woj. lubelskie

Cmentarze wojenne w Bełżcu

O istnieniu dwóch cmentarzy wojennych w Bełżcu dowiedziałem się ze strony internetowej Urzędu Gminy w Bełżcu. To krótkie notki:

Cmentarz wojenny z I wojny światowej w tzw. Szczetach,
Cmentarz wojenny z I wojny światowej w tzw. Domałowcu

Za krótkie by cmentarze zlokalizować na mapie.
Na stronie prywatnej Wirtualny Bełżec była przynajmniej jakaś mapka. Ale też mało szczegółowa. Za mało. Pojechałem więc poszukać na własną rękę i "po prośbie".

Obrazek

Cmentarz wojenny w Górze Puławskiej

Pochowano tu ok. 1500 żołnierzy z 3 armii poległych w latach 1914-1915. Pierwotny wygląd cmentarza został zatarty przez czas ale wiadomo, że było tu 7 kwater przedzielonych alejkami. Być może była tu też kaplica.

Informacje pochodzą ze strony wielkawojna.az.pl

Obrazek

Kościół pw. Zwiastowania NMP w Tomaszowie Lubelskim

Kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny powstał w 1627 roku. Sam Tomaszów Lubelski który powstał w miejscu dawnej wsi Rogóźno ok. 1590 roku jako Jelitowo. Nazwę Tomaszów osada otrzymała w 1595 roku. Prawa miejskie od 1621 roku. Miasto zaprojektował Bernardo Morando po zakończeniu projektowania Zamościa. Data 1627 podawana w metryce kościoła odnosi się do rozpoczęcia budowy. Zakończono ją dwa lata później. Fundatorem kościoła jak i założycielem miasta był Tomasz Zamoyski. W 1727 roku Michał Zamoyski sfinansował przebudowę kościoła. Po tej przebudowie już nie wprowadzano w budowli zmian. Tylko w 1910 powstał niezrealizowany pomysł rozebrania drewnianej budowli i postawienie w jej miejscu kościoła murowanego.

Obrazek

Pałac w Kocku

Powstały w 1780 roku pałac wzniesiono na miejscu pochodzącego z XV w zamku Firlejów. Fundatorka - księżna Anna Jabłonowska z rodu Sapiehów - już wcześniej inwestowała w budowle kockie. Za jej sprawą miasto przebudowano i powstał tu kościół. Przy wszystkich tych inwestycjach projektantem był Szymon Bogumił Zug. Dzięki temu reprezentacyjne budowle Kocka jak i ich otoczenie utrzymane były w jednym stylu. Z projektów dotyczących miasta zachował się częściowo układ urbanistyczny wokół rynku. Kościół stojący przy rynku po zniszczeniach został odbudowany w stylu podobnym do pierwotnego klasycystycznego. Pałac w wyniku przebudowy dokonanej pod kierunkiem Henryka Marconiego w 1832 utracił przede wszystkim dach łamany na rzecz prostego dwuspadowego. Największe jednak zniszczenia dotknęły park urządzony jeszcze za czasów księżnej Anny Jabłonowskiej na wzór ogrodów Arkadii. Dziś nadal cieszy i daje odpocząć w ciszy, cieniu i w spokoju ale już nie ma grot, ruin - tego co by kazało iść głębiej w ogród by zaspokoić ciekawość.

Obrazek

Mogiła legionistów w Urzędowie

Legionistów z I Brygady pochowano tu w 1920 roku. Jednak wszyscy oni (w liczbie 15) polegli w lipcu 1915 roku. Mogiła umieszczona została naprzeciwko cmentarza parafialnego w Urzędowie.

Obrazek

Kwatera wojenna w Wożuczynie

O Wożuczynie pisano już w wieku XV. Ja nic nie wiedząc o jego przeszłości zatrzymałem się przy cmentarzu. Gdybym wtedy wiedział więcej zajechałbym i na miejsce w którym stał zniszczony doszczętnie w 1915 roku pałac. Może też poszukałbym mogiły zbiorowej z I wojny światowej, która ma znajdować się poza wsią. Ale to tylko gdybanie z którego może coś będzie przy planowaniu następnego wyjazdu w tamte rejony. Teraz jechałem z Hrubieszowa do Tomaszowa Lubelskiego. Byłem już nieco zmęczony rozbujanym krajobrazem. Przy którymś z kolei zjazdów zobaczyłem znak miejsca pamięci narodowej wskazujący bramę cmentarną. Zamiast rozpocząć podjazd zatrzymałem się.

Obrazek

Cmentarz żydowski w Tomaszowie Lubelskim

O synagodze w Tomaszowie wiadomo, że istniała już w 1594 r. Być może wtedy też już istniał i cmentarz. W XVIII wieku Tomaszów był "żydowską wyspą w chłopskim morzu". Zmienili to dopiero niemieccy okupanci.

Jadąc do Tomaszowa wiedziałem, że tak jak w Hrubieszowie i tu cmentarz jest zamknięty na kłódkę. Nie spodziewając się więc wiele zrobiłem pierwsze zdjęcia podchodząc do bramy.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Niedrzwicy Kościelnej

Cmentarz wojenny w Niedrzwicy Kościelnej należy do grupy cmentarzy zadbanych. Posiada formę kopca o wysokości 5 m. Gmina nadała mu jeszcze jedną funkcję - punktu widokowego. Na szczyt prowadzą schody, dla ułatwienia wspinaczki zamontowano też poręcze.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Kraśniku

W sierpniu 1914 roku pod Kraśnikiem przez 3 dni armia carska powstrzymywała oddziały c.k. armii w marszu na Lublin. We wrześniu tego samego roku do Kraśnika powrócili Rosjanie. W lipcu 1915 roku walki o Kraśnik trwały dni 8. Jednym ze śladów tamtych czasów jest cmentarz w Kraśniku przy ul. Lipowej.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Terebiniu

W drodze z Hrubieszowa do Tomaszowa Lubelskiego zatrzymałem się przy bramie z tabliczką. Nawet nie wiedziałem, że jest to brama cmentarna. Ogrodzony teren jest bowiem bardzo duży w porównaniu z terenem z widocznymi nagrobkami. Zakładam, że cmentarz wojenny znajduje się w części bliskiej tej bramie. Druga brama, odległa o ok. 200m znajduje się na wprost obecnie używanej części cmentarza. Tu zaś kilkadziesiąt metrów w bok od bramy znajdują się resztki dawnej terebińskiej nekropolii.

Obrazek

Strony

Subskrybuj RSS - woj. lubelskie