Dwór w Szczekarkowie

Nie dawał mi od pewnego czasu spokoju dwór w Szczekarkowie. Dziś pognałem na rowerze go zobaczyć. Jeżeli po tym wyjeździe coś się zmieniło to chyba tylko to, że mam jeszcze więcej pytań niż miałem wcześniej.

Przed wyjazdem zastanawiałem się czy do dworu można jakoś podejść. Całą historię odłożyłem i skupiłem się na tym jednym zagadnieniu. Na miejscu zupełnie nie wiedziałem co o tym wszystkim myśleć. Dwór powoli otaczany jest murem. Teoretycznie podejść można do niego od tyłu po trawiastym terenie. Nie byłem przygotowany do chodzenia po mokrym i nie wiedziałem czy nikt z mieszkających w pobliżu nie wezwie np policji. Wolę najpierw zapytać. I wolę gdy obserwatorzy wiedzą co robię. A chcę tylko zrobić parę zdjęć z zewnątrz. Nie spodziewam się by we wnętrzach pozostało wiele elementów ozdobnych po zarządzaniu przez PGR.

Zdjęć nie zrobiłem ale już sama wielkość dworu dała mi dużo do myślenia. W rejestrze zabytków napisano, że cały zespół dworsko-parkowy z rządówką powstał w XIX/XX wieku. Ten brak precyzji całkiem mi zamieszał. Gdzieś wcześniej czytałem, że zanim Ignacy Wessel zbudował dworek w Karczmiskach mieszkał w Szczekarkowie. Nie wierzę jednak by mieszkał w dworze dziś stojącym w dawnym majątku. Ten dwór jest po prostu za duży by warto było przenosić się do małego, nowego dworku. Nie wiem czy dobra były dzielone przed przekazaniem ich Filharmonii Warszawskiej. I nie wiem czy Filharmonia sprzedała całość jednemu nabywcy. To byłby rok 1906. Wszedłem więc w wiek XX. Nie wiem dużo więcej niż przed wyjazdem ale potrafię sformułować więcej pytań. To już jakiś zysk z tego wyjazdu. Będę jeszcze próbował gdy się ociepli. Okoliczni mieszkańcy powinni coś wiedzieć o dziejach majątku.

Wracając odwiedziłem kaplicę w Polanówce. Może nie tylko odwiedziłem co zobaczyłem. Zamknięta na klucz furta nie pozwoliła mi się do niej zbliżyć. A bardzo się tu pozmieniało. I w otoczeniu kaplicy. I do tego sama kaplica już nie jest klasycznie biała. Nie wiem czy jest teraz brzydsza czy ładniejsza. Jest inna.

Obrazek

Podczas powrotu szybko się ochładzało. Dobrze, że nie mogłem wyjechać wcześniej, bo w planach miałem odwiedzenie Sienna.

One thought on “Dwór w Szczekarkowie

  1. I już się trochę rozjaśniło. W serwisie http://dwory.cal.pl znalazłem informacje coś niecoś wyjaśniające:

    Dwór wybudowany w 1912 r. przez Witolda Kleniewskiego na wzniesieniu – dawnym grodzisku – zwanym Majątkiem. Zaprojektował go znany warszawski architekt Kazimierz Skórewicz, autor m.in. sali Sejmu II RP w Warszawie. (…)Dwór zniszczony podczas I i II wojny światowej, zatracił swoje stylowe cechy.

    Więc Szczekarków nie należał do Wessla. Najwyraźniej Wessel na licytacji nabył część tylko majątku i Szczekarków nie wchodził w skład tych włości. Za to właściciele mogli mu udostępnić lokal w Szczekarkowie na czas budowy dworku w Karczmiskach.

Comments are closed.