woj. mazowieckie

Zbrodnia pod Ciepielowem popełniona przez żołnierzy Wehrmachtu w 1939 roku

Zbrodnia Wehrmachtu dokonana 9 września 1939 roku na ok. 300 jeńcach. Nazywana zbrodnią pod Ciepielowem ale to wieś Dąbrowa jest najbliżej tego miejsca. Nie byłoby o niej wiadomo gdyby nie pewne zdarzenie w Republice Federalnej Niemiec. Do konsulatu PRL w Monachium w 1950 roku dostarczono anonimową przesyłkę zawierającą fragment pamiętnika przepisanego na maszynie i 5 fotografii.

Obrazek

Stary kościół w Chotczy Dolnej

Kościół w Chotczy Dolnej nigdy jakoś szczególnie mnie nie zainteresował. Ciekawość pojawiła się dopiero po lekturze krótkiej informacji z Wikipedii

Parafia i kościół istnieją w Chotczy Dolnej od XV wieku. Na początku XV wieku kościół w Chotczy posiadał kaplicę filialną w Siennie.

Zachowały się w Chotczy dwa zabytkowe kościoły: stary, obecnie opuszczony, nad Wisłą, w bardzo malowniczej okolicy oraz nowy, zbudowany wg projektu Oskara Sosnowskiego w latach międzywojennych w tzw. stylu narodowym.

Ten nowy kościół znajduje się przy samej drodze do Lipska, którą często przejeżdżam jadąc z Janowca do Solca nad Wisłą.

Obrazek

Grób Nieznanego Żołnierza w Solcu nad Wisłą

Na jednym z cmentarzy w Solcu nad Wisłą znajduje się miejsce pamięci narodowej. Informuje o nim znak przy drodze. Na cmentarzu odnalezienie już nie jest tak proste. Mogiła znajduje się w odległym od wejścia miejscu, pod murem cmentarnym. Najlepiej ruszyć do niej alejką z lewej strony.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Garwolinie

Cmentarz ten powstał w pierwszej dekadzie po II wojnie światowej. Zgromadzono tu ciała poległych z powiatów garwolińskiego, kozienickiego i puławskiego. Zdecydowana większość pochowanych żołnierzy zginęła podczas forsowania Wisły. Większość mogił to pochówki zbiorowe. Na stronie miasta Garwolin znajduje się składający się z 6 podstron artykuł o cmentarzu. Wśród informacji jest i taka, że komisja nadzorująca prace na cmentarzu w czasie jego powstawania musiała sama wykopywać groby. Okres stalinowski, gdy cmentarz powstawał, nie charakteryzował się sentymentem dla zmarłych. Sam ich licznie produkował.

Obrazek

Pomnik ofiar II wojny światowej w Ciepielowie

Pomnik ten znajduje się przy drodze Ciepielów - Chotcza. Po przeciwnej stronie rzeczki Iłżanki niż samo centrum Ciepielowa. Wystawiony jeszcze za komuny ale niedawno wyremontowany przez kombatantów i opatrzony erratą w postaci nowej tablicy.

Obrazek

Synagoga w Ciepielowie

Budynek powstał w latach 1887-1891. Miejsce w którym się znajduje wcześniej też zajmowała synagoga, która spłonęła podczas pożaru miasta. Nie znalazłem informacji o tej wcześniejszej budowli.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Poliku

Cmentarz znajduje się kilkanaście metrów od drogi łączącej Maciejowice z Łaskarzewem, w lesie pomiędzy wsiami Polik i Pogorzelec. Jest tu 7 zbiorowych mogił o wyraźnie zachowanym obrysie. Na jednej z nich zachowała się płyta z danymi jednego z pochowanych. Data z sierpnia 1915 roku. Nie wiadomo ilu jest tu pochowanych żołnierzy ani w jakich jednostkach służyli (poza tym jedynym zachowanym). Krzyże stalowe umieszczone na mogiłach podobno pochodzą z cmentarza parafialnego. Teren cmentarza jest ogrodzony i oznakowany tablicą stojącą przy ogrodzeniu. Przy wejściu na ogrodzony teren stoi kamień z tablicą zawierającą następujący napis: Tu spoczywają żołnierze polegli podczas I wojny światowej. Cześć ich pamięci.

Kamień z tablicą, ogrodzenie i krzyże pojawiły się tu podczas prac porządkowych przeprowadzonych w latach 2003 i 2004.
Większość informacji pochodzi ze strony http://www.polegli.tgcp.pl

Obrazek

Cmentarz żydowski w Łaskarzewie

Znajdujący się niedaleko od drogi do Garwolina cmentarz założono najprawdopodobniej w XIX w. Wtedy to nastąpił szybki wzrost liczby mieszkańców Łaskarzewa pochodzenia żydowskiego. Za ich sprawą miasto stało się ośrodkiem krawieckim.
Cmentarz odnowiono z inicjatywy Zygmunta Warszawera - łaskarzewskiego Żyda ocalałego z holocaustu. Nekropolia jest obecnie mniejsza niż przed wojną. Władze powojenne wybudowały bowiem na jej terenie drogę i wyznaczyły działki pod zabudowę. Pozostałą część ogrodzono betonowym parkanem. Ustawiono pomnik z tablicą ufundowaną przez Zygmunta Warszawera, a obok pomnika kilka macew mających tworzyć lapidarium. Macewy te prawdopodobnie pochodzą nie z Łaskarzewa tylko z miejscowości Sobienie Jeziory. Nie zmienia to faktu, że dewastacja trwa nadal.

Obrazek

Cmentarz żydowski w Garwolinie/Sulbinach

Podobnie jak w Łaskarzewie cmentarz w Garwolinie założono w drugiej połowie XIX w. Przyczyna też była podobna - znaczny wzrost liczby Żydów w drugiej połowie XIX w. Cmentarz założono jednak nie na przedmieściu Garwolina tylko w sąsiedniej wiosce - Sulbinach. W chwili obecnej znajduje się on na terenie lasu i nie jest w żaden sposób oznakowany. Na temat kirkutu nie zachowało się wiele wiadomości, tak samo jak i o garwolińskich Żydach. Najpełniejsze dostępne opracowanie znajduje się na stronach kirkuty.xip.pl

Las, a jednak cmentarz.

Obrazek

Kościół w Osiecku

Utrzymana w stylu neogotyckim świątynia powstawała w latach 1902 - 1907. Autorem projektu był Stefan Szyller.

Obrazek

Strony

Subskrybuj RSS - woj. mazowieckie