woj. mazowieckie

Pomnik Dionizego Czachowskiego

Dionizy Czachowski - naczelnik wojenny województwa sandomierskiego poległ w walce w miejscowości Jawor Solecki, przy drodze łączącej Lipsko z Iłżą.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Skurczy

Skurcza w gminie Wilga
Cmentarz założony w roku 1918. Pierwotnie w kształcie zbliżonym do kwadratu. W zatartych już zbiorowych mogiłach spoczywa tu ok. 100 żołnierzy, w większości z armii niemieckiej. Polegli w czasie forsowania Wisły w 1915 roku.

Obrazek

Maciejowice - nie tylko kościół

Kościół może jest tu tylko pretekstem. Może... Powstał gdy Maciejowice należały do Potockich. Były to lata 1772-1780. I właściwie niewiele z tego okresu do dnia dzisiejszego pozostało.

Obrazek

Zamek w Szydłowcu

Zamek ten wybudował Stanisław Szydłowiecki pod koniec XV wieku. Przebudowywano go w wiekach XVI i XVII.

Obrazek

Zespół pałacowo-parkowy w Podzamczu

W drugiej połowie XVI w. Maciejowscy (właściciele Maciejowic) otrzymali zgodę na budowę zamku obronnego. Już w wieku XVII, gdy Maciejowice należały do Zbąskich lub Oleśnickich pojawia się w miejscu zamku pałac. W 1792 roku Maciejowice stają się własnością Zamoyskich, a już dwa lata później pałac zostaje zniszczony podczas ostatniej bitwy Insurekcji Kościuszkowskiej. Nowy pałac powstaje około 1798 roku (do 1800).

Obrazek

Kościół św. Barbary w Solcu nad Wisłą

Malutki kościół na środku cmentarza w Solcu. Jest to jednocześnie najstarszy kościół drewniany w dawnym województwie radomskim. Powstał w wieku XVI. Choć nie cały.

Obrazek

Pomnik partyzantów poległych w Molendach

Na przeciwnym końcu wsi Molendy niż cmentarz z I wojny światowej znajduje się pomnik wystawiony w miejscu śmierci partyzantów.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Molendach

Cmentarz na skraju wsi. Zadbany. Może dlatego, że to miejscowość letniskowa. Obok jest Garbatka Letnisko - czyli jeszcze bardziej wypoczynkowo. A to już skraj Puszczy Kozienickiej.

Obrazek

Kościół poklasztorny w Opactwie

Długosz chciał by benedyktyni do Sieciechowa przybyli za sprawą Bolesława Chrobrego. Jednak to nie Bolesław tylko syn Sieciecha pielgrzymował do Francji (do grobu św. Idziego). Ten sam Sieciechowicz ufundował w Sieciechowie klasztor dla benedyktynów i sprowadził ich do Sieciechowa. Musiało się to stać po 1122 rokiem ale jeszcze przed wymordowaniem z polecenia Bolesława Krzywoustego rodu Starzów Toporów (potomków władców państwa Wiślan) do którego należał Sieciech (palatyn Władysława Hermana).

Obrazek

Zamek w Iłży

W Wikipedii napisano:

Zamek biskupi w Iłży - na Górze Zamkowej, w parku im. D. Czachowskiego pozostałości kamiennego zamku biskupów krakowskich, wzniesionego około 1340 r. przez biskupa Jana Grota, przekształconego około 1560 r. w renesansową rezydencję

* okrągła wieża bez szczytu z XIII wieku,
* podstawa kwadratowej wieży z XIV wieku,
* ślady wjazdu - filary mostu wjazdowego,
* jedna ściana zewnętrzna z kluczowymi strzelnicami.

Obrazek

Strony

Subskrybuj RSS - woj. mazowieckie