Ruiny zamku w Bodzentynie

Wzniesiony w drugiej połowie XIV wieku w Bodzentynie zamek stanął na miejscu drewnianego pałacu należącego tak jak i zamek do biskupów krakowskich. Ten średniowieczny zamek stał się częścią umocnień miasta.

Mogiła w Łukawce

Łukawka w gminie Baranów (woj. lubelskie)

Mogiła siedmiu powstańców. Prawdopodobnie byli to uczestnicy bitwy pod Żyrzynem. Być może ranni zabrani z pola walki, którzy zmarli w trakcie przemieszczania się oddziału do Baranowa.


Mogiła wojenna w Chmielu

Przy leśnej drodze, blisko południowego skraju wsi Chmiel (gmina Jabłonna, powiat lubelski) pochowano poległego w 1914 roku oficera rosyjskiego. Do dnia dzisiejszego na grobie znajduje się drewniany krzyż postawiony w latach trzydziestych. Marcin Dąbrowski nie jest pewien czy spoczywa tu tylko jedna osoba. Nikt tego nigdy nie sprawdzał, a mogiła nie została ujęta w ewidencji grobów wojennych tworzonej w okresie międzywojennym. Ewidencja austro-węgierska jak podaje M. Dąbrowski wymienia wiele mogił w bliskiej okolicy wsi i nie wiadomo czy tą też uwzględnia.


Dwór w Kośminie

Kośmin w gminie Żyrzyn. W drugiej połowie XIX wieku Tadeusz Kossak wraz z żoną Anną z Kisielnickich wybudowali tu dwór w którym zamieszkali. Tu urodziła się Zofia Kossak-Szczucka (1889 r.) i spędziła dzieciństwo. W roku 1911 Kossakowie dwór sprzedali i opuścili Kośmin. Dziś budynek pełni funkcję szkoły, a jej patronką jest Zofia Kossak-Szczucka. Budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków.


Kwatera wojenna na cmentarzu parafialnym w Fajsławicach

Na terenie starego cmentarza parafialnego w Fajsławicach znajduje się kwatera wojenna w której spoczywają żołnierze WP polegli 26 IX 1939 roku. Zlokalizowana zaraz za mogiłą powstańców styczniowych.


Cmentarz epidemiczny w Puławach (Włostowice)

O istnieniu tego cmentarza jak i o kapliczce stojącej na jego terenie dowiedziałem się czytając artykuł Marii Kolesiewicz zamieszczonym na stronach serwisu Moje Miasto. Wg informacji podanych przez Mikołaja Spóza na ulicy Norblina w Puławach podczas prac ziemnych odkryto w okolicy kapliczki mogiłę zbiorową.


Cmentarz wojenny w Sosnowie

Sosnów w gminie Puławy.
Cmentarz znajduje się w zagajniku wśród pól około 100 m na wschód od zabudowań Sosnowa. Od niedawna jego lokalizację wskazuje znak ustawiony przy starej drodze Puławy - Radom. Jak napisał M. Dąbrowski w "Cmentarzach wojennych z lat I wojny światowej w dawnym województwie lubelskim" w okresie międzywojennym na cmentarzu nie było krzyży ani nie był on ogrodzony. Podczas II wojny światowej władze okupacyjne otoczyły teren cmentarza parkanem z kamienia wapiennego i drewna oraz umieściły na terenie cmentarza krzyże. Cmentarz został zniszczony już w 1944 roku podczas ostrzału artyleryjskiego prowadzonego przez rzekę przez Armię Czerwoną.


Mogiła powstańców w Fajsławicach

Zwycięzca spod Żyrzyna, gen. Michał Heydenreich "Kruk" mając pod swoim dowództwem 3 partie powstańcze dowodzone przez Krysińskiego, Ruckiego i Wagnera zmierzał na południe Lubelszczyzny. O ile zwycięstwo pod Żyrzynem przyczyniło się do nagłośnienia sprawy powstania w Europie, to bitwa pod Fajsławicami niemal zakończyła powstanie na Lubelszczyźnie. Jeszcze przed bitwą Krysiński wraz ze swoimi piechurami opuścił połączone siły powstańcze. Gen "Kruk" z około 1500 powstańcami dał się otoczyć siłom carskim i poniósł klęskę. Z okrążenia wydostał się jedynie sam dowódca z oddziałem powstańczej kawalerii. Reszta powstańców uległa dwukrotnie liczniejszym i posiadającym 6 dział wojskom carskim. Do niewoli dostało się 650 powstańców. Liczba poległych i rannych to prawdopodobnie 320 powstańców. Wojska carskie poniosły straty w wysokości 40 żołnierzy. Poległych powstańców pochowano na cmentarzu w Fajsławicach w mogile zbiorowej.


Dwór w Fajsławicach

Dwór w Fajsławicach powstał w drugiej połowie XVIII wieku. Ta pierwotna budowla spłonęła w pożarze w 1906 roku. Rok później został odbudowany w stylu klasycystycznym wg projektu Tomasza Pajzderskiego. W roku 1946 ponownie został przebudowany. Tym razem budynek zaadaptowano na potrzeby szkolne. Szkoła w budynku dworu funkcjonowała przez 50 lat. Od 1996 roku budynek nie jest użytkowany.
Poniżej jedna z bram prowadzących do parku otaczającego dwór.


Cmentarz wojenny w Nowym Orzechowie

Cmentarz znajduje się na skraju lasu pomiędzy Starym Orzechowem i Nowym Orzechowem. Wspomniano o nim na stronie internetowej Urzędu Gminy w Sosnowicy. Jest tam jedno zdjęcie pomnika postawionego na kopcu w lesie. Zanim tam pojechałem sprawdziłem mapy WIG. Na nich wyraźnie widać dwa cmentarze położone blisko siebie.


Strony

Subskrybuj Złe miejsca dla ślimaków RSS