Kościół Panny Marii w Iłży

Kościół przy ulicy Staromiejskiej powstał w wieku XVIII w miejscu wcześniejszego kościoła drewnianego. Znajduje się na terenie cmentarza. Podobno nieczynnego cmentarza ale jest tam trochę i nowych grobów. Dla jadących z Lipska do Iłży kościół wydaje się niedostępny lub trudnodostępny.

Obrazek

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono na terenie dawnego grodu. To co dziś można oglądać nie jest już tym dawnym zamkiem gotyckim. Ten już w wieku XVI zaczęto przebudowywać. Formą ostateczną był zamek renesansowy z prostokątnym dziedzińcem. Przestał istnieć w wieku XVII gdy szwedzka załoga opuszczając go detonowała zgromadzone w piwnicach zapasy amunicji.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Starej Wsi k. Kraśniczyna

Cmentarz wojenny założony podczas I wojny światowej. Pochowano tu także poległych w wojnie następnej. Znajduje się przy skrzyżowaniu dróg. Mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Chełmem i Zamościem.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Krzesimowie

Cmentarz wojenny znajduje się obok cmentarza ofiar istniejącego w Krzesimowie w latach 1944-1945 (albo i dłużej) obozu Urzędu Bezpieczeństwa.

Trzeba się do niego wspiąć z "doliny krzyży".

Obrazek

Grób Bayerów w Fajsławicach

Przeszukując internet w celu odnalezienia informacji o Macieju Bayerze pochowanym przy kościele w Fajsławicach najpierw natrafiłem na żyjącego wcześniej Macieja tego samego nazwiska. Krakowski Maciej Bayer był dziadkiem Macieja z Fajsławic.

Obrazek

Kościół w Żyrzynie

Ślady po pierwszych budowlach sakralnych wystawianych w Żyrzynie zachowały się... na papierze. Gdy w pierwszej połowie XVII wieku wioskę nabyli oo. jezuici wystawili w niej dla celów misyjnych kaplicę. Był to rok 1612. Po 1647 roku wydano zgodę na budowę nowej kaplicy. W 1657 roku powstała parafia w Żyrzynie i pierwszy kościół drewniany. W roku 1696 konsekrowano następną już, większą świątynię drewnianą. Tak więc w wieku XVII wznoszono po kolei 4 budowle. W wieku następnym budowlańcy mogli odsapnąć. Używano ostatniej z budowli. Dopiero w 1803 roku w jej pobliżu rozpoczęto budowę nowej świątyni, murowanej wg projektu Piotra Aignera. A to za sprawą nowego właściciela dóbr w Żyrzynie (a raczej ich części gdyż dobra żyrzyńskie były bardzo rozdrobnione, oo. jezuici też nie posiadali ich całości).

Obrazek

Cmentarz żydowski w Adamowie

Adamów - wieś gminna w powiecie łukowskim
Cmentarz powstał w okresie międzywojennym. Podczas wojny został zdewastowany.

Obrazek

Kirkut w Kozienicach

Cmentarz powstał prawdopodobnie w pierwszej połowie XVII wieku. Funkcjonował nieprzerwanie do drugiej wojny światowej. Do dziś zajmuje piaszczyste wzgórze. Nie ma jednak na nim dawnych nagrobków. Dewastacji uległ w czasie II wojny jak i po niej. Adam Penkalla wspomina w jednym ze swoich artykułów o macewie wykonanej z kamienia polnego posiadającej ślady dawniej pokrywającej ją farby. Nie dotrwała do końca lat osiemdziesiątych. Zaginęła.

Obrazek

Kolegiata św. Józefa w Klimontowie

Fundatorem budowli był Jerzy Ossoliński. Architektem zaś Wawrzyniec Senes - ten sam który sporządził plany i nadzorował budowę "zamku" brata Jerzego Ossolińskiego w Ujeździe.

Obrazek

Kwatera wojenna w Siennie

Bardziej domyślałem się istnienia tego cmentarza niż byłem pewien, że jest. Na mapach WIG zaznaczone są dwa małe cmentarze do których teraz dojechać czy dojść byłoby trudno. W okolicy: Bałtów, Lipsko, Tarłów są mogiły bądź kwatery wojenne. W roku 2010 ograniczyłem się do przeszukania najstarszej części cmentarza w Siennie - bez skutku. Teraz - jeszcze przed wiosną ale już przy znośnych temperaturach wybrałem się ponownie w trochę innym celu i poszukiwania rozpocząłem od części najnowszej.

Obrazek

Strony

Subskrybuj Złe miejsca dla ślimaków RSS