Cmentarz żydowski w Kurowie

Cmentarze żydowskie w Kurowie zostały zdewastowane podczas II wojny światowej. Pierwszy, stary, znajdował się przy synagodze - na południe od rynku, przy ulicy Nowej (kiedyś Bożnicznej). Użytkowany był prawdopodobnie od XVI wieku. W drugiej połowie wieku XIX powstał nowy cmentarz, na zachód od osady. Użytkowany był do roku 1942. Macewy z obu cmentarzy (tak jak mury synagogi) posłużyły jako tłuczeń do utwardzenia drogi do Klementowic. Na terenie starego cmentarza jak i synagogi jest obecnie nowa zabudowa. Pozostał jednak nowy cmentarz.

Parokrotnie robiłem zdjęcia kirkutu w Kurowie i później nie mogłem odnaleźć zdjęć. Nie dlatego, że w tajemniczy sposób znikały. Sam je usuwałem nie pamiętając co to trawnik czy łąka jest na zdjęciach. Przez cmentarz biegła wydeptana ścieżka (skrót z ulicy Blich do Zakładów Futrzarskich). Były też ślady przejazdu samochodów. Nie było żadnej tablicy informującej o tym co to za miejsce. Nadal jej nie ma. Ale można lokalizację cmentarza poznać z planu Kurowa umieszczonego nieopodal Urzędu Gminy. A cmentarz ostatnio się zmienił. Został zabezpieczony przed wjazdem na jego teren samochodów. Od strony Zakładów Futrzarskich postawiono betonowe słupki. Na przeciwległym końcu jeszcze widocznej "drogi" wykopano rów i pozostawiono niewielki nasyp ziemny.


Pokaż Judaika na większej mapie


Widok z cmentarza na Zakłady Futrzarskie.Droga do Klementowic biegnie z tyłu Zakładów Futrzarskich. Na rozjeździe stoi figura św. Jana Nepomucena. Widoczne na zdjęciu z lutego 2010 roku samochody jadą drogą prawdopodobnie utwardzoną podczas wojny rozbitymi macewami i gruzem z synagogi. Prace przy budowie drogi prowadzono wykorzystując pracę miejscowych Żydów.Kurów przed pierwszą wojną światową liczył ponad 6000 mieszkańców. Około połowy stanowili wyznawcy judaizmu. W okresie międzywojennym liczba mieszkańców osady (pozbawionej w 1870 roku praw miejskich) była o ok. 2000 osób mniejsza niż przed wybuchem wojny. Jeszcze w 1939 roku było w Kurowie ponad 4600 mieszkańców. W 1943, po zgładzeniu społeczności żydowskiej Kurowa pozostało ok. 2000 mieszkańców.

Informacje o Kurowie i jego historii odnaleźć można w Wiki o Kurowie oraz w Wirtualnym Sztetlu