Powstania niepodległościowe

Groby, cmentarze, pomniki upamiętniające zrywy niepodległościowe.

Mogiła powstańców w Opoce Dużej

Opoka Duża w gminie Annopol (woj. lubelskie)

Mogiła przy drodze Annopol - Stalowa Wola


Pomnik bitwy pod Iganiami

Pomnik wystawiony w setną rocznicę bitwy, w 1931 roku. Podstawowe informacje o bitwie zapisano w kamieniu z którego pomnik wzniesiono.


Mogiła powstańców pod Celejowem

Nieopodal Celejowa znajduje się miejsce, w którym wg miejscowych podań dokonano egzekucji na niedoszłych powstańcach styczniowych. Około czterdziestu ludzi oczekiwać miało w jednym z wąwozów w okolicach Rąblowa na nadejście partii powstańczej by się do niej przyłączyć. Zanim do tego doszło kryjówkę odnaleźli kozacy i zmasakrowali bezbronnych. Ciała zabitych jak i kilkunastu żywych przetransportowano do Celejowa. Tu w pałacu miał przebywać (na tablicy informacyjnej napisano, że "u dziedzica Klemensowskiego") komisarz carski, który polecił wyprowadzić pojmanych za rzekę i tam powiesić lub rozstrzelać. Wg innej wersji, z którą zetknąłem się parę lat temu polecono tam żywym jeńcom pochować zabitych. Potem mieli być i oni zabici, a następnie pochowani w przygotowanej dla towarzyszy mogile. Na początku XX wieku postawiono w tym miejscu drewniany, duży krzyż. W roku 2007 ustawiono kamień z metalowym krzyżem.


Mogiła powstańcza w Sosnowicy

Na terenie cmentarza rzymskokatolickiego w Sosnowicy (woj. lubelskie) znajduje się kwatera powstańców.
14 marca 1863 roku dwa oddziały powstańców zaatakowały Sosnowicę w celu rozbicia stacjonujących tu oddziałów rosyjskich. Zdobyły osadę. Nic nie wspomina się o poległych w tej bitwie lecz wątpliwe jest by rozbito dwie roty piechoty bez ponoszenia strat własnych.


Mogiła powstańcza w Potoku Stanach

Mogiła znajduje się na łąkach czasami zalewanych przez rzeczkę Staniankę. Pochowano tu kilkunastu powstańców poległych w 1864 r.


Mogiła powstańcza w Opolu Lubelskim

W 1863 roku w pobliżu Chruśliny (woj. lubelskie) doszło do dwóch bitew pomiędzy powstańcami i wojskami carskimi. W Opolu Lubelskim na cmentarzu parafialnym znajduje się mogiła powstańcza w której najprawdopodobniej spoczywają uczestnicy tych właśnie walk.


Pomnik bitwy pod Stoczkiem Łukowskim

W miejscowości Zgórznica w pobliżu Stoczka Łukowskiego w setną rocznicę zwycięskiej bitwy powstańców nad armią rosyjską wzniesiono pomnik. W okresie PRL skryty na szczycie wzgórza pośród drzew. Dziś monument ma nawet instalację elektryczną i zapewne bywa nocami podświetlany.


Cmentarz wojskowy w Zwierzyńcu

Cmentarz ten nazywany jest najczęściej "cmentarzem za campingiem". Pochowano na nim powstańców walczących w powstaniu styczniowym oraz żołnierzy poległych w obu wojnach światowych. Zlokalizowany na skraju lasu na tyłach campingu "Echo".

Obrazek

Cmentarz wojenny w Irenie (gmina Zaklików)

Cmentarz przy głównej drodze biegnącej przez wieś. Pochowano na nim powstańców poległych podczas powstania styczniowego jak i żołnierzy poległych podczas Wielkiej Wojny.

Obrazek

Mogiła w Stróży

Mogiłą przy drodze Kraśnik - Janów Lubelski. Tablica którą odnalazłem nic o I wojnie światowej nie mówi. Pochowano tu najpierw powstańców styczniowych. W czasie I wojny światowej obok nich spoczęli żołnierze polegli w walkach o Kraśnik.

Obrazek

Strony

Subskrybuj RSS - Powstania niepodległościowe