woj. lubelskie

Cmentarz żydowski w Hrubieszowie

Choć nie wiadomo kiedy cmentarz przy ul. Kruczej powstał jest to "cmentarz stary". Tzw. nowy, prawdopodobnie nawet nie był nigdy używany. Pierwsi Żydzi pojawili się w Hrubieszowie ok. 1440 roku. Być może już wtedy założyli swój cmentarz. Bowiem już 16 lat później otrzymują od króla prawo handlowania winem i innymi towarami na terenie całej Polski, zostają zwolnieni z płacenia myta i ceł na terenie Królestwa, nie odpowiadają przed sądami krajowymi - inaczej mówiąc zyskują potwierdzenie ochrony ze strony króla, co już pojawiało się we wcześniejszym "Statucie kaliskim". Na przełomie wieków XV i XVI trzykrotnie miasto było niszczone przez najazdy tatarskie. Chcąc przyspieszyć odbudowę król potwierdza wcześniej nadane przez Władysława Jagiełłę przywileje jednak do lat 20-tych XVI wieku jeszcze trzykrotnie powtarzają się niszczycielskie najazdy tatarskie.

Obrazek

Cmentarz powstańców w Nowym Stawie

Wieś Nowy Staw w XIX wieku należała do dóbr kozłowieckich. Osada wraz z użytkami rolnymi są w całości otoczone przez las nazywany Lasem Kozłowieckim. Obok wsi przepływa rzeczka Ciemięga, która też odegrała rolę w wydarzeniach po których dziś pozostał jedynie cmentarz.

Obrazek

Cmentarz jeniecki w Chełmie w lesie Borek

Cmentarz znajduje się na tyłach cmentarza komunalnego. Chowano tu w masowych mogiłach jeńców stalagu 319B.

Obrazek

Synagoga w Bychawie

Murowana synagoga powstała w 1810 roku na miejsca XVIII-o wiecznej synagogi drewnianej. Wraz z częścią miasta spłonęła w pożarze 1867 roku. Remont zakończono pod koniec wieku XIX (źródła podają daty 1897 i 1899 - może są to daty rozpoczęcia i zakończenia remontu?). W okresie gdy synagoga stała nieużywana modły odprawiano w przylegającym do niej domu modlitwy.

Obrazek

Cmentarz wojenny na Białej Górze pod Bychawą

Cmentarz znajduje się w miejscu nazywanym "Biała Góra". Jest całkowicie otoczony przez pola - nie ma drogi którą można podejść w jego bezpośrednie sąsiedztwo. Ja wybrałem na odwiedziny okres po żniwach licząc na jakieś ściernisko którym przeszedłbym nic nie niszcząc.

Obrazek

Pałac Potockich w Józefowie nad Wisłą

Znana z zapisów już w XV wieku wieś Kolczyn należała pod koniec XVII w. do Potockich herbu Pilawa. Na jej gruntach w 1687 roku Andrzej Potocki Założył miasto na prawie magdeburskim. Układ urbanistyczny zachował się do dnia dzisiejszego choć nie zabudowa. Nazwę Józefów otrzymał od imienia syna założyciela Józefa Potockiego. Z budowli zachowanych z tamtych czasów Józefów posiada barokowy pałac oraz kościół. Reszta zabudowy była niszczona w pierwszej i drugiej wojnie światowej. Dlatego też duży rynek w centrum Józefowa jest pusty choć kiedyś stał na nim ratusz z wieżą.

Obrazek

Dwór w Bronicach

Dwór znajduje się właściwie w Kolonii Bronice ale utarło się mówić, że to "pałac w Bronicach". Powstał pod koniec XVIII wieku wg projektu Christiana Piotra Aignera - architekta Czartoryskich odpowiedzialnego za pałac w Puławach i kościół we Włostowicach. Długo dwór stał obok swojego poprzednika, czyli renesansowego pałacu z XVI w. Rozbiórki dokonano w wieku XIX. Do dnia dzisiejszego pozostała jedynie ruina lamusa z dawnej zabudowy pałacowej.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Lublinie na ul. Nowy Świat

Cmentarz usytuowany jest w pobliżu bloków mieszkalnych oraz stosunkowo niedaleko od linii kolejowej. Osiedle mieszkaniowe, jednostka wojskowa - znajdujące się w pobliżu - powstały w okresie międzywojennym. Wcześniej tereny te znajdowały się poza miastem. Nie posiadam informacji na temat liczby pochowanych tu żołnierzy.

Obrazek

Pomnik księdza Brzóski w lesie Jata

3 czerwca 1928 roku uroczyście odsłonięto pomnik księdza Brzóski postawiony przez leśników.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Gręzówce

Na cmentarzu parafialnym w Gręzówce znajduje się 99 grobów żołnierzy poległych w czasie kampanii wrześniowej 1939 roku. Być może należeli do 1 Dywizji Piechoty Legionów, która rozpoczęła kampanię ze stanem 16 tysięcy żołnierzy i stoczyła w okolicy kilka bitew. W ostatniej bitwie 1 DP, stoczonej przez nią pod Tarnawatką dywizja składała się już tylko z 1 tysiąca żołnierzy.

Obrazek

Strony

Subskrybuj RSS - woj. lubelskie