woj. lubelskie

Dwór Tęczyńskich w Końskowoli

Budynek plebanii (do niedawna) w Końskowoli datowano na początek wieku XVII. Całkiem niedawno datę jego powstania przesunięto o niemal wiek w przeszłość.

Obrazek

Pomnik pomordowanych w Szczuczkach

Miejscowość Szczuczki w gminie Wojciechów. 1 X 1939 roku żołnierze Wehrmachtu pojmali 47 mieszkańców wsi oraz osoby przebywające w okolicy (w tym żołnierzy WP) i zamknęli ich w budynku szkoły. Wg różnych relacji łącznie w budynku zamknięto od 84 do 104 mężczyzn. Budynek po zamknięciu został ostrzelany i podpalony. Na pamiątkę tych wydarzeń w miejscu zdarzenia powstał pomnik, zaś obok niego powstała nowa szkoła.

Obrazek

Pomnik ofiar II wojny światowej w Strzelcach pod Nałęczowem

Strzelce w gminie Nałęczów.

Obrazek

Obóz zagłady w Sobiborze

Kościół "na wodzie" w Chodlu

Kościół ten nie powstał "na wodzie". Był świątynią jezuicką na stałym lądzie do czasu likwidacji zakonu.

Obrazek

Wieża w Wojciechowie

Wieża ariańska jak wieść niesie powstała na majdanie zamku w Wojciechowie w okolicach przełomu wieków XV i XVI.

Obrazek

Mogiła wojenna w Górze Puławskiej

W Górze Puławskiej poza cmentarzem wojennym jest też mogiła na cmentarzu parafialnym. Nie wiele o niej wiadomo. Pojawia się w wykazie PTTK i w opracowaniu M. Dąbrowskiego. Informacji jednak jest tyle ile zapisano na tablicy umieszczonej na samej mogile.

Obrazek

Mogiła w Nowym Pożogu

Kierując się informacjami z wykazu istniejących cmentarzy z I wojny światowej w dawnym województwie lubelskim, a opracowanego przez Wojskowy Oddział PTTK w Chełmie wybrałem się do Nowego Pożoga leżącego w pobliżu Końskowoli.

Obrazek

Ruiny zamku w Bychawie

Może to lenistwo ale zamiast się rozpisywać na temat tego zamku odeślę do strony na której znalazłem chyba najpełniejsze informacje - Zamki Polskie

Obrazek

Pomnik ostatniego partyzanta II RP

Pomnik znajduje się przy cmentarzu parafialnym w Piaskach. Wymieniona w inskrypcji miejscowość Majdan Kozic Górnych leży obok drogi do Bychawy. Nie zajechałem tam jak dotąd, a może tam jest jeszcze jeden pomnik sierż. Józefa Franczaka?

Obrazek

Strony

Subskrybuj RSS - woj. lubelskie