majątek w Jastkowie - ojciec pozostawił sobie jeszcze na jakiś czas majątki w Niemcach i Zakrzewie.

Obrazek

Pokaż Pałace dwory zamki na większej mapie

Nikodem dał się poznać nie tylko jako sprawny zarządca i przemysłowiec. Zapisał się w historii okolicznych ziem jako bardzo aktywny społecznik. Szczególnie interesował się przedsięwzięciami edukacyjnymi w Lublinie i we własnych włościach. Zmarł w roku 1934 i spoczął w ufundowanym przez jego ojca kościele w Niemcach, w grobowcu rodzinnym. Pozostawił małżonkę i trójkę dzieci: Jana Nepomucena (od 1927 roku właściciela majątku Żulin), Martę i Magdalenę.

W roku 1940 dwór w Jastkowie przejęty został przez okupantów na potrzeby szkoły SS. W zabudowaniach folwarcznych od lipca 1942 do września 1943 funkcjonował obóz pracy w którym przetrzymywano ok. 120 Żydów. Także dobra w Żulinie przeszły pod administrację niemiecką jako Liegenschaft. Nie znam dalszych losów tej gałęzi rodu Budnych. Pałac w Jastkowie wraz z przyległościami po wojnie przejęła "władza ludowa". Dziś jest siedzibą Urzędu Gminy. Parokrotnie podejmowano próby sprzedaży pałacu. Jak dotąd był tylko jeden zainteresowany, który wycofał się gdy odkrył, że w pałacu znajdują się też zasiedlone lokale mieszkalne. Zabudowania folwarczne nadal pełnią funkcje dla jakich powstały. Także park angielski nie został bardzo zniszczony. Wciąż używany budynek niszczeje powoli ale jest nadzieja, że nawet jeśli nie zmieni właściciela to obecny w końcu podejmie się przeprowadzenia remontu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Dwór stoi na wzniesieniu. Z balkonu jest widok na parkowy staw, za którym znajduje się dawna kordegarda, dziś dom mieszkalny. Z rzadka korzysta się z dawnej bramy wjazdowej. Obecnie wejście na teren otaczający dwór znajduje się w jego pobliżu i omija park.

Obrazek
Obrazek
Informacje o rodzinie Budnych pochodzą z opracowania Zdzisława Kalinowskiego "Budni h. Jastrzębiec".