woj. podkarpackie

Cmentarz wojenny w Zbydniowie

Cmentarz znajduje się na skraju lasu w pobliżu zabudowań wsi. Brakuje oznakowanego dojścia na miejsce. Zlokalizowany na stromej skarpie wznosi się nad boiskiem do siatkówki i małym stawem. Spod skarpy widoczny jest jedynie szczyt krzyża. Jest zaznaczony na tablicy z mapą okolic Zbydniowa umieszczoną w centrum wsi oraz na mapach Geoportalu.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Zbydniowie - tzw. grób Panieńskiego

Na terenie Zbydniowa w gminie Zaleszany znajdują się dwa cmentarze wojenne. Obydwa położone są na wschód od centrum wsi, w tym samym lesie. Dzieli je odległość 1 kilometra. Opisywany tu cmentarz znajduje się przy torach kolejowych linii Dębica - Rozwadów (kilkanaście metrów od torowiska, w lesie).

Obrazek

Cmentarz wojenny w Irenie (gmina Zaklików)

Cmentarz przy głównej drodze biegnącej przez wieś. Pochowano na nim powstańców poległych podczas powstania styczniowego jak i żołnierzy poległych podczas Wielkiej Wojny.

Obrazek

Cmentarz wojenny w Bojanowie

Cmentarz znajduje się przy polnej drodze w lesie ok. 200 m od szosy do Majdanu Królewskiego. W pobliżu znajduje się leśniczówka. Otoczony był wałem ziemnym. Na jego terenie znajduje się 7 mogił zbiorowych w 7 rzędach i 4 mogiły pojedyncze. Pochowano tu ok. 120 żołnierzy armii austro-węgierskiej.

Obrazek

Przyszów-Ruda - Cmentarz wojenny

Cmentarz znajduje się obok cmentarza rzymskokatolickiego. Szukając informacji w kilku źródłach już sam nie wiem co o nim napisać. Najwięcej informacji podają: publikacja "Zabytkowe cmentarz i mogiły w Polsce. Woj. tarnobrzeskie" oraz Ogólnopolska Komputerowa Baza Cmentarzy Wojennych. Nie są to jednak takie same informacje.

Obrazek

Kwatera wojenna w Nisku

Kwatera znajduje się na terenie cmentarza rzymskokatolickiego w Nisku. Spoczywają tu żołnierze armii austro-węgierskiej polegli w roku 1914. Prawdopodobnie znajdują się tu mogiły zbiorowe i pojedyncze. Kształt mogił zatarty. Granice kwater wyznaczają krawężniki. Zlokalizowany w pobliżu kaplicy cmentarnej.

Obrazek

Kościół św. Anny w Zaklikowie

Drewniany kościół pod wezwaniem św. Anny wzniesiono w 1580 roku. Przez ponad 4 wieki istnienia jego wygląd nie ulegał większym zmianom. Wiadomo, że kruchta i zakrystia są od samego kościoła młodsze. Prawdopodobnie dobudowano je w XIX wieku. W ostatnich latach świątynię po raz kolejny wyremontowano. Wygląda z zewnątrz jak nowa. Nie jest już jednak kościołem parafialnym. Obecnie pełni funkcję kaplicy cmentarnej. Na ścianach zewnętrznych znajdują się tabliczki z trumien zmarłych parafian.

Widok zza muru cmentarnego

Obrazek

Cmentarz żydowski w Zaklikowie

Cmentarz przy ulicy św. Anny założono prawdopodobnie w pierwszej połowie XIX wieku. Graniczy z dwóch stron z cmentarzem parafialnym w Zaklikowie. Z trzeciej strony znajdują się zabudowania przemysłowe. Posiadał kiedyś kamienny mur. Zdewastowany podczas II wojny światowej. Teren cmentarza zarósł krzewami. Urządzono na jego terenie dzikie wysypisko śmieci. W latach 1993-1994 z inicjatywy parafii rzymskokatolickiej teren uporządkowano. Ustawiono pomnik ku czci zamordowanych zaklikowskich Żydów. Na teren cmentarza przeniesiono też odnalezione macewy.

Obrazek

Zamek w Baranowie Sandomierskim

Zamek powstał na przełomie wieków XVI i XVII. Projektantem był Santi Guccii. Pomysłodawcami i fundatorami byli zaś Andrzej i Rafał Leszczyńscy. Wnętrza dekorował Jan Chrzciciel Falconi, a Tylman z Gameren nadał zamkowi charakter bastionowej budowli obronnej oraz zaprojektował galerię przy zachodniej części zamku. Wcześniej w tym miejscu stała gotycka budowla obronna o której pisał już Jan Długosz.

Obrazek

Pałac Tarnowskich w Dzikowie

Dzików był kiedyś samodzielną wsią, obecnie jest to dzielnica Tarnobrzega. Ślady budowli obronnej stającej niegdyś w miejscu dzisiejszego pałacu datowane są na wiek XV w. Najbardziej widocznym śladem z tamtych czasów jest fosa. Wtedy też ziemie te należały do rodu Toporczyków (Ossolińskich). W ręce Tarnowskich Dzików przeszedł w wieku XVI. Obok wyrosło miasto Tarnobrzeg.

Obrazek

Strony

Subskrybuj RSS - woj. podkarpackie