Dwór w Bronicach

Dwór znajduje się właściwie w Kolonii Bronice ale utarło się mówić, że to "pałac w Bronicach". Powstał pod koniec XVIII wieku wg projektu Christiana Piotra Aignera - architekta Czartoryskich odpowiedzialnego za pałac w Puławach i kościół we Włostowicach. Długo dwór stał obok swojego poprzednika, czyli renesansowego pałacu z XVI w. Rozbiórki dokonano w wieku XIX. Do dnia dzisiejszego pozostała jedynie ruina lamusa z dawnej zabudowy pałacowej.

Obrazek

Pokaż Pałace dwory zamki na większej mapie

Obrazek
Bliskość Nałęczowa (ok. 9 km) sprawiła, że pojawiali się tu Żeromski i Głowacki (vel Prus) - goszczący w Nałęczowie. Z parku pozostały tylko pozostałości. Ale są wśród nich podobno rzadkie katalpy. Pisze "podobno" ponieważ jako mieszkaniec Puław często te drzewa widuję i przyzwyczaiłem się do ich obecności.

Aigner realizując zamówienie właściciela Bronic - Leona Dembowskiego wybudował tu nie tylko klasycystyczny pałac ale i wieżę ciśnień oraz budynki gospodarcze. Ostatnim właścicielem był Antoni Wołk-Łaniewski.

(podobno) Za sprawą ostatniego właściciela powstał plan przebudowy pałacu. Autorem projektu przebudowy był Henryk Marconi. Przed wybuchem wojny zdążono jedynie wybudować przedsionek nad wejściem głównym. Obecnie spadkobiercy ostatniego właściciela pałacu starają się o odzyskanie utraconych w reformie rolnej dóbr, w tym i pałacu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek