Cmentarz wojenny w Jastkowie

Cmentarz powstał w 1915 roku. Ponieważ większość pochówków należała do legionistów Piłsudskiego podjęto w II RP decyzję o stworzeniu Cmentarza Legionistów. W tym celu dokonano ekshumacji pochowanych tu członków innych formacji wojskowych i przeniesiono ich na cmentarz w Garbowie. Do Jastkowa sprowadzono zaś kilka ciał legionistów spoczywających w innych miejscach.

Obrazek

Synagoga w Łęcznej

Synagoga powstała w 1648 roku. Parokrotnie uległa pożarom i była remontowana.

Obrazek

Cmentarz żydowski w Markuszowie

Pierwszy, stary kirkut w Markuszowie powstał w XVII w. Nie ma dziś po nim śladu. W XIX w. powstał nowy cmentarz i używany był do 1942 roku.

Obrazek

Cmentarz żydowski w Żelechowie

Cmentarz powstał po 1801 roku gdy wydano zakaz używania starego cmentarza przy drewnianej synagodze.

Obrazek

Kwatera żołnierzy AK i WiN w Żyrzynie

Pomnikiem opiekuje się młodzież z Zespołu Szkół ponadgimnazjalnych. Za murem cmentarnym obok pomnika widać zaś budynek należący do podstawówki i gimnazjum. Na ścianie tej szkoły (podstawówka i gimnazjum) od 2004 roku znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona ppłk Alfonsowi Faściszewskiemu "Konarowi". Technikum opiekujące się mogiłą nosi od 2008 roku imię Żołnierzy Armii Krajowej.

Obrazek

Kościół w Gawłuszowicach

Gawłuszowice zostały zakupione przez Zbigniewa Ossolińskiego (wojewodę sandomierskiego) od hetmana Karola Chodkiewicza w pierwszej połowie XVII w. wraz z całymi dobrami mieleckimi. Gdy w wyniku powodzi wieś utraciła kościół bracia Maksymilian Hieronim i Michał Sieciech Ossolińscy - ówcześni właściciele tych dóbr - ufundowali nową świątynię. Pracami budowlanymi zarządzał cieśla Stanisław Karkutowicz. Powstała budowla to modrzewiowy kościół jednonawowy kryty gontem. Fundacji dokonano w roku 1677, a gotową budowlę wyświęcono w roku 1685.

W roku 1871 roku kościół przebudowano. Zlikwidowano wieżę kościelną z dzwonnicą. W jej miejscu powstała kruchta. Dzwonnicę zaś umieszczono obok kościoła.

Obrazek

Cmentarz żydowski w Rykach

W Rykach, przed II wojną światową, ponad połowę mieszkańców stanowili Żydzi. W najstarszej części miasta daje się jeszcze odczuć ten klimat. Przy rynku znajdowała się i synagoga. Właściwie jest tu nadal. Tylko tak zmieniona, że tylko wskazanie palcem pomoże odnaleźć wzrokiem ten budynek. Dziś to siedziba banku. Nie o niej jednak chcę tu napisać tylko o cmentarzu. Dla stojącego na rynku, cmentarz czy synagoga to ta sama strona. Cmentarz jednak znajduje się za dużym stawem nazywanym Buksa.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Krzywdzie

W miejscowości Krzywda, w powiecie garwolińskim, znajduje się zbiorowa mogiła z okresu I wojny światowej. Wg informacji ze strony Ogólnopolskiej Komputerowej Bazy Cmentarzy Wojennych spoczywa tu 21 żołnierzy rosyjskich. Tablica na mogile nie podaje liczby pochowanych, mówi za to o żołnierzach polskich i rosyjskich.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Dąbrowie

Cmentarz znajduje się przy skrzyżowaniu dróg na końcu wsi Dąbrowa od strony Uścieńca. Zachował się jeden element cmentarza z czasów jego powstania. Sytuacja wręcz wyjątkowa. Zapewne i ci żołnierze polegli w sierpniu 1915 roku.

Obrazek

Grób Berka Joselewicza

Berek Joselewicz - podczas Insurekcji Kościuszkowskiej wraz z Józefem Aronowiczem uformował oddział kawalerii z 500 ochotników żydowskich. Oddział został rozbity w walkach o Pragę. Podczas pobytu we Włoszech wstąpił do Legionów Dąbrowskiego. Tu zdobył ordery: Virtuti Militari i Legię Honorową. Jako dowódca szwadronu kawalerii zginął w bitwie pod Kockiem w maju 1809 roku. Pochowany w miejscu śmierci.

Obrazek

Strony

Subskrybuj Złe miejsca dla ślimaków RSS