Powstania niepodległościowe

Groby, cmentarze, pomniki upamiętniające zrywy niepodległościowe.

Bitwa pod Żyrzynem w 1863 roku

Samochody mknące z Warszawy do Lublina (lub w przeciwną stronę) mijają nie rzucający się szczególnie w oczy pomnik. Stoi on w lesie, na przydrożnej polance oznaczony tablicą informacyjną i przypomina o zwycięstwie sił polskich nad carskimi. Może nie przepadamy za upamiętnianiem sukcesów zwłaszcza gdy ich militarne znaczenie nie było wielkie. To zwycięstwo wpłynęło na przebieg powstania styczniowego pośrednio i tak samo na opinię o nim w zachodniej części naszego kontynentu.

Obrazek

Mogiła powstańców w Iłży

W Iłży, na ulicy Wójtowskiej znajduje się mogiła "wołyniaków z 1831 roku". W mieście jest też ulica Wołyniaków ale w innym miejscu. Szukając informacji o okolicznościach śmierci powstańców bez trudu dowiedziałem się, że pod Iłżą 9 sierpnia 1831 rozegrała się zwycięska dla powstańców bitwa z armią carską. Szukając dalej odkryłem obraz bitwy, która może przyniosła zwycięstwo powstańcom ale jednocześnie przyniosła klęskę miastu.

Obrazek

Pomnik mjr Bogusława Ejtminowicza

Pomiędzy Ostrowem Lubelskim a Parczewem, w lesie, znajduje się pomnik mjr Bogusława Ejtminowicza - Litwina, bohatera Powstania Styczniowego. Na lokalizację pomnika wybrano miejsce śmierci majora w bitwie nazywanej bitwą pod Uścimowem lub pod laskiem Jedlanka (6 I 1864). Ponieważ w informacjach na temat odsłonięcia pomnika pada określenie "rewitalizacja" można przyjąć, że pomnik był tu już wcześniej, choć pewnie ślad po poprzednim pomniku przepadł. Pod linkiem krótka fotorelacja z uroczystości odsłonięcia pomnika w 2009 roku.

Obrazek

Cmentarz katolicki w Kijanach

Cmentarz odwiedzany przez turystów z powodu obecności grobowca rodziny Skłodowskich. Jest tu pochowany dziadek stryjeczny Marii Skłodowskiej. Nie sądzę jednak by warto było poprzestać na tym jednym grobowcu. Tu jest więcej historii i dramatów, których dziś możemy się tylko domyślać.

Zaraz przy wejściu znajduje się pomnik poległych partyzantów

Obrazek

Mogiła powstańców styczniowych w Łukowie

Mogiła na cmentarzu parafialnym. Obok kościoła św. Rocha. Symboliczna? Tego nie wiem

Obrazek

Pomnik powstańców poległych pod Łysobykami

Pomnik znajduje się około 2 km od Przytoczna, w lesie. Stanął w miejscu upamiętnionym krzyżem drewnianym, już nie pierwszym w tym miejscu. Najprawdopodobniej znajduję się tu mogiła poległych powstańców. Choć jak wieść niesie nie jest to jedyna mogiła powstała po tej bitwie. Trwają dyskusje odnośnie kopca na jednej z prywatnych posesji, który może być mogiłą powstańczą jak i jednym z cmentarzy cholerycznych w Przytocznie.

Obrazek

Strony

Subskrybuj RSS - Powstania niepodległościowe