Pomnik mjr Bogusława Ejtminowicza

Pomiędzy Ostrowem Lubelskim a Parczewem, w lesie, znajduje się pomnik mjr Bogusława Ejtminowicza - Litwina, bohatera Powstania Styczniowego. Na lokalizację pomnika wybrano miejsce śmierci majora w bitwie nazywanej bitwą pod Uścimowem lub pod laskiem Jedlanka (6 I 1864). Ponieważ w informacjach na temat odsłonięcia pomnika pada określenie "rewitalizacja" można przyjąć, że pomnik był tu już wcześniej, choć pewnie ślad po poprzednim pomniku przepadł. Pod linkiem krótka fotorelacja z uroczystości odsłonięcia pomnika w 2009 roku.

Obrazek

Pokaż Powstania niepodległościowe na większej mapie

Artykuł na ten temat w Wikipedii

Bogusław Ejtminowicz, notowane pisownie oboczne: Ejtmanowicz, Heltmanowicz; (lit. Boguslavas Eitminavičius; ur. w 1830 roku - zm. 6 stycznia 1864 roku pod Uścimowem) - Litwin z pochodzenia, służący w rosyjskim wojsku w randze kapitana, dowódca partii w powstaniu styczniowym.

Był kapitanem garnizonu rosyjskiego w Białymstoku. Po bitwie pod Siemiatyczami nie przyjął oferowanego mu awansu i zdezerterował, prowadząc ze sobą kilkunastu zwolenników. Wkrótce przejął oddział zorganizowany przez jego brata, Juliana. Stoczył wiele bitew i potyczek. W listopadzie 1863 roku dotarł do warownego obozu Karola Krysińskiego koło wsi Lipniak. Podporządkował się najpierw Krysińskiemu, potem Waleremu Wróblewskiemu. Brał udział w kilku kolejnych potyczkach. Po porażce pod Ossową (31 grudnia 1863 roku), kiedy nastała konieczność rozdzielenia oddziałów powstańców, Ejtminowiczowi (wówczas już w randze majora) przyszło odejść z niewielkimi siłami w kierunku na Radzyń Podlaski. Zaskoczony pod Uścimowem (pod laskiem Jedlanka) nagłym atakiem rosyjskich dragonów, osobiście osłaniał odwrót swojej piechoty. Zginął, według jednej z wersji rażony pałaszem, wedle innej sam odebrał sobie życie.

Miejsce śmierci majora zostało na długi czas zapomniane. Staraniem redaktora Adama Sikorskiego z Ośrodka TVP w Lublinie w 2008 roku udało się określić miejsce tego wydarzenia. Po tym wydarzeniu zawiązano społeczny komitet budowy pomnika, pod honorowym patronatem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W dniu 3 października 2009 roku, między innymi z udziałem przedstawiciela ambasady litewskiej, odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika z dwujęzycznym napisem.

Obrazek