woj. mazowieckie

Cmentarz żydowski w Siennie

Ten cmentarz wydaje się być tajemniczy. Wcale nie jest w Siennie tylko w Starej Wsi, która z Siennem się styka. Nie wiadomo kiedy powstał. Żydowski Instytut Historyczny na swoich stronach podaje jako czas powstania XVIII wiek.

Obrazek

Kwatery wojenne na cmentarzu parafialnym w Zwoleniu

Na cmentarzu parafialnym w Zwoleniu znajdują się kwatery poległych w obu wojnach światowych. Polegli w II wojnie światowej to polscy żołnierze września 1939 roku.

Obrazek

Mauzoleum Legionów w Żytkowicach

Tak samo jak w Brzustowie pochowano tu poległych w dniach 22-26 X 1914 r. w bitwie pod Laskami i Anielinem. Do mauzoleum przeniesiono też legionistów pochowanych w mogile polowej w Brzustowie. Na 3 z 4 tablic umieszczonych na cokole pomnika wymieniono poległych legionistów z podziałem na bataliony w których służyli. Mauzoleum znajduje się przy trasie kolejowej Radom - Dęblin i stoi frontem do torów. Przy szosie przebiegającej za lasem (Garbatka Letnisko - Pionki) umieszczono drogowskaz wskazujący dojazd leśną, gruntową drogą.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Krasnej Dąbrowie

Cmentarz żołnierzy poległych w Operacji Dęblińskiej 22-26 X 1914 roku. Znajduje się nie tyle w Krasnej Dąbrowie co w Puszczy Kozienickiej. Nie powinno więc dziwić, że zaopiekowało się nim Nadleśnictwo Zwoleń jak i Związek Łowiecki. Skromna informacja o cmentarzu podająca jedynie miejscowość wystarczyła by tu trafić. Pytanie we wsi o cmentarz zadałem dociekliwemu młodemu człowiekowi. Po przepytaniu mnie o to czego właściwie szukam doszedł do wniosku, że może mi chodzić o pomnik przy leśnej drodze i wskazał mi właściwy dojazd na miejsce. Nie dość, że trafił w zgadywaniu to jeszcze okazało się, że przebiega tędy czarny szlak turystyczny do Augustowa w głębi Puszczy. Tam też chciałem odnaleźć cmentarz znajdujący się właśnie z tej strony wsi. W końcu go w tym podejściu nie znalazłem ale jazda po puszczy to sama przyjemność, a miałem tej jazdy po gruntowych drogach ok. 8 km.

Kto tu spoczywa? Informacje zapisano na drewnianej tablicy informacyjnej z 2008 roku. Pozwolę sobie więc ich nie przepisywać dla wyszukiwarek internetowych. Zdjęcie może wystarczy. Zdjęcia powiększają się po kliknięciu.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Bąkowcu

Cmentarz powstały po Operacji Dęblińskiej. Niemal niewidoczny z drogi Gniewoszów - Kozienice. Na zdjęciu widać szlaban przejazdu kolejowego w Bąkowcu na tej drodze właśnie.

Obrazek

Choć prawie niewidoczny z drogi to przebiega przy nim szlak turystyczny. Teren cmentarza jest uporządkowany i zadbany. Tu jak rzadko można zobaczyć krzyże z daszkami, które miały być stawiane na tych cmentarzach wg instrukcji armii niemieckiej z 1918 roku. Jest też krzyż wieloramienny, które zawsze mnie zastanawiają - wciąż nie wiem co mają oznaczać.

Cmentarz wojenny w Słowikach

Cmentarz założony dla poległych w Operacji Dęblińskiej z 1914 roku. Znajduje się w klinie między drogą Kozienice - Gniewoszów a torami kolejowymi biegnącymi z Bąkowca do Kozienic. Zachował się jego mur z wapiennych kamieni. Choć mur przebiega na długości 30 m wzdłuż drogi to niemal go nie widać. Wynika to z gęstości zarośli przy drodze i na samym cmentarzu. Co prawda nie zrobiłem zdjęcia od strony jezdni to z drugiej strony (od torów kolejowych) wygląda to równie źle. Od lat przejeżdżałem obok tego muru cmentarnego i nigdy go nie zauważyłem. Dopiero teraz gdy, dowiedziałem się o istnieniu cmentarza w Słowikach odszukałem go na mapach.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Augustowie w Puszczy Kozienickiej

Walki na terenie Puszczy Kozienickiej prowadzono w okresie 20-26 października 1914. Na przeciw armii rosyjskiej stanęły armie austro-węgierska i niemiecka. Niemiecka operowała jedynie na obrzeżach Puszczy wiadomo jednak, że w tym obszarze operowały niemieckie pułki ze Śląska i Wielkopolski. Ze strony austro-węgierskiej walczył tu I Korpus Krakowski. W jego skład wchodziła 12 Dywizja Piechoty w której artylerią kierował generał Rozwadowski - późniejszy Szef Sztabu Piłsudskiego. Najbardziej znane pułki tej dywizji to 56 Pułk Piechoty "Jacki" z Wadowic i 57 Pułk "Mokre Bąki" z Tarnowa. Poza nimi były tu jeszcze pułki z garnizonów w Cieszynie, Nowym Sączu i Bochni.

Cmentarz w Augustowie w Puszczy Kozienickiej rozpoczęto budować dopiero w 1918 roku, a zakończono w roku 1932. Spoczywa tu około 400 żołnierzy, w większości Polaków i Rosjan. Nie jest to jedyny cmentarz w tym rejonie. Tablica informacyjna z której informacje wykorzystałem w tym tekście wspomina jeszcze o mogile z I wojny światowej na drugim końcu Augustowa.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Brzustowie

Cmentarz na leśnym, piaszczystym wzgórzu. Wg informacji na miejscu spoczywali tu Legioniści ale zostali przeniesieni do mauzoleum Legionów w pobliskich Żytkowicach. Z innych informacji, zdobytych wcześniej wynika, że nie tylko Legioniści tu spoczywali i ci "inni" zostali w tym miejscu. Dojazd jest oznakowany. Mimo tego pytałem o drogę - jedyny znak informacyjny jest przy zjeździe z drogi przebiegającej prosto przez wieś. Spoczywający tu żołnierz polegli w bitwie pod Laskami, która rozegrała się w dniach 22 - 26 X 1914 roku.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Policznie

Walki w rejonie Puszczy Kozienickiej prowadzono w dniach 22-26 października 1914 roku. Ich śladem pozostają cmentarze. Zmagania te nie przyniosły żadnej ze stron zwycięstwa.

Obrazek
Cmentarz znajduje się na skraju Puszczy Kozienickiej. Ok 10 m za ostatnim gospodarstwem przy ulicy Osiedlowej. Właściwie już w Puszczy. Obok ogrodzonego i zadbanego miejsca znajduje się jeszcze rozpoznawalna mogiła ziemna. Ma ona nawet większą powierzchnię niż ogrodzony cmentarz. W obu miejscach jest wysprzątane, ktoś o nich pamięta.

Strony

Subskrybuj RSS - woj. mazowieckie