Cmentarz żydowski w Wohyniu

Nowy cmentarz żydowski w Wohyniu powstał w wieku XIX. Nie jest znana dokładna lokalizacja starej żydowskiej nekropolii w tej miejscowości, prawdopodobnie jej teren jest dziś zabudowany.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Komarówce Podlaskiej

Cmentarz ten miał powstać w sierpniu 1915 roku dla poległych żołnierzy niemieckich. Znajduje się na skraju lasu przy drodze Komarówka Podlaska - Wólka Komarowska. Mogiły już się zatarły. Pozostał wał ziemny otaczający cmentarz. Obelisk stojący w centrum cmentarza kiedyś zapewne posiadał na szczycie metalowy krzyż, który ktoś odłamał. Prawdopodobnie obelisk był też otynkowany i posiadał tablicę pamiątkową. Wejście na cmentarz wyznaczały wzniesione z kamieni i murowane słupy - po nich pozostał jedynie gruz. Brak informacji o liczbie pochowanych żołnierzy i jakichkolwiek informacji o formacjach wojskowych w jakich służyli.

Obrazek

Cmentarz żydowski w Rossoszu

Cmentarz w Rossoszu (pow. bialski) znajduje się ok. 200 metrów od cmentarza katolickiego, przy polnej drodze łączącej szosę Rossosz-Bardziłówka z szosą Rossosz-Wisznice. Nie znana jest data jego założenia. Zaznaczony jest na mapie Wojskowego Instytutu Geograficznego z 1938 roku. Większość terenu cmentarza porośnięta jest lasem z przewagą drzew iglastych. Część północno-wschodnia nosi ślady prowadzonych tu prac ziemnych i zaśmiecona. Na całym terenie brak stel nagrobnych. Brak też ogrodzenia o którym wspomniał Przemysław Burchard w książce "Pamiątki i zabytki kultury żydowskiej w Polsce".


"Mogiłki" w Walinnie

Walinna (gm. Komarówka Podlaska, pow. radzyński)

Cmentarz na który wpadłem przypadkowo. Znajduje się przy drodze wybranej przeze mnie omyłkowo. Ale przy cmentarzu jeszcze nie wiedziałem, że już się zgubiłem... Na skraju zagajnika przy drodze zauważyłem mogiłę. Wydaje się, że jest to cmentarz wojenny. Tak się jednak tylko wydaje. Ta mogiła pogłębiła moje zagubienie.

Obrazek

Dwór w Bełczącu

Bełcząc (pow. radzyński, gm. Czemierniki)

Wpisany do rejestru zabytków dwór powstał w drugiej połowie XIX w. Nie odnalazłem informacji o właścicielach. W okresie Polski Ludowej w dworze znajdowała się szkoła. Już w 2003 roku dwór stał opuszczony. I w tym względzie nic się na razie nie zmieniło. Wokół dworu znajduje się zaniedbany park.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Skierbieszowie

Skierbieszów w powiecie zamojskim. O cmentarzu wojennym wiadomo niewiele. Na pewno jest wpisany do rejestru zabytków. Informacji zamieszczonych na mapach Targeo nie mam jak zweryfikować.

Obrazek

Kirkut w Kraśniczynie

Miejscowość leży w powiecie krasnostawskim. Pod koniec XVIII wieku odnotowano obecność w niej 66 osób wyznania mojżeszowego. Gdy tworzono w 1867 roku gminy Kraśniczyn został przyłączony do gminy z siedzibą w Czajkach. Nie był więc chyba największą miejscowością w okolicy. Posiadał jednak kilkusetosobową społeczność żydowską. Posiadała ona drewnianą bożnicę oraz cmentarz. Po bożnicy nie ma dziś śladu - została zniszczona przez okupantów niemieckich podczas II wojny światowej. Okupanci także zniszczyli miejscowy kirkut, zachowało się jednak na jego terenie kilkanaście stel nagrobnych.

Wejście na teren cmentarza

Obrazek

Dwór w Bończy

Bończa w powiecie krasnostawskim.
Wieś do XVI wieku nazywała się Pustotew. Nazwę zmieniono, gdy właścicielami jej stali się Sienniccy herbu Bończa. Dwór powstał w wieku XIX lub na przełomie wieków XVIII i XIX. Otaczający go park założono być może nieco później. Do dziś można tu spotkać np. platany, droga do dworu jest obsadzona grabami.

Obrazek

Cerkiew w Bończy

Bończa w powiecie krasnostawskim.

Cerkiew wzniesiono pod koniec XIX wieku. Daty z jakimi się spotkałem oscylowały między rokiem 1890 a "początkiem XX wieku". Wyposażenie świątyni pochodzi z XVIII i XIX wieku. Jest możliwe, że pochodzi z wcześniejszej świątyni prawosławnej w Bończy.

Obrazek

Cmentarz w Iłowcu

Cmentarz znajduje się przy drodze z Iłowca do Skierbieszowa w sąsiedztwie kilku domów oddalonych od wsi. Miejsce to na mapach oznaczone jest jako Popławy.

Obrazek

Strony

Subskrybuj Złe miejsca dla ślimaków RSS