Kościół Panny Marii w Iłży

Kościół przy ulicy Staromiejskiej powstał w wieku XVIII w miejscu wcześniejszego kościoła drewnianego. Znajduje się na terenie cmentarza. Podobno nieczynnego cmentarza ale jest tam trochę i nowych grobów. Dla jadących z Lipska do Iłży kościół wydaje się niedostępny lub trudnodostępny.

Obrazek

Pokaż Świątynie na większej mapie

Jak mówi nazwa ulicy przy której stoi kościół było miasto kiedyś się przeniosło. Zapewne stało się to w połowie wieku XVII. Okoliczności sprzyjały. Wojska szwedzkie stacjonujące w miejscowym zamku spaliły miasto. Wojska polskie zniszczyły co pozostawili Szwedzi. Ostatni "zdobywcy", czyli wojska Rakoczego, łupiły groby ponieważ nie można było na miejscu znaleźć już nic wartościowego. W takich warunkach przeniesienie zabudowy miasta w inne miejsce nie niosło za sobą wielkiej straty spowodowanej porzuceniem dawnej lokalizacji. Pozostał cmentarz. A na nim kościół. W roku 1822 powiększono nieco kościół dodając mu półokrągłe prezbiterium.

Cmentarz i kościół od strony ulicy Staromiejskiej znajdują się na wzniesieniu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niby nic szczególnego. Mała świątynia po której nie widać nawet jej wieku. Prosta. Proszę jednak nie sądzić, że odradzam przybycie pod jej mury. A może się tak zdawać bo nawet na stronach Iłży można znaleźć informacje o skromnym wnętrzu i niewiele więcej. Bogactwem na pewno jest atmosfera tu się utrzymująca. Wraz z kościółkiem tworzą go pomniki nagrobne.

Obrazek

Właściwa nazwa kościoła to "Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny". W tytule podałem jej lokalną wersję być może powstałą z potrzeby. Kościół parafialny w Iłży to Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i stoi w centrum "nowego miasta".