woj. mazowieckie

Pomnik poległych partyzantów w Mniszku

Pomnik znajduje się obok kolumny przydrożnej z początku XVII w.

Obrazek

Dworek w Winiarach

Tytuł nadałem trochę przekornie. Dwór ten bowiem bardziej chyba jest znany jako dworek Pułaskiego, ewentualnie Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Winiary są dziś dzielnicą Warki. Co do Kazimierza Pułaskiego uważam, że jest postacią bardzo kontrowersyjną. Moje zmagania z oceną K. Pułaskiego sprawiły, że temat dworku i zdjęcia do niego przeleżały ładnych parę miesięcy oczekując na zamieszczenie na forum. Ale najlepiej oddzielić postać od budowli. W tym wypadku warto. Dworek może niewielki ale ludzie bywali tu wybitni.

Obrazek

Pałac w Policznie

Przez Policzną biegnie trasa Warszawa - Sandomierz. W pobliżu znajduje się Czarnolas będący wspomnieniem po Janie Kochanowskim. W Policznie też Kochanowscy pozostawili po sobie ślady, dziś zanikające. Rodzina Jana z Czarnolasu chowana była na przykościelnym cmentarzu w Policznej. Dziś nie ma tu tego kościoła ale miejsce po nim upamiętniono i pozostaje nieużytkowane. Ja przybyłem tu w kwietniu 2009 roku zupełnie przypadkowo. W czerwcu 2010 w poszukiwaniu cmentarza wojennego (3 godziny szukania bez skutku - w domu na mapach odkryłem, że przejeżdżałem obok niego w odległości ok. 10 m - jeszcze raz tam się pojawię). W drugiej połowie XIX wieku miejscowość należała do rodziny Przezdzieckich (tak chyba pisano to nazwisko, dziś jest to Przeździecki).

Obrazek

Kościół w Gródku

Wybudowany z fundacji Andrzeja Kochanowskiego (brat stryjeczny Jana z Czarnolasu) kościół św. Trójcy pobłogosławił w 1598 roku biskup krakowski Jerzy Radziwiłł. Budowę zakończono zaś 3 lata wcześniej. Wieża kościelna powstała nieco później ale przed 1643 rokiem. Na jej szczycie "półtorakrzyż" pochodzący z herbu dziewiętnastowiecznych kolatorów kościoła - Jabłonowskich. W 1907 roku kościół powiększono w miejscu dawnego prezbiterium. Budynek uległ uszkodzeniu podczas działań wojennych 1914-1915. Remontowany w okresie międzywojennym i w latach 50-tych XX w. Obecnie znów czeka na remont.

Obrazek

Mogiła powstańców w Iłży

W Iłży, na ulicy Wójtowskiej znajduje się mogiła "wołyniaków z 1831 roku". W mieście jest też ulica Wołyniaków ale w innym miejscu. Szukając informacji o okolicznościach śmierci powstańców bez trudu dowiedziałem się, że pod Iłżą 9 sierpnia 1831 rozegrała się zwycięska dla powstańców bitwa z armią carską. Szukając dalej odkryłem obraz bitwy, która może przyniosła zwycięstwo powstańcom ale jednocześnie przyniosła klęskę miastu.

Obrazek

Pomnik żołnierza WiN w Brzustowie

Oddział mjr Franciszka Jerzego Jaskulskiego ps. "Zagon", "Zagończyk" operował głównie w okolicach Zwolenia i Kozienic. Głównie prowadzono akcje mające na celu zwalczanie szczególnie aktywnych funkcjonariuszy komunistycznych oraz uwalnianie aresztowanych przez bezpiekę. W Pionkach pojawił się 13 stycznia 1946 roku. Na czele stuosobowego oddziału opanował wytwórnię prochu w Pionkach i rozbił posterunek MO/UB. 18 lutego oddział "Zagończyka" walczył z obławą NKWD, MO i UB w pobliżu Lasków i Ponikwy (w 1914 roku tu walczyły brygady Legionu Piłsudskiego, a sam Marszałek był ranny). "Zagończycy" z obławy się wyrwali. 10 kwietnia ponownie opanowali Pionki. Nie odnaleźli wysokich rangą ubeków z Radomia i Kielc, którzy zdążyli wcześniej Pionki opuścić. Przeprowadzili więc "Zagończycy" wiec antykomunistyczny.

Obrazek

Kwatera wojenna w Ciepielowie

Na cmentarzu parafialnym w Ciepielowie znajduje się kwatera w której spoczywają żołnierze polscy zamordowani przez Wehrmacht w 1939 roku. Ciała ich ekshumowano w roku 1945 i przeniesiono z mogił w lesie.

Obrazek

Kwatera wojenna w Lipsku

Na cmentarzu parafialny w miejscowości Lipsko znajduje się kwatera wojenna. Jej najstarsza część pochodzi z okresu I wojny światowej.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Pawłowicach

Cmentarz znajduje się (może bliżej prawdy będę pisząc "znajdował się") w Pawłowicach w pobliżu Solca nad Wisłą. Poszukiwania na miejscu rozpocząłem od cmentarza parafialnego. Zakładałem, że może znajdę go w pobliżu. Pobieżna lustracja terenu nic nie dała. W pobliżu cmentarza parafialnego nie znalazłem nic co mogłoby być cmentarzem wojennym. Szczęśliwie spotkałem na cmentarzu jednego z mieszkańców wsi, który chętnie udzielił mi informacji. Od niego dowiedziałem się, że cmentarz wojenny umieszczony jest przed cmentarzem parafialnym (ja wszedłem od tyłu). Dowiedziałem się także, że miejscowy proboszcz cmentarz ten odnowił - i to mnie wprowadziło w błąd. Zakładałem bowiem, że cmentarz nadal jest cmentarzem i że postawiono na nim nowe krzyże, tablice pamiątkową lub coś takiego. Krążyłem przed cmentarzem szukając i nic znaleźć nie mogłem. Wróciłem więc do mojego informatora. Teraz już dostałem informacje wyczerpujące. I na pewno to co zrobił proboszcz nie można nazwać odnowieniem cmentarza.

Obrazek

"Lisie Jamy" pod Garwolinem

W latach 1942-1944 dokonywano tu masowych rozstrzelań. Łącznie zginęło tu i zostało też tu pochowanych w masowych grobach około 2,5 tys. ludzi. Nie ma w powiecie garwolińskim drugiego miejsca w którym zginęłoby tak wielu ludzi. Ginęli Polacy, także ci pochodzenia romskiego i żydowskiego oraz jeńcy radzieccy.
Pomnik znajduje się przy samej drodze Warszawa - Lublin przed Garwolinem od strony Warszawy. Samo miejsce pamięci zwane "Lisimi Jamami" jest ok. 100 m dalej, w głębi lasu.

Obrazek

Strony

Subskrybuj RSS - woj. mazowieckie