Pałacyk "Placencja" w Kodniu

Związany mocno z Sapiehami Kodeń posiada pałacyk. Wybudowała go pod koniec XVIII wieku od strony Terespola (wtedy na skraju miasta) Elżbieta z Branickich Sapieżyna. Budynek wielokrotnie był przebudowywany. Dziś pełni rolę Domu Pomocy Społecznej. Zdjęcia wykonałem tylko z daleka.

Obrazek

Pokaż Pałace i dwory na większej mapie

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na stronie internetowej Kodnia napisano, że Placencja powstała w 1689 roku z inicjatywy Pawła Sapiehy. Nie był to jednak pałac tylko zespół domków wzorowany na siedzibach Kamedułów. W 1710 roku Jan Fryderyk Sapieha osadził tam Jezuitów. Sześćdziesiąt lat później miał tam wznieść właśnie swoją letnią rezydencję, której współczesny nam widok znajduje się na powyższych zdjęciach. Kolejni właściciele Kodnia: Braniccy i Krasińscy Placencję przeznaczyli na mieszkanie dla swoich rezydentów. Ci mieli doprowadzić przez lata budynek do ruiny. Tu jak sądzę chodzi nie o niszczenie budynku tylko zaniechanie jego remontowania. W latach 90-tych odbudowy i rozbudowy podjęli się Misjonarze Oblaci. Budynek przeznaczyli na Dom Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta.

W powyższych informacjach nie pasuje mi ta o Janie Fryderyku Sapiesze jako budowniczym Placencji. Jan Fryderyk zmarł bowiem w 1751 roku, bezdzietnie. Być może Elżbieta z Branickich Sapieżyna weszła w posiadanie Kodnia poprzez małżeństwo z Janem Sapiehą, synem Ignacego. Jan Sapieha zmarł w 1757 roku, reprezentował tą samą linię rodu - "kodeńską" - co Jan Fryderyk. Ale czy tak właśnie było? To tylko domysły.